powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gliwice. W lutym premiera "Tchnienia"

W Teatrze Miejskim trwają próby do premierowego spektaklu "Tchnienie" wg sztuki "Płuca" angielskiego dramaturga Duncana Macmillana. Premiera zaplanowana jest na 8 lutego 2019 roku. Będzie to 21. produkcja teatru.

Na scenie mocny aktorski duet - Alina Czyżewska i Łukasz Kucharzewski. Spektakl reżyseruje Rafał Szumski. Za rozwiązania scenograficzne odpowiedzialna jest Aleksandra Grabowska. Ważnym elementem tej realizacji, rozwijającym akcję komentarzem - dopowiedzeniem, będzie grana na żywo muzyka, w wykonaniu Daniela Malchara.

"Tchnienie" to współczesna historia miłosna. Para młodych ludzi mierzy się z podjęciem ważnej decyzji. Czy chcą, powinni, dadzą radę mieć dziecko? Kiedy jest dobry moment, choćby na poruszenie tego tematu? Ich rozważania mają charakter osobisty, lecz odnoszą się także do pełnej niepokojów, otaczającej nas rzeczywistości.

To historia o pokoleniu, którym kieruje niepewność, wątpliwości i stres, lecz przede wszystkim o miłości - niedoskonałej, trudnej, ale prawdziwej. Takiej, od której brakuje tchu. To podszyta niepokojem o kierunek, w którym zmierza świat, współczesna komedia romantyczna. Bohaterowie szukają sensu. Czy miłość zdoła ich ocalić?

Charakterystyczna, nieprzyzwoita historia miłosna Duncana Macmillana jest brutalnie szczera, zabawna, ostra i aktualna. Jest odważnie napisana i zdumiewająco skonstruowana. Daje głos pokoleniu, dla którego niepewność jest sposobem na życie. ("The Guardian")

Dramat Duncana Macmillana "Lungs" ("Płuca") otrzymał w 2013 roku nagrodę The Off West End Theatre Awards w kategorii "Najlepsza Nowa Sztuka".