Toruń. Roz¶piewany Orszak Trzech Króli

Olbrzymie postaci Trzech Króli, tradycyjne pokazy jasełek, roz¶piewane anioły, wystawa bożonarodzeniowych szopek w stylu hiszpańskim, a na zakończenie występ Mateusza Ziółko z zespołem - kolorowo i ¶piewaj±co zapowiada się Orszak Trzech Króli, który przejdzie ulicami Torunia już w niedzielę, 6 stycznia.

Tradycją stało się obchodzić w Toruniu Święto Trzech Króli barwnym i hucznym korowodem. W tym roku, 6 stycznia w niedzielę, czeka nas zarówno moc atrakcji, jak i momenty zadumy. O godzinie 11.00 w Katedrze śś. Janów odbędzie się Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Diecezji Toruńskiej. Natomiast przed godziną 12.00 pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, mędrcy będą formować swoje monarsze orszaki: Kacper Orszak Europejski, Melchior Orszak Azjatycki, a Baltazar Orszak Afrykański. Zgromadzeni uczestnicy po oficjalnym przywitaniu przez Prezydenta Miasta Torunia, wyruszą kolorową paradą w stronę Rynku Nowomiejskiego.

- Warto zaznaczyć, że kolorowe Orszaki będą formować się w różnych miejscach obok Pomnika Kopernika: czerwony Orszak Europejski od strony Ratusza, zielony Orszak Azjatycki od ul. Różanej, a niebieski Orszak Afrykański od strony ul. Żeglarskiej - opowiada Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Świąteczny korowód z pewnością ożywi rewelacja zeszłorocznego Orszaku - postacie Trzech Króli nawiązujące do hiszpańskich gigantes. Akcentów z Półwyspu Iberyjskiego będzie więcej - na Rynku Nowomiejskim każdy uczestnik parady będzie mógł zobaczyć wystawę belenes de Navidad, czyli bożonarodzeniowych szopek wykonywanych w hiszpańskim stylu. Dużo będzie się też działo na scenie usytuowanej na Rynku Nowomiejskim. W programie m.in. pokaz tradycyjnych jasełek w wykonaniu społeczności Szkoły Podstawowej w Grębocinie czy koncert zespołu "Synowie".

Doskonałym, muzycznym, zwieńczeniem Orszaku Trzech Króli będzie występ jednego z najciekawszych wokalistów na polskiej scenie muzycznej. Mateusz Ziółko to zwycięzca III edycji "The Voice Of Poland", X odsłony "Twoja Twarz Brzmi Znajomo" oraz konkursu Super Debiuty 2014 podczas 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Uczestniczył także w programach "Mam Talent" i "Must Be The Music - Tylko Muzyka". W 2017 roku wydał debiutancki album "Na nowo", na którym znalazły się takie utwory jak "Szkło" oraz "Planety". Jego największy hit "W płomieniach" osiągnął spektakularny wynik 52 milionów wyświetleń w serwisie Youtube.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego