¦l±skie. Na teatralnych afiszach

W Teatrze Ziemi Rybnickiej transmisja premiery sezonu z Metropolitan Opera. Będzie to "Adriana Lecouvreur" Francesco Cilei. W Teatrze Korez go¶cinny monodram Teatru Rawa na podstawie "Niekończ±cej się historii" Michaela Ende. Na katowickim afiszu też "Wariacje Tischnerowskie. Kabaret filozoficzny" z krakowskiego Teatru STU, a w Chorzowie - "Dwoje na hu¶tawce".

«Polecamy te wydarzenia.

Zatrute fiołki

Sobota, godz. 18.55, Teatr Ziemi Rybnickiej

W Teatrze Ziemi Rybnickiej transmisja premiery sezonu z Metropolitan Opera. Będzie to "Adriana Lecouvreur" Francesco Cilei. Na libretto składają się kulisy teatru, intryga, miłość i postać historyczna wielkiej XVIII-wiecznej paryskiej aktorki Adrienne Lecouvreur. Gwiazda francuskiej sceny teatralnej rzeczywiście była nie tylko cenioną za naturalność i wdzięk aktorką, ale także kochanką marszałka Maurycego Saskiego, syna Augusta Mocnego. Współcześni podejrzewali i przekazali to następnym pokoleniom, że aktorka została zamordowana przez rywalkę - księżnę de Bouillon - przy pomocy bukietu fiołków nasączonych trucizną. Na podstawie tej legendy Francesco Cilea skomponował melodyjną operę, która wpisuje się w nurt werystyczny, czyli prezentowania na scenie prawdziwego życia ze wszystkimi szczegółami. W nowej inscenizacji Sir Davida McVicara w roli tytułowej wystąpi Anna Netrebko. Maurycym, synem polskiego króla, będzie Piotr Beczała. Bilety: 40-50 zł.

Atreju na grzbiecie Fuchura

Niedziela, godz. 12, Teatr Korez

Władczyni Fantazjany, cudownej krainy marzeń, zapada na dziwną chorobę. Nikt nie umie jej wyleczyć. Posłańcy z najdalszych zakątków imperium przynoszą Dziecięcej Cesarzowej przerażającą wiadomość: Fantazjana jest w niebezpieczeństwie! Pochłania ją nicość. Czy Atreju, chłopiec, któremu powierzono misję Wielkiego Poszukiwania, odnajdzie lekarstwo i uratuje świat? To główny wątek z "Niekończącej się historii" - wspaniałej opowieści Michaela Ende o zaufaniu, odwadze i potędze wyobraźni, którą rozsławił kultowy już film. W Korezie będzie można zobaczyć jej sceniczną, kameralną wersję w barwnej i niebanalnej oprawie scenograficznej, z wykorzystaniem japońskiego teatru ilustracji kamishibai oraz teatru lalek. Spektakl przygotował Teatr Rawa, który występuje tam gościnnie. Reżyseruje Ewa Kubiak, a we wszystkich rolach zobaczymy Huberta Bronickiego. Na ten tytuł śmiało można wybrać się całą rodziną. Jak mówią twórcy, to spektakl familijny (dla dzieci od lat 7) z gatunku fantastyki, który przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i fanom wybitnej literatury oraz tym, którzy w dzieciństwie z wypiekami na twarzach wychodzili z kin, nucąc słynną piosenkę Limahla i marzyli o dalekich podróżach w nieznane światy. Bilety: 20-30 zł.

Z życia góralskiego filozofa

Niedziela, godz. 18, Miasto Ogrodów

Jeśli sądzicie, że ojczyzną filozofii była antyczna Grecja - jesteście w błędzie. Sztuka filozofowania, właściwie "myndrkowania" narodziła się na Podhalu, a największymi filozofami byli, są i będą górale. "Filozofia po góralsku", bestseller księdza Józefa Tischnera, to kopalnia teatralnych anegdot i scen, kalejdoskop niezwykle dowcipnie, acz ciepło sportretowanych postaci. Ksiądz Tischner, sam znakomity filozof, jak nikt znał realia mieszkańców polskich gór. W góry często wracał i uważał je za swoje ukochane miejsce na ziemi.

Spektakl Artura "Barona" Więcka z krakowskiego Teatru STU ukazuje jeden dzień z życia Księdza - Jegomościa Autora - podzielony między spotkania z mieszkańcami okolicznych wiosek. Prowadzone z księdzem dysputy ujawniają filozoficzne zacięcie górali. Skąd u nich te predyspozycje? Może ze względu na wyjątkowe umiłowanie wolności, góralskiej "ślebody", cechy która powinna wyróżniać każdego filozofa? A może to kwestia życia w uprzywilejowanym miejscu, które pozwala spojrzeć czasem na wszystko z odpowiednim dystansem, wręcz dosłownie - z góry? Jakkolwiek by nie było, twierdził ksiądz Tischner, wszystko można przełożyć na "góralski". A to, czego nie można, nie jest warte zachodu. Na scenie m.in. Jerzy Trela i Beata Schimscheiner. Bilety do nabycia na: www.KupBilecik.pl

Oni i uczucie

Środa, godz. 19, Chorzowskie Centrum Kultury

Wieczna sinusoida emocji, pragnień i niespełnionych marzeń. Tak wygląda życie dwójki trzydziestolatków. Giselle Rosa i Jurek Rajski poznają się na przyjęciu w Warszawie. On jest prawnikiem i właśnie rozstał się z żoną, ona to bezrobotna tancerka, która wciąż szuka tego wymarzonego. Romans "Dwoje na huśtawce" autorstwa Williama Gibsona, obdarzonego niezłym poczuciem humoru dramaturga mimo, że obsadzony w realiach z lat 50. wciąż jest aktualny. Jest w nim wszystko, co wciąż nurtuje ludzi w życiu. Dziewczyna, chłopak i uczucie. Raz szczerość, raz kłamstwo. Raz miłość, raz nienawiść. Raz szczęście, a raz głęboki smutek. Spektakl o takich właśnie perypetiach dwójki zakochanych w sobie ludzi będzie można zobaczyć w Chorzowie. W rolach głównych występują: Anna Dereszowska oraz Mikołaj Roznerski. Bilety: 85-100 zł.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego