powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. "Bajadera" na żywo z Moskwy w kinach

Balet Teatru Bolszoj "Bajadera" Minkusa i Petipy będzie można zobaczyć w transmisji HD LIVE w niedzielę, 20 stycznia. W głównych partiach wystąpią Olga Smirnowa jako Nikija, Olga Marczenkowa jako Gamzatti i Artiom Bieliakow jako Solor.

Tragiczna historia miłości świątynnej tancerki Nikiji i wojownika Solora to, obok słynnego "Jeziora łabędziego", jedno z najwspanialszych dzieł baletu klasycznego w jego najdoskonalszej XIX-wiecznej formie.

Marius Petipa, który stworzył pierwszą wersję choreograficzną "Bajadery", we wszystkich swoich baletach na piedestale stawiał kobietę - primabalerinę z jej tanecznym popisem. Tu widz otrzymuje popis podwójny, bo oprócz głównej bohaterki wspaniałą partię otrzymała jej rywalka - okrutna hinduska księżniczka Gamzatti, która rozkazuje zabić Nikiję, podsuwając jej kosz kwiatów z ukrytą w nim żmiją. "Bajadera" słynie z romantycznej sceny cieni w trzecim akcie, kiedy to kilkadziesiąt ubranych na biało i spowitych woalami tancerek schodzi z "nieba" na "ziemię", wykonując wciąż i wciąż to samo baletowe pas - arabesque penchée. Ten zadziwiający romantyczny obraz na długo pozostaje w pamięci wraz z rozkołysaną romantyczną muzyką Ludwiga Minkusa. Teatr Bolszoj już po raz drugi transmituje to wspaniałe widowisko w cyklu "Bolshoi Ballet Live".

Do późnej starości Petipa pozostał wiernym wielbicielem płci pięknej. Dla niego to kobieta była symbolem baletu. Dla mężczyzny Petipa pozostawiał drugorzędną rolę eleganckiego kawalera pięknej damy. Takie motto przyświecało całej jego estetyce, według której stworzył także i "Bajaderę". To najlepszy przykład jednego z najważniejszych stylów estetycznych XIX wieku - eklektyzmu, który we Francji był nazywany stylem Napoleona III lub neobarokiem. Bo też czego nie ma w "Bajaderze": melodramatyczny temat miłości dwojga łamiących przysięgę, klasyczny konflikt miłości i powinności, dramatyczny konflikt - rywalizacja biednej bajadery i bogatej córki radży, a nawet dyskusyjny dla cesarskiej sceny finał z pogrzebaniem władcy i całego dworu pod ruinami świątyni podczas zaślubin Gamzatti i Solora. Przy tym wszystkim w "Bajaderze" jest aż nadmiar solowych, zespołowych klasycznych i charakterystycznych tańców, zbiorowych przemarszów i wspaniałych żywych pantomimicznych epizodów, wśród których szczególną popularnością cieszy się scena zazdrości dwóch rywalek - Nikiji i Gamzatti. Orientalna sceneria sprzyjała stworzeniu bogatego widowiska i zaludnieniu sceny przez dziesiątki tancerzy i tancerek w fantazyjnych strojach. Jednak dech zapiera nie pstrokaty dwór maharadży, ale ciąg ubranych na biało tancerek, czyli Cieni w wizji śpiącego Solora.

Dla sceny w Moskwie klasyczny balet Petipy ponownie opracował choreograficznie w 2013 roku długoletni dyrektor baletu Teatru Bolszoj Jurij Grigorowicz, a w rolach głównych wystąpią: Olga Smirnowa jako Nikija, Olga Marczenkowa jako Gamzatti i Artiom Bieliakow jako Solor.

Rozpowszechnianiem transmisji z moskiewskiego Teatru Bolszoj na terenie Polski zajął się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka NAZYWOWKINACH.PL została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 17 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów. "The Metropolitan Opera: Live in HD", "Bolshoi Ballet Live", "National Theatre Live", "Exhibition on Screen", "Art Beats", "Comédie-Française Live" czy "The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas" to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje w samej tylko Polsce ponad 130.000 biletów.

***

Terminy i miejsca pokazów:

20 stycznia 2019 | niedziela | 16:00 | HD LIVE

Bydgoszcz Multikino

Ełk Ełckie Centrum Kultury

Gdańsk Multikino

Gliwice Kino Amok

Katowice Kino Rialto

Kraków Multikino

Lublin Multikino

Łódź Multikino Silver Screen

Olsztyn Multikino

Poznań Multikino Malta

Poznań Multikino Stary Browar

Pruszcz Gdański kino CKiS w Pruszczu Gdańskim

Przemyśl Centrum Kulturalne w Przemyślu-Kino Centrum

Szczecin Multikino

Warszawa Kino Praha

Warszawa Multikino Ursynów

Warszawa Multikino Złote Tarasy

Wrocław Kino Nowe Horyzonty

Zabrze Multikino

Powtórki:

17 lutego 2019 Limanowa kino Klaps

17 lutego 2019 Łódź kino Szpulka

17 lutego 2019 Dąbrowa Tarnowska Kino Sokół

18 lutego 2019 Opole Lubelskie kino Opolanka

3 marca 2019 Oświęcim Oświęcimskie Centrum Kultury

6 marca 2019 Gorlice kino Kolory

10 marca 2019 Luków kino Łuków

20 marca 2019 Mielec kino Galaktyka

21 marca 2019 Kraków kino Kijów.Centrum

28 marca 2019 Złotoryja Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji - kino Aurum