powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wlk. Brytania. "Zimna wojna" nominowana do nagród BAFTA

Film Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna" otrzymał cztery nominacje do nagród British Academy of Film and Television Arts. Ma szansę na wygraną w kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny i najlepsze zdjęcia.

Film był najważniejszym triumfatorem Europejskich Nagród Filmowych (EFA) i jest polskim kandydatem do Oscara. Autorami scenariusza do filmu są Paweł Pawlikowski i Janusz Głowacki. Za zdjęcia odpowiada Łukasz Żal.

Głównymi bohaterami "Zimnej wojny" są Zula i Wiktor (w ich rolach Joanna Kulig i Tomasz Kot), młoda dziewczyna szukająca szczęścia w powstającym zespole Mazurek (bliskim polskiemu Mazowszu) i dojrzały mężczyzna, pianista, jej instruktor.

Film jest opowieścią o miłości dwójki ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem. Akcja melodramatu rozgrywa się w latach 50. i 60. ub. wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu.

- "Zimna wojna" to poruszająca historia dwojga ludzi. Widziałem film dwa razy i wciąż zachwyca mnie jego wielowymiarowość i bogactwo - powiedział PAP brytyjski dziennikarz, prezenter i autor popularnych programów dla BBC Michael Mosley.

Mosley od lat przyjaźni się z Pawłem Pawlikowskim. Dla PAP-u skomentował sukces "Zimnej wojny" przy okazji nominacji do EFA. - Przyjaźnimy się z Pawłem, odkąd dołączyliśmy do BBC w 1985 roku. Pawlikowski zdobywał najpierw liczne nagrody jako twórca filmów dokumentalnych, potem zajął się kinem fabularnym. Paweł ma ciepłe i otwarte usposobienie, a także wspaniałe poczucie humoru, którego ślady można odnaleźć w jego filmach - powiedział PAP.

- Jego ambicją nigdy nie było zostanie gwiazdą Hollywood. Chciał po prostu robić filmy, które odzwierciedlają jego osobiste wizje. Moim zdaniem "Zimna wojna" jest jak dotąd jednym z jego najlepszych dzieł. To piękna i głęboko poruszająca historia dwojga ludzi, którzy nie mogą żyć razem, ale nie mogą także żyć bez siebie. Widziałem film dwa razy i wciąż zachwyca mnie jego wielowymiarowość i bogactwo - dodał Mosley.

W kategorii najlepszy film nominacje do BAFTA otrzymały: "Czarne bractwo. BlacKkKlansman" Spike'a Lee, "Faworyta" Yorgosa Lanthimosa, "Green Book" Petera Farrelly'ego, "Roma" Alfonso Cuaróna oraz "Narodziny gwiazdy" Bradleya Coopera.

Nagrody zostaną przyznane po raz 72. w Londynie 10 lutego.