powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdynia. Premiera "Nocy Helvera" w GCK

19 stycznia w Gdyńskim Centrum Kultury odbędzie się premiera spektaklu "Noc Helvera" Ingmara Villqista w reż. Grzegorza Chrapkiewicza. Dzień później odbędzie się druga premiera - postać Helvera kreuje bowiem dwóch aktorów - Adam Mortas z Teatru Nowego w Łodzi oraz Nikodem Księżak, student warszawskiej Akademii Teatralnej.

Za oknem demonstracje i pogromy, a w skromnej kuchni emocjonalny dramat pomiędzy kobietą i mężczyzną. Oboje pragną miłości, bliskości i zrozumienia.

Sztuka rozgrywa się podczas jednego wieczoru, nocy. Do domu wraca Helver. Zafascynowany militariami i wojskowym sznytem. Tego wieczoru wziął udział w demonstracji, za którą stoją potężne siły. Polityczne? Militarne? Tego nie wiemy, ale młodzieńcza fascynacja i gorączka wkradają się w rodzinne ognisko. Przerażona Karla próbuje odwrócić jego uwagę od ulicznych zamieszek. Helver nie chce jednak rozmawiać, nie chce jeść. Zaczyna musztrę. Ich relacje, pełne bólu i okrucieństwa, dla obu stron stają się źródłem cierpienia.

"Noc Helvera" Ingmara Villqista stanowi znakomite odbicie współczesnych zjawisk i lęków. To niezwykle trafne spojrzenie na człowieka, który wpada w sidła presji społecznej, a przy tym uniwersalne i pełne metafor odniesieniem do zła, które napędza kolejne zło.

***

Gdyńskie Centrum Kultury

ul. Jana z Kolna 25

Czas trwania: 80 min

Bilety: 40/35 zł