powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Lublin. Spektakl z Nowego Jorku na scenie Teatru NN

17 i 18 stycznia w Ośrodku Brama Grodzka - Teatrze NN nowojorska grupa artystyczna Varda Studio pokaże spektakl "Wszystkie drogi prowadzą na Dworzec Kurski"

Spektakl jest teatralną adaptacją dzieła Wieniedikta Jerofiejewa "Moskwa - Pietuszki". W tej słynnej, dysydenckiej powieści-poemacie reżyser Varda odnalazł treści i wizje wręcz przerażająco przystające do współczesności, pilne ostrzeżenie i gorzkie proroctwo na dziś, kiedy to odradzają się faszyzmy różnej maści, a tyrani i autokraci zasiadają na najważniejszych stolicach świata.

Są to bolesne konstatacje dla Vardy, który w 1983 r. emigrował z Polski do USA jako polityczny uchodźca po internowaniu w stanie wojennym; dla człowieka za młodu działającego w NZS i angażującego się twórczo w niepokorne teatry studenckie podczas studiów na UMCS w Lublinie. Monodram na podstawie "Moskwy - Pietuszki" czytanej po raz pierwszy w nielegalnej "bibule" mógł przedstawić dopiero na emigracji - trzydzieści lat temu. Jednak rzeczywistość i ekonomia popchnęły go na długie lata ku branży restauracyjnej, w której odniósł sukces, współzarządzając jedną z najmodniejszych restauracji w Nowym Jorku, "The Waverly Inn". Dwa lata temu, nie porzucając owej działalności, zaczął ponownie tworzyć teatr zarazem poetycki i polityczny, osobisty i powszechny, amerykański i polski.

W jednym z wywiadów Varda powiedział: "Wienia to nie tylko postać z Sowiecji. To everyman, jeden z tych, którzy potrzebują pomocy i ludzkiej życzliwości. Wienia jest ostatnim filozofem-poetą, którego największą tragedią okazał się śmiertelny brak miłości, a jego podróż pokazuje jak bolesny był to zamiar, ponieważ społeczeństwo, a nawet Bóg odwrócili się od niego."

Tragizm tej postaci jest nie tylko egzystencjalny, ale również polityczny. Wienia z książki Jerofiejewa nie doświadczył Gułagu czy Guantanamo, w przeciwieństwie do scenicznego, którego w paradoksalnej, syzyfowej odysei dręczą politycznie wściekłe Erynie. Tyzyfone, rewolucjonistka wrzeszczy histerycznie i pożądliwie: "Potrzebujemy Stalina, chcemy Stalina, niech będzie choćby i Putin."

***

Termin: 17-18 stycznia 2019, godz. 19:00

Miejsce: Sala Czarna, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21, Lublin

spektakl w j. angielskim z polskimi napisami

bilety: 15 zł do nabycia w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN"

Tytuł oryginalny: All Roads Lead to the Kurski Station

Reżyseria i adaptacja: Varda

Obsada: Rivers Duggan (erynia Tyzyfone), Elliot Morse (Wienia), Mia Vallet (erynia Megajra), Jacek Brzeziński (Jurodiwy)

Światło: Fiona Brunner

Muzyka: Scott Griffin

Produkcja: Reed Redgley

Muzyka: Scott Griffin

Produkcja: Reed Redgley