powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Album Karla Höckera" w Muzeum POLIN

18 i 19 stycznia Muzeum POLIN pokaże spektakl "Album Karla Höckera" Teatru Trans-Atlantyk oparty na analizie zdjęć z osobistego albumu oficera SS Karla Höckera dokumentującego życie codzienne oprawców w Auschwitz.

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i tym samym 74. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przypadających 27 stycznia. Ponadto 27 stycznia odbędzie się pokaz specjalny filmu "Kto napisze naszą historię" w reżyserii Roberty Grossman. W polsko-amerykańskim fabularyzowanym dokumencie wystąpili m.in. Karolina Gruszka, Jowita Budnik, Piotr Głowacki i Wojciech Zieliński. Po projekcji nastąpi bezpośrednia transmisja z uroczystego pokazu i spotkania z twórcami filmu w siedzibie UNESCO w Paryżu. 28 stycznia w Czytelni POLIN porozmawiamy o książce "Holokaust. Nowa historia" autorstwa Laurence Rees.

"Album Karla Höckera" - spektakl Teatru Trans-Atlantyk w reżyserii Paula Bragetto

18, 19 stycznia (piątek, sobota), godz. 19.00, bilety: 20 zł (ulgowy) / 30 zł (normalny)

W 2006 roku Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie otrzymało album zawierający 116 zdjęć. Był to osobisty album oficera SS Karla Höckera, adiutanta Richarda Baera, jednego z komendantów obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Fotografie przedstawiają wyższych oficerów SS z obozu oraz ich asystentki podczas wypoczynku w Ośrodku zwanym Solahuette (Międzybrodzie Bialskie), położonym około 20 km od Auschwitz oraz w czasie oficjalnych spotkań w obozie. Na zdjęciach pojawia się wiele ważnych postaci: dr Josef Mengele, Rudolf Hoess, Rochard Baer i Josef Kramer. Nie ma na nich natomiast więźniów ani żadnych obrazów z obozu śmierci.

- Album Höckera pozwala inaczej spojrzeć na historię Holokaustu i jego sprawców. Zamiast nieludzkich potworów, pokazuje ludzi zrelaksowanych, śpiewających, bawiących się z psami, flirtujących, śmiejących się, a nawet dekorujących świąteczną choinkę - mówi o spektaklu reżyser, Paul Bargetto. - Wierzymy, że aktor jest dokumentalistą o unikalnych umiejętnościach, potrafiącym czytać obraz fotograficzne i przekładać je na żyjące i mówiące postaci. Naszym celem jest pokazanie sprawców Holocaustu poprzez szkło powiększające ich własnego widzenia samych siebie.

Paul Bargetto z zespołem Teatru Trans-Atlantyk we współpracy z Heleną Chorzelską i Krzysztofem Polkowskim oraz dramatopisarką Małgorzatą Sikorską-Miszczuk zrealizowali spektakl oparty na analizie zdjęć i aktorskich improwizacjach z użyciem metod teatru dokumentalnego. Użyte w spektaklu zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie.

"Album Karla Höckera" jest próbą zrozumienia historycznej tragedii Auschwitz z niezbadanej dotąd perspektywy sprawców. Wykorzystując techniki teatru dokumentalnego, improwizację i badania, spektakl przedstawia człowieka aż nazbyt ludzkiego, który dokonuje aktu ostatecznego. Poprzez wskrzeszanie zdjęć, widzowie stają się świadkami zwykłego życia pracowników i ich zwierzchników, którzy prowadzili obóz zagłady w Auschwitz. Album rzuca wyzwanie tradycyjnym narracjom i założeniom na temat katów Holocaustu ukazując zwykłą i rodzinną twarz ludzkiej tragedii - przeczytamy w opisie spektaklu na stronie programu Teatr Polska Instytutu Teatralnego (www.teatrpolska.pl).

