powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Sosnowiec. Muzyczny "Horror szał" - karnawałowa premiera w Zagłębiu

W Teatrze Zagłębia trwają próby do karnawałowej produkcji. Premiera spektaklu "Horror szał" Przemysława Pilarskiego w reżyserii Jacka Jabrzyka odbędzie się 4 stycznia o godz. 19.

Jak zapowiadają realizatorzy, spektakl utrzymany w konwencji muzycznego horror show to zwariowana podróż przez nasze lęki i wyobrażenia - chciałoby się powiedzieć "współczesne", ale ponadczasowe tak naprawdę. Skąd pomysł na horror?

- Pracujemy nad spektaklem na Sylwestra i karnawał. A Sylwester jest z jednej strony czasem wchodzenia w nowe, a z drugiej przecież - pożegnania się ze starym, z tym, do czego jesteśmy przywiązani. To, co już oswoiliśmy, choć może nieidealne, to jednak jest znane, a z tym nowym i niewiadomym wiąże się mnóstwo lęków. Stąd właśnie horror, który daje możliwość oswajania strachu i przepracowania go w bezpiecznych warunkach. A perspektywa karnawału spowodowała, że ten horror jest na pograniczu rewii, musicalu i show - mówi reżyser spektaklu i dyrektor artystyczny Teatru Zagłębia Jacek Jabrzyk.

Spektakl opowiada historię dwójki młodych ludzi, którzy spędzają Sylwestra w opuszczonym domu. Zapowiada się wyjątkowo, ale nastrój psują pojawiający się kolejno niezapowiedziani goście: Wampir z Zagłębia, Gloria Victis i Dziadek kombatant. Towarzystwo okazuje się nieprzypadkowe i, jak się okazuje, ma do zrealizowania Bardzo Ważny Plan.

- Ta komediowość, ale w zasadzie wielość gatunków, które staramy się łączyć w naszym spektaklu, bierze się też stąd, że o ile w filmie można zrobić horror na serio, o tyle w teatrze byłoby to według mnie bardzo trudne. Poza tym zarówno choćby "Rocky Horror Picture Show", jak i równie kultowy serial "American Horror Story" zawierają w sobie sporo humoru. I muzyki. Więc ta mieszanka po prostu świetnie się sprawdza - podsumowuje Przemysław Pilarski, dramatopisarz, autor scenariuszy filmów krótkometrażowych, programów i seriali telewizyjnych, nagrodzony m. in. Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną za dramat "Wracaj".

Muzykę do "Horror szału" komponuje Rafał Matuszak związany z zespołem Coma. Na żywo wykona ją zespół muzyczny Melancholia (w spektaklu: Procesy Gnilne) w składzie: Mateusz Zegan (instrumenty klawiszowe), Michał Maślak (gitara/wokal), Przemysław Borowiecki (perkusja) oraz Rafał Miciński (gitara basowa). Scenografię i kostiumy przygotowuje Łukasz Błażejewski, scenograf, malarz i performer.

W obsadzie są: Agnieszka Bieńkowska, Beata Deutschman, Sibonisiwe Ndlovu - Sucharska (gościnnie), Michał Bałaga, Aleksander Blitek, Tomasz Kocuj (gościnnie), Grzegorz Kwas, Wojciech Leśniak, Tomasz Muszyński i Andrzej Śleziak.