powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Początek roku w Teatrze Żydowskim

Styczeń w Teatrze Żydowskim upłynie pod znakiem obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Z tej okazji teatr pokaże spektakl "Rejwach" według bestsellerowej książki Mikołaja Grynberga. W Teatrze Żydowskim rusza też cykl czytań performatywnych - pierwsze z nich poświęcone będzie Ryszardowi Markowi Grońskiemu - aktorzy przeczytają jego sztukę "Pod pierzyną".

W repertuarze styczniowym Teatru Żydowskiego znajdą się również "Ostatni syn", "Skrzypek na dachu", "George & Ira Gershwin", a na specjalne życzenie publiczności na deski teatru powróci niezwykła, ciepła opowieść Oty Pavla "Śmierć pięknych saren". Gościnnie Sławomir Holland wystąpi z hitami kabaretów okresu dwudziestolecia międzywojennego.

"Śmierć pięknych saren"

Spektakl w reżyserii Jana Szurmieja wraca do repertuaru. Sceniczna adaptacja Pawła Szumca jest wyborem opowieści i barwnych wspomnień z dzieciństwa i młodości autora Oty Pavla. Niewinne lata pełne magii i cudowności brutalnie przerwane przez okrucieństwa II wojny światowej i następujące później czasy pogardy w komunistycznej Czechosłowacji, składają się na historię czesko-żydowskiej rodziny, opowiedzianą w typowy dla Czechów sposób: śmiechem przez łzy.

To ciepła, komediowa opowieść o losach pechowego komiwojażera, sprzedającego odkurzacze i lodówki szwedzkiej marki Elektrolux, zapalonego wędkarza, platonicznie zakochanego w żonie szefa, artysty w swoim fachu, romantyka... Sztuka pod koniec nabiera tragicznego wymiaru. Wtedy dopiero zdajemy sobie sprawę, że nasi bohaterowie przeżyli piekło wojny, obozów koncentracyjnych, głodu i strachu. Wybrane przez reżysera piękne ballady Jaromira Nohavicy, puentują poszczególne sekwencje tej romantycznej przypowieści o kondycji serca i duszy człowieka.

"Śmierć pięknych saren" będzie można zobaczyć 11, 12 i 13 stycznia na Scenie Kameralnej przy ulicy Senatorskiej 35.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Za datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia - rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Uchwalenie dnia pamięci miało na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i wyraźny sprzeciw wobec nieuznawania Holocaustu jako wydarzenia historycznego. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

W ramach obchodów 27 stycznia o godz. 18.00 Teatr Żydowski im. Ester Rachel i Idy Kamińskich zaprosi na "Rejwach" - spektakl zrealizowany na podstawie głośnej książki Mikołaja Grynberga, w reż. Andrzeja Krakowskiego (Scena Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a).

"Rejwach" jest sceniczną interpretacją jednej z najgłośniejszych książek 2018 roku. To poruszające historie opowiedziane przez Żydów i Polaków różnych pokoleń. Ich relacje, osobiste wyznania, a czasem frywolny dowcip, tworzą wielogłosową narrację. To niejednoznaczne diagnozy stanu relacji polsko-żydowskich. Głównym bohaterem "Rejwachu" reżyser czyni jej autora, Mikołaja Grynberga, który odtwarza i przywołuje postaci ze swojej książki. To przez pisarza, zmagającego się z materią otaczającego świata i niezgadzającego się na zastaną rzeczywistość, zdają się przemawiać ludzie, pojawiający się na scenie. W umownej kawiarni, na umownym dworcu, z zakamarków peronów i ulic wyłaniają się rozmówcy, którzy są już zmęczeni samotnym noszeniem własnych sekretów.

Wśród twórców spektaklu, obok Andrzeja Krakowskiego, nowojorskiego reżysera, producenta i pisarza, autora książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood", znalazł się ceniony na całym świecie zespół KROKE, a za wideo i reżyserię świateł odpowiada znany polski operator filmowy, Andrzej Wolf - autor filmu "Historia Ireny Sendlerowej".

"Nic nowego pod słońcem"

"Nic nowego pod słońcem" - hity kabaretu dwudziestolecia międzywojennego w wykonaniu Sławomira Hollanda zagoszczą na scenie Teatru Żydowskiego przy Senatorskiej 35 16 i 17 stycznia. Wspaniała literatura takich tuzów poezji jak Marian Hemar, Jerzy Jurandot, Julian Tuwim, Bolesław Leśmian i Konstanty Ildefons Gałczyński pozwolą naszym widzom rozpocząć rok w dobrym nastroju.

Czytania performatywne

Od stycznia Teatr Żydowski rozpoczyna cykl czytań perfomatywnych. Co miesiąc aktorzy czytać będą sztuki teatralne wybitnych dramatopisarzy. Inauguracja cyklu będzie miała miejsce na Scenie Kameralniej im. Szymona Szurmieja przy ul. Senatorskiej 35 w dniu 25 stycznia o godz. 19.00. Tego dnia aktorzy przeczytają sztukę zmarłego pod koniec roku Ryszarda Marka Grońskiego "Pod pierzyną" w reżyserii Karoliny Kirsz. To spotkanie będzie również dedykowane autorowi, wieloletniemu kierownikowi litrerackiemu Teatru Żydowskiego.