powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Straszny Dwór" Moniuszki w POK

Pokaz realizowany jest przez Polską Operę Królewską w momencie szczególnym. Z jednej strony premiera patriotycznej opery jest domknięciem obchodów 100-le-cia odzyskania przez Polskę niepodległości, z drugiej ma na celu wprowadzenie publiczności w rok 2019, ustanowiony Uchwałą Sejmu RP Rokiem Stanisława Moniuszki.

Przedstawienie w reż. Ryszarda Peryta uświetnią soliści, chór i orkiestra Polskiej Opery Królewskiej pod batutą Grzegorza Nowaka.

Stanisław Moniuszko, wstrząśnięty klęską powstania styczniowego, stworzył w założeniu dzieło ku pokrzepieniu serc, na wzór Mickiewiczowskiego "Pana Tadeusza". Prapremiera "Strasznego dworu" odbyła się w Warszawie 28 września 1865 r. Entuzjastycznie przyjęta przez publiczność opera została zdjęta z afisza zaledwie po trzech przedstawieniach. Carska cenzura szybko dostrzegła atmosferę polskości zawartą zarówno w treści libretta przygotowanego przez Jana Chęcińskiego, jak i w samej muzyce. Kompozytor sięgnął nie tylko po rytmy charakterystyczne dla polskich tańców, lecz także po inne środki muzyczne - m.in. nawiązujące do rodzimego folkloru czy lirycznych tradycji romantycznej pieśni.

Bilet: 50-100 zł.

Czwartek, 3 stycznia, godz. 20-22, Łazienki Królewskie, ul. Agrykola 1, Warszawa