Kraj. Kultura taniej dla każdego

Wyjście na koncert, do teatru czy do kina, zwłaszcza na głośne wydarzenia, może słono kosztować, ale jest też wiele sposobów, żeby wydatki na kulturę i rozrywkę bez wstrząsu zmieściły się i w skromniejszych budżetach. Sprawdzamy sposoby na tańsze bilety na wydarzenia kulturalne

«Komunikacja i nie tylko

Mieszkańcy dużych miast, którzy korzystają z komunikacyjnych kart miejskich, powinni pamiętać, że często uprawniają one nie tylko na przejazd autobusem czy tramwajem, ale także przydają się każdemu miłośnikowi kultury. W stolicy Karta Warszawiaka i Karta Młodego Warszawiaka daje zniżki w wielu instytucjach. Pozwalają kupić tańszy bilet na film w Kinotece, kinie Atlantic i kinie Praha (w cenie od 17 do 20 zł).

Znakomicie też sprawdzają się w teatrach, które wspierają ten program. Teatr Studio i Teatr Kamienica udzielą nam na ich podstawie 20-procentowej zniżki, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera i Teatr Muzyczny Roma 10-procentowej, Teatr Ochoty nawet 30-procentowej. Rabaty uzyskamy także w teatrach: Baj, Rampa na Targówku, WARSawy i kilku innych mniejszych. To się opłaci, nawet jeśli oferta ogranicza się do własnych spektakli i nie obejmuje premier czy występów gościnnych.

Karta krakowska gwarantuje natomiast 20-procentowe zniżki na zakup biletów normalnych i ulgowych na wszystkie wydarzenia, organizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, a jest to pokaźna część dużych imprez, jak np. Festiwal Muzyki Filmowej, Festiwal Opera Rara, Misteria Paschalia, Festiwal Sacrum Profa-num, cykl koncertów ICE Classic.

Z tą samą kartą krakowską skorzystacie także z 20-procentowej ulgi na koncerty w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego. I w identycznej wysokości na bilety we wszystkich oddziałach Muzeum Narodowego: w Gmachu Głównym, gdzie aktualnie trwa głośna wystawa "Wyspiański", w Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, w Domu Jana Matejki, Domu Józefa Mehoffera, Muzeum im. Emeryka Hutten Czapskiego, Pawilonie Józefa Czapskiego, Ośrodku Kultury Europejskiej EUROPEUM, Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, a ponadto w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem.

Karta do kultury

Bardzo ciekawą ofertę wspierania kultury ma Trójmiasto i inne mniejsze miasta województwa pomorskiego. Każdy kto należy do dowolnej biblioteki publicznej, otrzymuje Metropolitalną Kartę do Kultury, która nie tylko gwarantuje nieograniczony dostęp do książek z bibliotecznych półek oraz 8-10-procentowe rabaty przy zakupie książek w wielu księgarniach, ale także uprawnia do zniżek na koncerty, spektakle, wystawy, kina. Na przykład Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni na podstawie tej karty udziela zniżki w wysokości 5 proc. od obowiązującej ceny za bilet zakupiony w kasie na spektakl repertuarowy (i pozwalają łączyć z innymi ulgami). A Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku daje zniżkę nawet do 25 proc. na koncerty abonamentowe.

Gdański Teatr Szekspirowski, a także Opera Bałtycka i Teatr Wybrzeże w Gdańsku odliczają 5 zł od biletów, co jest sumą raczej skromną, ale jeśli jesteśmy zapalonymi teatromanami, to po odwiedzeniu tych trzech znakomitych scen, zostanie nam w kieszeni 15 zł na kawę.

Z Kartą do Kultury można też wybrać się do kin Helios w Gdańsku i Gdyni i kupić bilet ulgowy (co ma znaczenie, jeśli nie mamy specjalnych uprawnień i przysługuje nam tylko bilet normalny). Także sporo muzeów i galerii w Trójmieście udziela zniżek, m.in. Europejskie Centrum Solidarności, Łaźnia - Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku, Muzeum Emigracji w Gdyni, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie.

A jeśli nie jesteśmy mieszkańcami, tylko turystami w dużym mieście, złaknionymi kulturalnych przeżyć, warto sprawdzić oferowane przez nie karty turystyczne. Jedne z najlepszych proponuje Wrocław. Wrocław Tourist Card ma dwie wersje: 42-go-dzinną i 72-godzinną; obie umożliwiają odwiedzenie wielu ciekawych miejsc dużo taniej. Koszt pierwszej to 40 zł (ulgowa), 60 zł (normalna) i 200 zł (grupowa). A drugiej - odpowiednio 60, 90 i 300 zł.

Zdarza się też, że skorzystamy ze znaczących zniżek w kulturze, będąc posiadaczami kart wydawałoby się niewiele mającymi z nią wspólnego. W Warszawie kibice sportowi, legitymujący się Kartą Kibica Legii, mają zniżki na seanse filmowe w Kinotece. Karta ta upoważnia do zakupu dwóch biletów zniżkowych: dla siebie i osoby towarzyszącej po 16 zł (od poniedziałku do piątku, do godzinny 16.55) i 19 zł (w weekendy). Dodajmy, że bez zniżek cena biletu normalnego w tym kinie wynosi 25 zł, a ulgowego - 21 zł.

Z kolei posiadacze Karty Kredytowej Citibank World MasterCard lub dowolnej karty Getin Banku mają prawo w sieci Multikina w Warszawie (Złote Tarasy, Ursynów, Targówek, Wola Park) oraz w wielu innych miastach prawo do 10-procentowych zniżek przy zakupie biletów.

Ulgi i promocje

Poza kartami miejskimi we wszystkich instytucjach kulturalnych można korzystać z ulgowych biletów. Taniej kupią je studenci i uczniowie, emeryci, renciści, niepełnosprawni. Ze znacznych zniżek korzystają także wielodzietne rodziny (co najmniej z trójką dzieci), posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny czyjej regionalne odmiany, np. Krakowską Kartę Rodzinną.

Rabaty otrzymamy również w ofertach promocyjnych. W Multikinie, jeśli jesteś uczniem lub studentem zainteresuj się MIKartą, dzięki której za filmy od poniedziałku do czwartku zapłacisz tylko 14,90 zł! W tej samej cenie absolutnie każdy może tu kupić bilet w Megaśrody! (Obie oferty są ogólnopolskie). A przecież na hity normalne bilety w Multikinie kosztują nawet 35 zł!

Dużo różnych zniżek oferuje Kinoteka, jedno z najpopularniejszych kin w Warszawie z doskonałym repertuarem. W każdą filmową środę bilety sprzedawane są po 15 zł, a seniorzy na seanse do 15.30 mogą je kupić po 12 zł. A jeśli dowolnego dnia wybierzemy się na film familijny z dzieckiem, bilet ulgowy tzw. bilet rodzinny dla trzech osób (dziecka i dwóch dorosłych) pozwoli zaoszczędzić około 12 zł.

Nawet za darmo

Warto także korzystać z mnóstwa darmowych ofert kulturalnych, organizowanych sezonowo lub na specjalne okazje o wszystkich porach roku. Kto wybrał się na sylwestra pod chmurką, mógł uczestniczyć w koncertach z udziałem gwiazd w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu.

Superpropozycję ma też warszawskie kino Luna z tanimi poniedziałkami w cenie 10-12 zł

Praktycznie każde kino stara się przyciągnąć widzów jakąś promocyjną ofertą.

Ponadto polecamy na atrakcyjne koncerty kupować bilety znacznie tańsze i szukać także promocyjnych ofert (w tej chwili sporo rabatów znajdziecie na https://www.bilety24.pl),

A w teatrach korzystać z wejściówek, dostępnych w dniu spektaklu na wolne miejsca. One wprawdzie też kosztują, ale jednak dużo mniej niż w cenie normalnej. W ten sposób, mając łut szczęścia, wejdziecie nawet do zawsze obleganego Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

Kto lubi czytać, a nie chce stracić fortuny, z pewnością zna w swoim mieście księgarnie z tanimi książkami albo kupuje je przez internet czy w formie e-booków, bo wówczas są tańsze. Korzysta też z karty Mój Empik, oferującej znaczące promocje.

Miłośnicy sztuki mogą korzystać z dni wolnego wstępu w muzeach i galeriach. W Warszawie za darmo uda się dzięki temu zwiedzić wszystkie największe atrakcje, od Zamku Królewskiego i Muzeum Narodowego do Zachęty i Centrum Sztuki Współczesnej.

-

Ci, którzy wykazali się refleksem do 7 stycznia, otrzymali bezpłatne zaproszenie na urodzinowy spektakl Och-Teatru w Warszawie "Trzeba zabić starszą panią" w reżyserii Cezarego Żaka z Barbarą Krafftówną w obsadzie, który będzie grany 14 stycznia. Teatr świętuje w ten sposób swoje dziewiąte urodziny.

A 13 stycznia 27. Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jak zwykle towarzyszyć będą otwarte koncerty w różnych miejscach Polski.

W całorocznym kalendarzu do najpopularniejszym bezpłatnych atrakcji bez wątpienia należą: koncerty chopinowskie w Łazienkach Królewskich od połowy maja do końca września, sierpniowy Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce w Warszawie, Noc Muzeów w maju i wielkie zwiedzanie podczas wrześniowych Europejskich Dni Dziedzictwa w całym kraju, letnie filmowe pokazy plenerowe czy wolny wstęp do rezydencji królewskich przez cały listopad (Zamek Królewski, Łazienki Królewskie w Warszawie, Pałac w Wilanowie, Zamek Królewski na Wawelu) i wiele innych.

Łowcy takich ofert znajdują je na licznych portalach internetowych, takich jak np. waw4free.pl; warszawa. naszemiasto.pl; warsawnow.pl/ ; www.kulturalna.warszawa.pl; www. kiwiportal.pl.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego