Śląskie. Noworoczne gale operetkowe

Trudno wyjaśnić fenomen gal operowo-operetkowych. Od dziesięcioleci w okresie noworocznym przyciągają tłumy melomanów, którzy nucą razem ze śpiewakami wpadające w ucho melodie Kalmana i klaszczą do polek Straussa. Bilety podobnie jak w Wiedniu na Koncerty Noworoczne rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Sprawdziliśmy, na które z koncertów zostały jeszcze ostatnie sztuki.

«Najpiękniejsze arie, duety z operetek - "Księżniczki czardasza", "Zemsty nietoperza", sceny z "Don Giovanniego", "Carmen", "Opowieści Hoffmanna" czy "Rigoletta", a także barwne pieśni neapolitańskie i popularne przeboje musicalowe znalazły się w programie piątkowego wieczoru w Bielskim Centrum Kultury. Usłyszymy je w wykonaniu Grupy Operowej Sonori Ensemble, którą tworzy sześciu znakomitych śpiewaków - Anna Wilczyńska, Agnieszka Drożdżewska, Izabela Strzelecka, Marcin Kotarba, Ivo Michl i Leszek Solarski, związani z zespołami operowymi Berlina, Pragi, Krakowa i Wrocławia. Przy fortepianie towarzyszyć im będzie Przemysław Winnicki. Początek o godz. 19. Bilety 50 i 60 zł.

W Żorach na noworoczną galę noworoczną zapraszają natomiast artyści Teatru Muzycznego Arte Creatura - Ewelina Sobczyk, Jarosław Wewióra, Natalia Piechowiak oraz Chaoran Zuo, którzy na scenie Kina na Starówce wystąpią z towarzyszeniem zespołu kameralnego. Usłyszymy przeboje z operetek "Kraina uśmiechu", "Wiedeńska krew" czy "Hrabina Marica" i inne operowe szlagiery. Będą również pieśni włoskie oraz piosenki z repertuaru Jana Kiepury. Początek w sobotę o godz. 18. Bilety 50 zł.

Koncert w gliwickim Centrum Kultury Studenckiej wypełnią arie nie tylko z operetek, ale także musicali - "My Fair Lady" czy "Upiora w Operze". Będą oczywiście duety wszech czasów "Co się dzieje, oszaleję" czy słynne "W rytm walczyka" i "Aria ze śmiechem", a nawet przeboje z czasów międzywojennych - "Brunetki, blondynki". Zaśpiewają je Ewa Lopocz, Aleksander Kruczek, Kamil Roch-Karolczuk, którzy w przerwie, razem z publiczności wniosą toast. Bilety w cenie 40 zł (w cenie lampka szampana).

W programie koncertu w Chorzowskim Centrum Kultury obok miłosnych duetów z świata operetki znalazło się także miejsce na słynne walce ("Nad pięknym i modrym Dunajem), marsze i polki Johanna Straussa, które tak samo bawią dziś publiczność jak niegdyś poddanych Franciszka Józefa. Będą także arie Adeli czy aria Barinkaya "Wielka sława to żart" i operetkowe szlagiery jak - "Usta milczą, dusza śpiewa". Wykonają je muzycy Orchestra New Opera Kiev i soliści kijowskiej sceny operetkowej i operowej - Irina Kasyanchik, Katharina Zimbaliuk, Oskar Jasiński i Serhii Hurets pod batutą Serhii Golubnychyi'a. Ostatnie bilety na sobotni koncert w cenie 70 zł.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego