Kielce. Nostalgiczna podróż w Teatrze Kubuś

- To wyjątkowa premiera z kilku względów. Jest inspirowana historią tego budynku. Tutaj przez ostatnie kilkanaście lat mieścił się Teatr Lalki i Aktora "Kubuś", a niedługo będziemy opuszczać to miejsce - mówi Robert Drobniuch, dyrektor Kubusia. W sobotę premiera spektaklu "Pod adresem marzeń".

«Dyrektor Drobniuch dodaje: - Ten spektakl jest takim trochę hołdem pamięci i przywołaniem tego, co tutaj się wydarzyło.

W budynku, gdzie teraz teatr ma swoją siedzibę, dawniej był Hotel Europejski, przedwojenne kino czy Centrala Rybna.

Spektakl "Pod adresem marzeń" przygotowali wspólnie: dramatopisarka Elżbieta Chowaniec i czeski reżyser Marek Zakostelecky. Oboje pracowali już w Kubusiu przy sztuce "Dziadki, dziatki".

I to przy okazji realizacji tamtego przedstawiania Robert Drobniuch opowiedział im o Hotelu Europejskim.

- Od razu nam się to bardzo spodobało i stwierdziliśmy, że chcemy zrobić spektakl o hotelu, o jego świecie i tym wszystkim, co się tam działo - mówi Marek Zakostelecky.

I dodaje: - Później okazało się, po tym, jak Robert wysłał do nas materiały, że te wszystkie historie są dużo ciekawsze, niż byśmy byli w stanie pomyśleć. Zrobiliśmy siedem krótkich opowieści, które z tego budynku i miasta tworzą przestrzeń spełnionych marzeń. Podczas powstawania spektaklu konsultacji historycznych udzielał Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc.

Sztuka to swego rodzaju podróż w czasie. Pokazuje wiele osobistości, które odwiedziły posesję przy obecnej Dużej 9. Nie zabraknie też Stefana Karskiego, twórcy i pierwszego dyrektora Kubusia.

- Z jednej strony jest to fajne formalne czeskie przedstawienie, czyli z humorem i śmieszne, ale z drugiej ważne i nostalgiczne dla miejsca. Z tego powodu wydaje mi się ten spektakl jakiś istotny regionalnie, ale też uniwersalny w sensie przekazu - mówi Elżbieta Chowaniec.

W "Pod adresem marzeń" zobaczymy m.in. Annę Domalewską, Małgorzatę Skalską, Michała Olszewskiego i Błażeja Twarowskiego.

Premiera spektaklu w sobotę o godz. 17. Spektakl zobaczyć będzie można także w niedzielę o godz. 11 i 13. Bilety po 18 zł. Kolejne pokazy zaplanowano pod koniec stycznia. Sztuka jest adresowana do widzów od siódmego roku życia.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego