powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Inauguracja obchodów roku Marka Edelmana w piątek

Kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych - w tym m.in. wystawa, komiks i spektakl teatralny - znalazło się w programie obchodów roku Marka Edelmana w Łodzi. Zainauguruje je piątkowy wieczór wspomnień o przywódcy powstania w warszawskim getcie z udziałem jego przyjaciół.

Decyzję o ustanowieniu 2019 r. w Łodzi rokiem Marka Edelmana podjęli pod koniec października ub. r. radni miejscy.

- Ten rok jest niezwykły, bo przypada w nim setna rocznica urodzin i dziesiąta śmierci tego niezwykłego łodzianina. Warto więc, by za sprawą tego co się będzie w Łodzi działo przypomnieć nie tylko mieszkańcom tego miasta, ale wszystkim w kraju, kim był Marek Edelman. Przypomnimy, że był człowiekiem, który całe życie walczył o wolność i nie był obojętny wobec zła - podkreślił wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski podczas środowej konferencji prasowej zapowiadającej obchody.

Jak dodał, w programie znalazło kilkadziesiąt przedsięwzięć kulturalnych i edukacyjnych związanych z życiem i działalnością Edelmana. - Od wystawy biograficznej, przez wizyty w jego gabinecie w Muzeum Miasta Łodzi, po komiks. To bardzo ważny pomysł ze względu na młodych łodzian, którym w ten sposób przypomnimy kim był Edelman i będziemy uczyć ich, czym należy kierować się w życiu - tłumaczył wiceprezydent.

Głównym organizatorem obchodów jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, gdzie w piątek zostanie zainagurowany cykl wydarzeń poświęconych ostatniemu przywódcy powstania w getcie warszawskim.

- Obchody rozpoczniemy świętowaniem setnej rocznicy urodzin Marka Edelmana z udziałem jego przyjaciół, rodziny, współpracowników ze szpitala im. Pirogowa, dziennikarzy, polityków. Podczas wieczoru, który nazwaliśmy +The best of+ zaprezentujemy fragmenty wywiadów z patronem roku 2019, wspomnienia Witolda Beresia, Krzysztofa Burnetki, Janiny Ochojskiej. Jak to na urodzinach, nie zabraknie też tortu i lampki szampana - powiedziała dyrektor Centrum Joanna Podolska.

Pozostałe przedsięwzięcia, które zaplanowano do końca roku podzielono na kilka bloków tematycznych nawiązujących do ważnych sentencji i wydarzeń z życia Edelmana. Zatytułowano je: "Najważniejsze jest życie", "Najważniejsza jest wolność", "Najważniejsza jest miłość" oraz "Najważniejsza jest pamięć".

Na kwiecień zaplanowano otwarcie wystawy "Marek Edelman. Człowiek". Ekspozycja przybliży nie tylko jego postać, ale także - poprzez jej losy - ostatnie 100 lat historii Polski. Pokazany zostanie również spektakl "Światy Marka Edelmana" opowiadający historię człowieka, dla "którego zawsze najważniejsze było nieodwracanie głowy od zła".

- Marek Edelman często powtarzał, że jeśli ktoś przeżył wojnę i ocalała jego godność, to stało się to dzięki miłości. W związku z tym w maju pokażemy prapremierę filmu Jolanty Dylewskiej na podstawie ostatniej książki Edelmana "I była miłość w getcie" - zapowiedziała Podolska.

Wydany zostanie również komiks "Edelman" poświęcony patronowi roku. Jego autorzy wykorzystali oryginalne fotografie, aby jak najdokładniej opowiedzieć losy bohatera. Publikacja uzyskała dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z kolei w październiku, kiedy obchodzona będzie dziesiąta rocznica śmierci zaplanowano dyskusję "Dlaczego nam dziś brakuje Marka Edelmana?".

Dyrektor Muzeum Miasta Łodzi Barbara Kurowska zachęcała zaś do odwiedzania odnowionego gabinetu Marka Edelmana w siedzibie placówki. We wnętrzu przypominającym pokój łodzianina można zobaczyć jego najważniejsze osobiste pamiątki, a także obrazy i meble, przy których pracował.

- W tym roku wracają lekcje muzealne poświęcone Markowi Edelmanowi. Zorganizujemy też cykl warsztatów z wykorzystaniem materiałów filmowych z dokumentu +Marek Edelman: Życie. Po prostu+ oraz specjalne oprowadzanie po gabinecie i spotkanie z rodziną Edelmana. Podczas całego roku będziemy podkreślać to, co było dla niego najważniejsze, czyli: życie, wolność, miłość i pamięć - powiedziała.

Podolska zaznaczyła, że rok Marka Edelmana ma być nie tylko oddaniem hołdu tej postaci i przypomnieniem historii, ale przekazanie dalej jego przesłania. "Chociażby tego, że nie należy być obojętnym, że należy reagować na zło. O tym będziemy rozmawiać z młodzieżą, bo element edukacyjny jest najważniejszym założeniem obchodów" - podkreśliła dyrektor Centrum.

Przyjmuje się, że Marek Edelman urodził się 1 stycznia 1919 r. w Homlu na Białorusi. Był ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po wojnie zamieszkał w Łodzi, której jest honorowym obywatelem. Był wybitnym kardiologiem, opozycjonistą i działaczem KOR-u. Zmarł 2 października 2009 roku w Warszawie w wieku 87 lat.