Częstochowa. Wkrótce premiera w Teatrze Mickiewicza

Na scenie pokaże się cały zespół Teatru im. Adama Mickiewicza, towarzyszyć mu będą tancerze, statyści i zespół Five O'Clock. Przygotowania do spektaklu "Czyż nie dobija się koni?" w reżyserii Magdaleny Piekorz idą pełną parą. Premiera 12 stycznia 2019 r.

«"Czyż nie dobija się koni?" to opowiadanie Horace'a McCoya z 1935 r. To na jego podstawie swój słynny film zrobił w 1969 r. Sydney Pollack. - Teatr po ten tekst sięga rzadko, ale każda inscenizacja budzi ogromne zainteresowanie - podkreśla częstochowski Teatr im. Adama Mickiewicza, w którym ta historia teraz otrzymuje nowe życie.

To pierwsza realizacja, której w Częstochowie podjęła się Magdalena Piekorz, od września pełniąca stanowisko dyrektor artystycznej teatru.

Tekst w przekładzie Zofii Zinserling adaptował Krzysztof Knurek, który jest też asystentem reżyserki. Za choreografię odpowiada Jakub Lewandowski, za scenografię Martyna Kander, a za światło Paweł Murlik.

Próby trwają od października równolegle na scenach Teatru im. Adama Mickiewicza i Teatru Tańca Włodzimierza Kucy. Prace te prezentuje klip autorstwa Hektora Weriosa, który niedawno zaprezentował częstochowski teatr (więcej TUTAJ).

Na scenie wystąpi kilkadziesiąt osób!

"Czyż nie dobija się koni?" od początku zapowiada się niezwykle widowiskowo. W spektaklu wystąpi kilkadziesiąt osób. Zaangażowano cały zespół aktorski, a także tancerzy, statystów i jazzowy zespół Five O'Clock.

To oni przeniosą widzów do Ameryki lat 30., czyli do czasów wielkiego kryzysu - biedy, głodu i marazmu. Do Hollywood - fabryki marzeń - przyjeżdżają setki desperatów. Przyciąga ich trwający tygodniami morderczy maraton tańca. Wśród nich są m.in. Gloria - młoda dziewczyna marząca o zrobieniu kariery aktorskiej, Robert, który chce zostać reżyserem, Alice - prowincjonalna aktorka stylizująca się na Marilyn Monroe, ciężarna Ruby i jej mąż, który bez skrupułów zachęca żonę do udziału w krwawym show. Stopniowo poznajemy ich motywacje, marzenia i potrzeby. Jedni chcą wyrwać się z ubóstwa i apatii, drudzy pragną zrobić karierę. Dla każdego wygrana jest jak wyrok: być albo nie być, życie albo śmierć. Dla pary, która przetrwa morderczy maraton, przewidziana jest nagroda - 1500 dolarów. Aż tyle i tylko tyle. Tańczą więc do bólu, do granic wytrzymałości, do obłędu...

Premiera spektaklu w reżyserii Magdaleny Piekorz odbędzie się 12 stycznia 2019 r.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego