Warszawa. Przyznano Złote Taśmy

"Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, "Kler" Wojciecha Smarzowskiego oraz "Roma" w reż. Alfonso Cuarona to laureaci tegorocznych Złotych Taśm, czyli nagród przyznawanych przez Koło Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Nagrody przyznało w piątek Koło Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich - polska sekcja FIPRESCI - Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (Federation Internationale de la Presse Cinematographique). Wręczenie nagród odbędzie się 18 lutego podczas gali "Złotych Taśm" w Warszawie.

W tym roku "Złote Taśmy" w kategorii film polski otrzymały ex aequo filmy "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego i "Kler" Wojciecha Smarzowskiego. W kategorii zagranicznej tryumfowała "Roma" Alfonso Cuarona.

Krytycy przyznali także wyróżnienia: w kategorii film polski otrzymały je: "Jak pies z kotem" Janusza Kondratiuka i "Over the Limit" Marty Prus, a w kategorii film zagraniczny: "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa i "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" Martina McDonagha. O przyznanych nagrodach i wyróżnieniach poinformował w piątek PAP Grzegorz Wojtowicz ze Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

W ubiegłym roku (za filmy wprowadzone na ekrany polskich kin w 2017 roku) "Złote Taśmy" otrzymały filmy "Dzikie róże" Anny Jadowskiej i "Manchester by the Sea" Kennetha Lonergana. Wyróżnienia otrzymały "Cicha Noc" Piotra Domalewskiego i "Pewnego razu w listopadzie..." Andrzeja Jakimowskiego oraz "Sieranevada" Cristiego Puiu i "Klient" Asghara Farhadiego.

Historia nagród przyznawanych przez polskich krytyków filmowych sięga 1956 roku. Początkowo nosiły one nazwę Syrenki Warszawskiej i przyznawane były w kategoriach najlepszego filmu polskiego, polskiego - krótkometrażowego i zagranicznego. Nagroda krytyków, zrzeszonych wówczas w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich - jak podał Wójtowicz - w krótkim czasie zyskała duży prestiż ze względu na niezależność od politycznej koniunktury.

Po wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, środowisko krytyków zostało podzielone. Utworzono Stowarzyszenie Dziennikarzy PRL, które przejęło prawo do przyznawania Syrenki Warszawskiej. Część krytyków przystąpiła do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, ustanawiając w 1985 r., jako Samodzielne Koło Piśmiennictwa (dzisiaj Koło Piśmiennictwa), swoją coroczną nagrodę w kategoriach filmu polskiego i zagranicznego.

SFP podkreśla, że wśród laureatów nagrody znajdują się twórcy i dzieła, których wartość artystyczną i podziw kolejnych pokoleń widzów potwierdził czas. Wśród nagrodzonych filmów zagranicznych znajdują się filmy m.in. Ingmara Bergmana, Federico Felliniego, Michelangelo Antonioniego, Luchino Viscontiego, Andrieja Tarkowskiego, Luisa Bunuela, Jiriego Menzla i Petera Weira Z filmów polskich dzieła m.in. Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy, Wojciecha Hasa, Jerzego Skolimowskiego, Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Munka i Kazimierza Kutza.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego