powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Białystok. Noworoczna gala operetkowa w OiFP

W piątek, 11 stycznia w sali koncertowej przy ulicy Podleśnej usłyszymy najpiękniejsze arie i duety z oper i operetek w wykonaniu znakomitej sopranistki Edyty Piaseckiej, tenora Adama Sobierajskiego oraz obchodzącego jubileusz pracy artystycznej tenora Michała Skiepko. Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej wystąpi pod kierownictwem Maestro Mirosława Jacka Błaszczyka.

Michał Skiepko pochodzi z Podlasia, a karierę artystyczną rozpoczął w Centralnym Zespole Wojska Polskiego. Potem związany był z Warszawską Operą Kameralną, Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Wielkim w Warszawie. Wykonywał role w dziełach G. Verdiego (Alfred w"Traviacie", Książę w "Rigoletcie"), G. Pucciniego (Rudolf w "Cyganerii"), S. Moniuszki (Stefan w "Strasznym dworze", Kazimierz w "Hrabinie"), K. Szymanowskiego (Pasterz w "Królu Rogerze"), M. Musorgskiego (Dymitr w "Borysie Godunowie"), G. Bizeta (Nadir w "Poławiaczach pereł"), J. Offenbacha (Hoffmann w "Opowieściach Hoffmanna"). Zdobywca złotego medalu na Międzynarodowym Konkursie Głosów Verdiowskich w Busseto. Od niedawna współpracuje z Chórem Diecezji Warszawsko-Bielskiej. Przez trzydzieści pięć lat kariery artystycznej występował w wielu krajach m.in. we Włoszech, Hiszpanii, USA, Kanadzie, Japonii, Niemczech, na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej wystąpi po raz pierwszy.

W programie koncertu usłyszymy znane i lubiane motywy z m.in., "Lekkiej kawalerii" F. Suppé, "Hrabiny Maricy" i "Księżniczki czardasza" I. Kálmána, "Cyrulika sewilskiego" G. Rossiniego, "Barona cygańskiego" i "Zemsty nietoperza" J. Straussa, "Traviaty" G. Verdiego, "Wesołej wdówki" F. Lehara, Eugeniusza Oniegina" P. Czajkowskiego, "Romea i Julii" Ch. Gounoda.

- Jako datę narodzin wiedeńskiej operetki podaje się dzień premiery zapomnianych dziś "Pensjonarek" Franza von Suppé (1860) - pisze w programie koncertu Magdalena Gajl. - Przenosząc do Wiednia francuski oryginał, uprawiany w Paryżu przez Jakuba Offenbacha, Suppé wymyślił jednak nową formułę, która miała być odtąd uprawiana w Wiedniu przez ponad pół wieku. Zderzał i godził w swojej muzyce sprzeczności: jednym biegunem są elementy folkloru narodów włączonych do Austro-Węgier, drugim - muzyczne symbole wojskowego drylu policyjnego państwa. Witalność operetki podtrzymują noworoczne koncerty Filharmoników Wiedeńskich, organizowane, z sześcioletnią przerwą, od Sylwestra 1939 roku, a od 1959 roku transmitowane na szeroką skalę dzięki Eurowizji. W pierwotnym założeniu wypełniać je miały utwory rodziny Straussów. Do rytuału należy obramowywanie ich walcem "Nad pięknym, modrym Dunajem" Johanna Straussa syna i kończenie "Marszem Radetzkiego" Johanna Straussa ojca.

Nawiązując do tej tradycji, noworoczną galę operetkową w Operze i Filharmonii Podlaskiej także zakończymy "Marszem Radetzkiego" J. Straussa, zostawiając słuchaczy opery podlaskiej w doskonałych humorach przez cały 2019 rok.

***

Gala operetkowa

UCZTA

Piątek 11 stycznia | Sala koncertowa ul. Podleśna 2 | godz. 19.00

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent

Edyta Piasecka - sopran

Adam Sobierajski - tenor

Michał Skiepko - tenor

*

Program:

FRANZ VON SUPPÉ (1819-1895)

Uwertura do operetki "Lekka kawaleria"

IMRE KÁLMÁN (1882-1953)

"Graj, Cyganie" z operetki "Hrabina Marica"

GIOACCHINO ROSSINI (1792-1868)

"Una voce poco fa" - aria Rozyny z opery "Cyrulik sewilski"

LUIGI DENZA (1846-1922)

"Funicul, Funicul"

IMRE KÁLMÁN

"Jakże mam ci wytłumaczyć" z operetki

"Księżniczka czardasza"

JOSEF STRAUSS (1827-1870)

"Ohne Sorgen!" Polka op. 271

JOHANN STRAUSS II (1825-1899)

"Wielka sława to żart" z operetki "Baron cygański"

"Czardasz Rozalindy" z operetki "Zemsta nietoperza"

"Grzmoty i błyskawice" Polka op. 324

*

JOHANN STRAUSS II

"Auf der Jagd" Polka op. 373

FRANZ LEHÁR (1870-1948)

"Twoje jest serce me" z operetki "Kraina uśmiechu"

GIUSEPPE VERDI (1813-1901)

" strano!" - aria Violetty z opery "Traviata"

ROBERT STOLZ (1880-1975)

"Brunetki, blondynki"

JOHANN STRAUSS II

"Im Krapfenwald'l" Polka op. 336

FRANZ LEHÁR

"Usta milczą, dusza śpiewa" z operetki "Wesoła wdówka"

PIOTR CZAJKOWSKI (1840-1893)

"Kuda Kuda" - aria Leńskiego z opery "Eugeniusz Oniegin"

JOHANN STRAUSS II

"Pizzicato-Polka"

EDUARDO DI CAPUA (1865-1917)

"'O sole mio"

CHARLES GOUNOD (1818-1893)

"Je veux vivre" - aria Julii z opery "Romeo i Julia"

JOHANN STRAUSS I (1804-1849)

"Marsz Radetzkiego" op. 228

*

Sponsor koncertu: PROMOTECH