powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Czytanie sztuki "Prezydent Paderewski" w Polskim

18 stycznia o godz. 19.30 w Teatrze Polskim odbędzie się czytanie sztuki "Prezydent Paderewski" Marka Kochana.

Prapremierowe czytanie inscenizowane sztuki wyróżnionej w Konkursie na Nową Polską Sztukę Teatralną "Niepodlegli" Banku PKO BP i Teatru Polskiego.

Reżyseria:

Tomasz Cyz

Obsada:

Adam Biedrzycki - INŻYNIER STEFAN OSSOWIECKI

Grzegorz Mielczarek - IGNACY JAN PADEREWSKI

Tomasz Błasiak - MARSZAŁEK JÓZEF PIŁSUDSKI

Piotr Bajtlik - ROMAN DMOWSKI

Tomasz Drabek - PROF. PROSPER SZMURŁO

Wojciech Czerwiński - PROF. MIECZYSŁAW WOLFKE

Marta Kurzak - EUSAPIA PALLADINO

Katarzyna Herman - HELENA GÓRSKA-PADEREWSKA

Szymon Kuśmider - PUŁKOWNIK ALBIN RYŚ-BOHOBOYSKI

Lidia Sadowa - BARONOWA ROZENCWAJG-DZIEDUSZYCKA

Maksymilian Rogacki - KRYSPIN DZIEDUSZYCKI

Przemysław Wyszyński - KRĘCISŁAW WRONA

oraz gościnnie: Anna Radziejewska i Aleksander Dębicz.

"Prezydent Paderewski" Marka Kochana to fragment historii wielkiego artysty wciągniętego w wir politycznych spraw, z którego bardzo trudno wyjść cało. To zderzenie wielkich słów i drobnych codziennych zdarzeń, w którym być może rozstrzygnięcie może przynieść tylko muzyka. To wreszcie przedziwny seans spirytystyczny, w trakcie którego duchy przeszłości (obok Paderewskiego - Piłsudski, Dmowski, Ossowiecki, Eusepia Palladino) chcą rzucić być może nowe światło na naszą współczesność.

(Tomasz Cyz, reżyser)

Marek Kochan - pisarz, prozaik i autor dramatów. Wykładowca Uniwersytetu SWPS i Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk humanistycznych.

Wydał m.in. zbiór opowiadań "Ballada o dobrym dresiarzu" (2005), powieści "Plac zabaw" (2008) oraz "Fakir z Ipi" (2013). Pomysłodawca i redaktor tomu "Mówi Warszawa" (2011), pierwszej wielogłosowej powieści na temat miasta. Wydał też "Turban mistrza Mansura. Opowieści sufickie dla mówców i przywódców" (2014), powieść dla dzieci pt. "Martynika i Biała Wyspa" (2014), a także zbiór dramatów w jęz. hiszpańskim "Cinco obras de teatro" (2016).

Autor kilkunastu dramatów, prezentowanych w Polsce i za granicą, m.in. w Berlinie, Neapolu, Madrycie, Hawanie, Tel Awiwie i Buenos Aires. Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, autor 10 słuchowisk. Autor dwóch sztuk zrealizowanych w Teatrze Telewizji: "Traktat o miłości" (2016, reż. Agata Puszcz) oraz "Rio" (2018, reż. Redbad Klynstra-Komarnicki). Pisze felietony do miesięcznika Teatr.

Za "Argo" otrzymał nagrodę publiczności na międzynarodowym festiwalu teatralnym w Heidelbergu (2006). Za "Reduty" otrzymał Nagrodę Specjalną w konkursie Programu II Polskiego Radia i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (2013). Na XIV festiwalu Dwa Teatry w Sopocie (2014) otrzymał nagrodę za scenariusz oryginalny do słuchowiska "Trzej Panowie jadą autem". Za "Lento rubato" otrzymał I Nagrodę oraz Nagrodę Specjalną w konkursie Programu II Polskiego Radia i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (2016). Na XVII festiwalu Dwa Teatry w Sopocie (2017) otrzymał nagrodę za scenariusz oryginalny do słuchowiska "Lento rubato". Podczas XVIII festiwalu Dwa Teatry w Sopocie (2018) otrzymał nagrodę publiczności za spektakl Teatru Telewizji "Rio".

Bilety w cenie 10 zł do kupienia w Kasie Głównej Teatru (Krakowskie Przedmieście 6) oraz w internecie na www.teatrpolski.waw.pl, a także na godzinę przed spektaklem w Kasie Sceny Kameralnej.

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

Scena Kameralna im. Sławomira Mrożka (wejście od ul. Sewerynów)