powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bydgoszcz. Z Danielem Wyszogrodzkim o musicalach

18 stycznia o godz. 18 w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy odbędzie się spotkanie z Danielem Wyszogrodzkim, dziennikarzem, tłumaczem, autorem tekstów, muzykologiem, autorem właśnie wydanej książki "Ale Musicale!". Tematem spotkania będzie 100-lecie tego gatunku muzycznego.

Na spotkaniu, oprócz autora (na zdjęciu) pojawią się inni, zaproszeni przez niego goście. Usłyszymy tematy musicalowe w interpretacji Mileny Kanabus - aktorki Teatru Polskiego w Warszawie, absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureatki festiwali piosenki aktorskiej i poezji śpiewanej. Muzycznie towarzyszył jej będzie Michał Kuźminski, wykładowca akademicki, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uczestnik Konkursów Chopinowskich i Liszta. Spotkanie zobrazowane będzie fragmentami filmowymi innych musicali, stanowiącymi barwne i merytoryczne tło rozmów. Odbędzie się ono w ramach projektu teatru literackiego Autor i Aktor.

Daniel Wyszogrodzki - meloman. Mieszkał na warszawskiej Pradze i na jej nowojorskim odpowiedniku - Brooklynie. Teraz mieszka na mazowieckiej wsi, lecz chętnie podróżuje, zwłaszcza do miejsc odległych i pustynnych. Przez wiele lat był kierownikiem literackim Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie. Przełożył libretta licznych musicali, m.in. Koty, Mamma Mia! i Upiór w operze. Jest autorem słów piosenki Mój przyjacielu, którą trafił pod strzechy. Ma na koncie kilkanaście złotych i platynowych płyt. Album Krzysztofa Krawczyka Wiecznie młody (Sony, 2017) z piosenkami Boba Dylana w przekładach Daniela Wyszogrodzkiego zdobył nominację do nagrody Fryderyka w kategorii "muzyka korzeni". Jest twórcą poetyckich przekładów głównych dzieł Leonarda Cohena: Księgi tęsknoty (2006), Księgi miłosierdzia (2017) oraz ostatniej książki kanadyjskiego barda, Płomień (2018). Stały współpracownik magazynu "Jazz Forum" i recenzent płytowy "Co Jest Grane". Wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie (historia muzyki popularnej i historia musicalu). Honorowy obywatel hrabstwa Moore w stanie Tennessee (USA) z nominacji gorzelni Jack Daniel's. Jego pies, beauceron imieniem Dubaj, ma prawie pięć tysięcy znajomych na Facebooku.

Spotkanie odbędzie się 18 stycznia 2019 o godz. 18.00 w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wstęp wolny.

***

18 stycznia 2019 (piątek) godz. 18:00

"Ale Musicale!" - Daniel Wyszogrodzki i jego goście.