powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Sosnowiec. Teatr Zagłębia zyska nową scenę

Teatr Zagłębia w Sosnowcu w tym roku przystąpi do rozbudowy - w planach jest nowa scena. Na pierwsze prace zarezerwowano w budżecie miasta 130 tys. zł.

- Po wieloletnich staraniach otrzymaliśmy informację o tym, że są środki na rozbudowę teatru. Bardzo się cieszę, że miasto Sosnowiec jest otwarte na kulturę i wpisuje ją trwale w strategię rozwoju miasta. Równie ważne jest to, że teatr, który jest zabytkiem, rozbudowuje się o nową architekturę. To połączenie tego, co tradycyjne z tym, co nowoczesne, jest także zgodne z naszą strategią działania w sferze programowej" - powiedziała w poniedziałek dyrektor Teatru Zagłębia Iwona Woźniak.

Nowa scena będzie miejscem prezentacji działań młodych twórców, realizacji projektów z obszaru pedagogiki teatru oraz projektów społecznych, a także wszystkich innych działań wymagających przestrzeni bardziej otwartej niż tradycyjna scena. Wraz z planowanym rozwojem funkcjonowania Ogrodu Teatralna obiekt teatru ma się stać nowym przyjaznym miejscem spotkań w centrum miasta.

Teatr w Sosnowcu powstał w 1897 r. i był szóstą stałą sceną na ziemiach polskich (po Warszawie, Krakowie, Lwowie, Lublinie i Kaliszu). Pierwszą premierą zaprezentowaną sosnowieckiej publiczności, podczas uroczystości otwarcia, 6 lutego 1897 roku, była "Zemsta" Aleksandra Fredry.