Reżyseria: Paul Bargetto

Dramaturg: Małgorzata SikorskaMiszczuk

Kostiumy: Agnieszka Kaczyńska

Występują: Helena Chorzelska/Julia Trembecka, Marta Król, Krzysztof Polkowski, Grzegorz Sierzputowski, Tomasz Sobczak

Produkcja: Agata Balcerzak/Marta Cienkowska

Opieka programowa: Karolina Sakowicz (Muzeum POLIN)

Opieka organizacyjna: Ewa Opawska (Muzeum POLIN)

Czas trwania: 90 minut (bez przerwy)

O teatrze Trans-Atlantyk i spektaklu: teatrtransatlantyk.com/productions/album-karla-hockera

Pokazowi w Muzeum POLIN towarzyszą warsztaty sceniczne z użyciem metod teatru dokumentalnego dla młodzieży i dorosłych. Szczegóły: www.polin.pl/pl/wydarzenie/album-karla-hockera-spektakl-teatru-trans-atlantyk

***

"Kto napisze naszą historię" (Who Will Write Our History) - pokaz specjalny filmu

27 stycznia (niedziela), godz. 19.00, bilety: 13 / 15 zł

Film Roberty Grossman i producentki Nancy Spielberg, siostry Stevena Spielberga, poświęcony jest Archiwum Ringelbluma. Emanuel Ringelblum wraz z innymi żydowskimi intelektualistami i działaczami społecznymi stworzył podziemną organizację Oneg Szabat, której celem było m.in. zbieranie materiałów dokumentujących życie codzienne w warszawskim getcie. Jest to polsko-amerykański fabularyzowany dokument, w którym występują m. in. Karolina Gruszka, Jowita Budnik, Piotr Głowacki i Wojciech Zieliński.

W roli lektorów pojawiają się tu takie sławy jak zdobywca Oscara Adrien Brody (Pianista) oraz trzykrotnie nominowana do tej nagrody Joan Allen ("Ukryta prawda", "Czarownice z Salem", "Nixon"). Zdjęcia do fabularyzowanej części filmu zostały zrealizowane w Polsce - w Warszawie, w Łodzi i w Wolsztynie.

Nancy Spielberg - producentka filmu - wypowiedziała na planie w Łodzi znamienne słowa: Po stworzeniu przez mojego brata Stevena tak przejmującego filmu jak "Lista Schindlera" i założeniu Fundacji Zapisu Historii Ocalonych z Szoah, poczułam wewnętrzny przymus, aby tworzyć filmy takie jak "Kto napisze naszą historię", które dzielą się ze światem tymi niesamowitymi opowieściami.

Po projekcji Muzeum zaprasza na bezpośrednią transmisję z uroczystego pokazu i spotkania z twórcami filmu w siedzibie UNESCO w Paryżu. Spotkanie odbędzie się w języku angielskim. Film z napisami w języku polskim.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Archiwum Ringelbluma zostało wpisane na listę UNESCO "Pamięć Świata" jako zabytek światowego dziedzictwa. To unikalny zbiór dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw dotyczących Zagłady Żydów polskich. Film Roberty Grossman porusza niezwykle ważne zagadnienie dotyczące budowania narracji historycznej. Wyjątkowo istotne jest to, czy historię tworzą zwycięzcy, czy pokonani, oprawcy czy ofiary, ludzie poszukujący prawdy, czy zawodowi kłamcy i propagandyści. Historia Archiwum Ringelbluma to historia desperackiej walki o prawdę historyczną i o prawo do pisania własnej historii.

Reżyseria: Roberta Grossman

Zdjęcia: Dyanna Taylor

Muzyka: Richard Wagner

Montaż: Chris Callister

Scenografia: Frank Gampel, Marek Warszewski

Reżyseria obsady: Piotr Bartuszek

Charakteryzacja: Agnieszka Hodowana

Kostiumy: Aleksandra Staszko

Kierownictwo produkcji: Tomasz Morawski

Obsada: Piotr Głowacki, Jowita Budnik, Karolina Gruszka, Wojciech Zieliński, (lektorzy: Joan Allen i Adrien Brody)

Producent: Roberta Grossman, Katahdin Productions

Producent wykonawczy: Nancy Spielberg, Anna Różalska

Koprodukcja: Match&Spark, ARTE/NDR, EC1 Łódź - Miasto Kultury oraz Warszawski Mazowiecki Fundusz Filmowy

Film współfinansowany przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Dystrybucja w Polsce: NEXT FILM

***

Czytelnia POLIN: Holokaust. Nowa historia

28 stycznia (poniedziałek), godz. 18.00, wstęp wolny

Jak doszło do tego, że sześć milionów Żydów zostało wymordowanych przy użyciu przemysłowych metod, pod nadzorem aparatu państwowego Trzeciej Rzeszy? Laurence Rees, brytyjski historyk, autor licznych książek i filmów poświęconych II wojnie światowej, przytacza w swej najnowszej publikacji świadectwa ocalałych z Zagłady, jej sprawców i naocznych świadków. Książkę wydało Wydawnictwo Prószyński.