powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Spotkanie ze Sławomirem Pietrasem

Teatr Muzyczny zaprasza 16 stycznia o godz. 18 na spotkanie z legendą - wybitnym znawcą opery i baletu, dyrektorem naczelnym polskich teatrów operowych - Sławomirem Pietrasem, który zasłynął m.in. jako inicjator i współtwórca wielu festiwali baletowych oraz felietonista i recenzent.

Spotkanie wzbogaci promocja jego najnowszej książki oraz występ na żywo znakomitej śpiewaczki operowej - Karoliny Wieczorek (sopran), która w swoim repertuarze posiada jedne z najbardziej skomplikowanych partii koloraturowych.

Bezpłatne wejściówki będzie można odebrać od najbliższego wtorku w kasie teatru.

***

Sławomir Pietras - dyrektor polskich teatrów operowych, menadżer kultury, publicysta, z wykształcenia prawnik. W czasie studiów był współzałożycielem, a następnie prezesem Towarzystwa Przyjaciół Opery w Poznaniu, członkiem Stowarzyszenia Polskiej Młodzieży Muzycznej i wiceprzewodniczącym polskiej sekcji Jeune Musicale Pologne.

Po studiach pełnił funkcje zastępcy dyrektora w teatrach operowych Bytomia, Poznania i Wrocławia, współpracował z Conradem Drzewieckim przy tworzeniu Polskiego Teatru Tańca i Baletu Poznańskiego. W 1982 r. został dyrektorem naczelnym Teatru Wielkiego w Łodzi, w latach 1989-91 kierował jednocześnie Operą Wrocławską. Następnie przez cztery sezony był dyrektorem Teatru Wielkiego w Warszawie, a od 1995 do 2009 roku Teatru Wielkiego w Poznaniu. Jednocześnie przez krótki okres (2005-2006) był ponownie dyrektorem naczelnym Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. We wszystkich teatrach, którymi kierował organizował i prowadził cykle warsztatów operowych baletowych pod tytułem Opera viva lub innym, czyli spotkania artystów opery i baletu, reżyserów, dyrygentów, kompozytorów, choreografów, śpiewaków itd. z publicznością.

Inicjator, propagator i współtwórca przeglądów i festiwali baletowych (Łódzkie Spotkania Baletowe, Lądeckie Lato Baletowe) oraz dyrektor Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie, Ave Maria w Czeladzi i Hoffmannowskiego w Poznaniu. Jako zastępca dyrektora Polskiego Teatru Tańca, a potem Teatru Wielkiego w Warszawie wsparł wydawanie przez Pawła Chynowskiego magazynu Taniec. Autor cykli felietonów muzycznych publikowanych na łamach gazet codziennych i tygodników. Zasłużony Działacz Kultury, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Kawalerskim i Oficerskim Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski.