powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Monumentalne widowisko Teatru Pijana Sypialnia

19 stycznia w Białołęckim Ośrodku Kultury odbędzie się premiera widowiska "Księga Rodzaju Polskiego" w wykonaniu Teatru Pijana Sypialnia. Na scenie wystąpi stu wykonawców: aktorów, wokalistów, tancerzy. Spektakl z udział orkiestry symfonicznej. To największy offowy projekt teatralny w kraju.

Pierwszy człowiek był Polakiem

Sławek Narloch, reżyser widowiska: Wyobraźmy sobie sytuację, że przestajemy już gadać o Polsce. Sytuację, w której wszystko w tym temacie już ustalono i domknięto, i Polska po prostu Jest. Ten spektakl ma taką ambicję. Raz na zawsze rozprawić się z tematem i nazwać sprawę, zaprowadzić spokój w głowach i słownikach, poukładać pojęcia. Żeby tego dokonać opowiemy historię Polaków od samego początku, od stworzenia świata.

"Księga Rodzaju Polskiego" to monumentalne widowisko muzyczne z udziałem stu wykonawców: aktorów i zespołu wokalnego Teatru Pijana Sypialnia, Filharmonii Pijanej Sypialni oraz tancerzy zespołu Woda na młyn. To druga odsłona Trylogii Młodej Polski, zapoczątkowanej widowiskiem "Wesele", którą Pijana Sypialnia zrealizowała dwa lata temu. To największy offowy projekt teatralny w kraju.

Spektakl, to opowieść o Polakach, którzy stają się bohaterami biblijnych ksiąg. Zaczynamy od początku. Oto Bóg stworzył Adama Polaka i Ewę Polkę, pierwszych ludzi. Zostają wygnani z raju na wieczną tułaczkę po Polsce. Muszą zmierzyć się z pierwszą chorobą, z pierwszą miłością, z pierwszym rodzicielstwem i pierwszą śmiercią. W tej historii anioły w kwiecistych skrzydłach są Polakami i Diabeł jest Polakiem. Maria jest Polką. Chrystus jest z Polski i Polacy go ukrzyżują.

Dlaczego dzisiaj wierszyk "Kto Ty jesteś? Polak mały" brzmi podejrzanie? Czy przeoczyliśmy jakiś kluczowy moment, w którym na zawsze straciliśmy szansę na zbudowanie społeczeństwa zgodnego i otwartego? Nie dogadujemy się. A za chwilę pójdzie na noże.

Widowisko inspirowane jest "Betlejem polskim" Lucjana Rydla, który był pierwowzorem postaci Pana Młodego z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. W warstwie muzycznej usłyszymy pieśni i utwory orkiestrowe Mieczysława Karłowicza oraz pastorałki i piosenki ludowe w opracowaniu Daniela Zielińskiego.

Premiera w sobotę 19 stycznia w nowoczesnej sali widowiskowej Białołęckiego Ośrodka Kultury przy ulicy Głębockiej 66. Spektakle o godzinie 17.00 i 20.00. Spektakl dla widzów w wieku 16+.