powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Szczecin. Wkrótce w Operze na Zamku polska prapremiera "Procesu"

"Proces" na podstawie powieści Franza Kafki zagości na scenie szczecińskiej Opery na Zamku. Polska premiera dzieła Philipa Glassa odbędzie się 19 stycznia.

- Każdy może to arcydzieło interpretować po swojemu. My przedstawimy interpretację kolejną, nie tę szkolną, do której się przyzwyczailiśmy, o wiele bardziej intrygującą, ciekawszą, zwłaszcza na progu XXI wieku. To wielkie artystyczne wyzwanie, bo mierzymy się z prawdziwą ikoną muzyki - powiedział w środę dziennikarzom dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie Jacek Jekiel.

Dodał, że kompozytor Philip Glass to "gigant muzyki", a jego pozycja w Polsce jest "nieadekwatna do tego, jak jest postrzegany na świecie".

Reżyserka spektaklu Pia Partum zaznaczyła, że z muzyką Glassa pracuje się "fantastycznie i trudno". - To muzyka oparta na bardzo dużej liczbie powtórzeń tych samych motywów, które w pewnym momencie nakładają się na siebie, wracają. Łatwo się chwilami w tym zgubić. Ale chodzi tu o połączenie myśli tych powtórzeń z myślami postaci - powiedziała Partum. Dodała, że zdecydowała się na odejście od interpretowania "Procesu" przez pryzmat systemów opresyjnych.

- Zainteresowałam się bardziej subiektywnym spojrzeniem na +Proces+, spojrzeniem na osobę nie tyle atakowaną, której się proces wytacza, ale na osobę, która proces wytacza sama sobie - wyjaśniła. Dodała, że widzowie zobaczą współczesną inscenizację, a miejscem akcji będzie wieżowiec w metropolii.

- Nie zmieniam scenografii, nie przenoszę się z pokoju Józefa do jego pracy czy innych miejsc. () Jedność miejsca pozwala pokazać nam, że to wszystko rozgrywa się w głowie Józefa, na pograniczu realności, filmowości i nierealności - powiedziała reżyserka.

Surrealistyczna powieść Franza Kafki o prokurencie bankowym Józefie K., aresztowanym mimo tego, że nie popełnił żadnego przestępstwa, stała się podstawą do napisania opery kameralnej, której premiera odbyła się w Royal Opera House w Londynie w 2014 roku. Libretto napisał reżyser i scenarzysta, zdobywca Oscara, Christopher Hampton.

Muzykę Philipa Glassa określa się jako "minimalistyczną". Wśród jego kompozycji można odnaleźć koncerty, symfonie, utwory kameralne, balety i opery. Szerszej publiczności znany jest jako twórca muzyki filmowej, m.in. do obrazów "Kundun - Życie Dalaj Lamy" Martina Scorsese, "Godziny" Stephena Daldry'ego czy "Truman Show" Petera Weira. Jego kompozycje były nominowane do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, zdobył m.in. Złoty Glob i nagrodę BAFTA.