powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kielce. Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami miasta

Siódmy raz w niedzielę ulicami centrum Kielc przejdzie Orszak Trzech Króli. W role Mędrców ze Wschodu wcielą się przedstawiciele świata edukacji, kultury i sportu.

Wydarzenie, we współpracy z kielecką kurią, organizuje Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach (WDK).

W niedzielę, w Święto Objawienia Pańskiego, o godz. 13.00 postaci reprezentujące Trzech Króli - Kacpra, Melchiora i Baltazara - wezmą udział we mszy świętej w kieleckiej katedrze. Po nabożeństwie w asyście policjantów i anielskiego orszaku utworzonego przez dzieci i młodzież z Zespołu Inscenizacji Tanecznej "Uśmiech", działającego przy WDK, staną na czele korowodu mieszkańców Kielc.

- Wszyscy, którzy chcą uczestniczyć w barwnym korowodzie mogą o godz. 13.40 zebrać się na Rynku, przy choince. Korowód ruszy w stronę katedry ulicą Dużą i spotka się z królami. Orszak przejdzie potem na plac Jana Pawła II, gdzie wspólne kolędowanie powinno rozpocząć się około godz. 14.00 - poinformował w środę na konferencji prasowej dyrektor WDK Jarosław Machnicki.

Na placu, przy zbudowanej szopce, najprawdopodobniej figuralnej, mędrcy będą oddawali nowo narodzonemu Jezusowi hołd i ofiarowywali dary - mirrę, złoto i kadzidło. Składaniu darów będą towarzyszyły dźwięki mniej znanych kolęd. Własną pastorałkę zaprezentują także świętokrzyscy policjanci. Potem zaplanowano wspólne śpiewanie najbardziej popularnych kolęd - przy akompaniamencie muzyki granej na żywo. Zbiorowe kolędowanie będą wspierały dzieci i młodzież kształcące się wokalnie w kieleckim Młodzieżowym Domu Kultury (MDK) oraz co najmniej trzy dorosłe chóry.

W orszaku pojawią się działające przy WDK i MDK grupy artystyczne czy przedstawiciele środowiska świętokrzyskich kolarzy. Machnicki zapraszał wszystkich chętnych do udziału w orszaku i wspólnym kolędowaniu - najlepiej z królewskim akcentem w strojach.

Zamysłem organizatorów było, aby w role Trzech Króli wcielili się przedstawiciele świata kultury, sportu i edukacji.

W postać Melchiora wcieli się nauczyciel z MDK Stanisław Bętkowski. To gitarzysta i wokalista grupy Arianie, który na co dzień uczy gry na gitarze.

Świat kultury - jako Kacper - będzie reprezentował aktor teatralny i filmowy Zdzisław Reczyński. Absolwent PWST w Warszawie i Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku jest obecnie związany zawodowo z kieleckim Teatrem Lalki i Aktora "Kubuś".

Rolę Baltazara będzie odgrywał sportowiec Kazimierz Stafiej - znakomity kolarz szosowy, czterokrotny mistrz i reprezentant Polski, b. trener kadry szosowej kobiet. Podczas spotkania z dziennikarzami, zachęcał on przedstawicieli świętokrzyskiego sportu do udziału w niedzielnych uroczystościach.

Komunikat z zaproszeniem do udziału w "Nawiedzeniu Trzech Króli" wydała kielecka kuria. - Zapraszamy rodziny wraz z dziećmi w strojach kolędników, zespoły ludowe, służbę liturgiczną oraz mieszkańców Kielc i okolic. Niech udział w tym wydarzeniu i wspólne kolędowanie będą świadectwem naszej wiary i wyrazem miłości do chrześcijańskich i ojczystych tradycji - podkreślił w piśmie wikariusz generalny kurii ks. Dariusz Gącik.

Święto Objawienia Pańskiego, w Polsce nazywane też świętem Trzech Króli, jest jednym z pierwszych ustanowionych przez Kościół. W Kościele obrządku zachodniego obchodzone jest od schyłku IV w. jako niezależne od Bożego Narodzenia święto na pamiątkę pokłonu, jaki Trzej Królowie złożyli Dzieciątku Jezus w Betlejem.