powiększwersja do drukupoleć znajomemu

TVP Kultura. Premiera filmu dokumentalnego o Franciszku Pieczce

18 stycznia o godz. 19.25 na antenie TVP Kultura odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o jednym z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych - Franciszku Pieczce. Tego dnia aktor obchodzić będzie 91. urodziny.

- Gdybym miał obsadzić scenę spotkania Pana Boga z dobrym aktorem, to w obu rolach widziałbym Franciszka Pieczkę - mówi reżyser Mariusz Malec. Dokument podkreśla, w jakim stopniu niezwykła wrażliwość, duchowość i życiowe doświadczenia Pieczki nadają głębi granym przez niego bohaterom. Wśród nich znalazły się przejmujące kreacje z filmów takich jak: "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa (1964), "Żywot Mateusza" Witolda Leszczyńskiego (1967), "Jańcio Wodnik" Jana Jakuba Kolskiego (1993), "Austeria" (1982), czy "Quo vadis" Jerzego Kawalerowicza.

Film wyprodukowany przez TVP Kultura.

Franciszek Pieczka (1928 r.) - jeden z najznakomitszych polskich aktorów. Zagrał w filmach i spektaklach teatralnych najważniejszych polskich twórców m.in.: Andrzeja Wajdy, Jerzego Kawalerowicza, Wojciecha Jerzego Hasa, Jerzego Jarockiego, Konrada Swinarskiego, Jerzego Hoffmana, Kazimierza Kutza i wielu innych. Szerszej publiczności znany jako Gustlik z serialu Konrada Nałęckiego "Czterej pancerni i pies".

Mariusz Malec (1968 r.) - wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą twórca filmów dokumentalnych, fabularnych, spektakli teatralnych oraz seriali telewizyjnych. Autor filmu fabularnego "Człowiek wózków" oraz popularnych seriali: "M jak miłość" i "Na dobre i na złe".

18 stycznia, godz. 19.25 - premiera na antenie TVP Kultura