powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum podsumował rok 2018

2018 rok w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum był wyjątkowo aktywny: 4 premiery (w tym jedna koprodukcja), międzynarodowy festiwal, 287 spektakli zagranych dla 19 040 widzów, 6 wystaw oraz 187 spotkań edukacyjnych. W stałej ofercie Teatru pojawiły się warsztaty adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych, z których skorzystało ponad 3 600 osób. Uruchomiona została również nowa strona internetowa.

Repertuar Teatru wzbogacił się o sceniczną adaptację tekstu Stefana Themersona - mistrza XX-wiecznej awangardy pt. "Pan Tom buduje dom", polską prapremierę opowiadań popularnej szwedzkiej autorki, sy Lind "Piaskowy Wilk" (na zdjęciu), a także inscenizację "Kordiana" - dramatu romantycznego Juliusza Słowackiego. W koprodukcji z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego powstał spektakl na podstawie komiksu Tomasza Spell Grządzieli pt. "Staś i Zła Noga" dotykający tematu niepełnosprawności.

Poza przygotowaniem nowych spektakli Teatr zrealizował pięć projektów, na które pozyskał łącznie 188 922 zł dotacji z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki tym środkom po trzyletniej przerwie odbyła się 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek "Katowice-Dzieciom", który pomimo skrócenia do 4 dni, został pozytywnie odebrany zarówno przez publiczność, jak i krytyków. Widzowie obejrzeli trzynaście spektakli, odbył się również wernisaż wystawy i warsztaty dla dzieci, których motywem przewodnim był świat młodego widza i jego odrębność.

W ramach programu "Lato w Teatrze" zorganizowano półkolonie artystyczne, podczas których ponad 40 najmłodszych miłośników sztuki miało okazję wejść w rolę aktora, scenografa, muzyka i dziennikarza.

W ofercie "Ateneum" znalazł się również projekt literacko-teatralny pn. "Superbohaterowie" zrealizowany w ramach programu "Ojczysty-dodaj do ulubionych 2018". Dzięki temu działaniu udało się dotrzeć z ofertą edukacyjną m.in. do dzieci zmagających się z chorobą nowotworową lub niepełnosprawnością oraz zaprosić je do podzielenia się refleksjami na temat pielęgnowania własnych talentów i umiejętności.

W 2018 roku - zgodnie z projektem "EduAkcja-Teatr wzmacnia" Teatr przygotował też ofertę edukacyjną dla nauczycieli obejmującą warsztaty, konsultacje oraz opracowanie broszur i filmów edukacyjnych. Niezwykle ważnym przedsięwzięciem była również realizacja projektu pn. "Zakup systemów bezprzewodowych na potrzeby działalności kulturalnej" z programu "Infrastruktura kultury". W ramach tego działania zostały zakupione mikrofony bezprzewodowe wraz z nadajnikami, odbiornikami oraz peryferiami koniecznymi do prawidłowego działania systemu mikrofonowego. Inwestycja pozwoliła zwiększyć zakres prowadzonych przez "Ateneum" działań artystycznych.