powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Ravensbrück. Miasto kobiet" w Instytucie Teatralnym

5 stycznia o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym odbędzie się pokaz spektaklu "Ravensbrück. Miasto kobiet" w reż. Zbigniewa Brzozy i w wykonaniu Barbary Prokopowicz. To opowieść o fenomenie jedynego obozu koncentracyjnego dla kobiet.

Jak wyglądało życie tysięcy więźniarek z całej Europy, zamkniętych za ceglanymi murami? O czym marzyły kobiety odcięte od pięknego, latem skąpanego w słońcu, wielkiego jeziora, nad którym położony był obóz? Polki i Żydówki. Cyganki i Norweżki. Katoliczki i ateistki. Działaczki ruchu oporu i arystokratki. Nauczycielki i prostytutki. Stare i młode. Polityczne i kryminalne. Gazowane, rozstrzeliwane, torturowane, bite, głodzone. Spektakl "Ravensbruck. Miasto kobiet" nie ma jednak przywoływać katalogu popełnionych w obozie okrucieństw. To przede wszystkim opowieść o dobroci, solidarności, heroizmie sile ducha kobiet, która pozwoliła im przetrwać i zachować godność.

Co było przyczyną fenomenu niezwykłej wspólnoty i empatii kobiet tego właśnie obozu koncentracyjnego? Czy fakt, że większość więźniarek politycznych, które "nadawały ton" podskórnemu życiu obozu była w swoich krajach członkiniami ruchu oporu? Czy odmienny rygor od tego, który obowiązywał w podobozach kobiecych innych obozów koncentracyjnych? Czy szczególna umiejętność korzystania ze szczelin wolności przez więźniarki Ravensbruck? -Z pewnością niezwykła więź, jaka łączyła kobiety bez względu na pochodzenie czy narodowość, również silna potrzeba przynależności do świata kierującego się dobrem, a także gotowość zapłacenia ceny życia za wyrwanie się z porządku praw rządzących za drutami hitlerowskiego obozu.

Obozowa codzienność kobiet widziana oczami harcerki z Polski, konspiratorki, ofiary eksperymentów pseudomedycznych.

Spektakl na podstawie wspomnień, jednej z więźniarek Ravensbrück - Wandy Półtawskiej, napisanych w 1945 roku, bezpośrednio po powrocie z obozu i relacji z pierwszej podróży po wojnie do Ravensbrück latem 1959 roku.

Adaptacja i reżyseria: Zbigniew Brzoza

Występuje: Barbara Prokopowicz

Scenografia i kostiumy: Wojciech Żogała

Operator: Jacek Taszakowski

Operator drona: Łukasz Lewenda

Organizator: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko- Niemieckiej.

Bilety w cenie 20/25 złotych.