powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Paco Bezerra w Starej Aptece

Dziś o godz. 18.30 odbędzie się druga odsłona Recepty w Starej Aptece, której gościem będzie Paco Bezerra, hiszpański dramatopisarz młodego pokolenia, którego głośny na świecie dramat "El Pequeno Poni (Little Pony") miał w grudniu polską prapremierę w Teatrze Wybrzeże.

Sztuka opowiada historię chłopca, Timmy'ego, który pada ofiarą szkolnej przemocy. Powodem jest jego ulubiony plecak z kucykami z kreskówki MY LITTLE PONY. Rodzice stają przed dylematem: respektować wybory chłopca czy poddać się presji społecznej. Z Bezerrą porozmawiamy nie tylko o odbiorze jego sztuk za granicą, czy hiszpańskim teatrze i dramacie współczesnym, lecz także nie unikniemy tematów politycznych, jak choćby separatystycznych ruchów Katalonii czy właśnie problemu braku tolerancji w szkole. Spotkanie z dramatopisarzem poprowadzi Michał Kurkowski, z hiszpańskiego tłumaczyć będzie Michał Derlatka. Wstęp wolny.

Druga odsłona Recepty w Starej Aptece będzie jednocześnie 49. Dyskusyjnym Klubem Teatralnym - w spotkaniu wezmą udział aktorzy spektaklu LITTLE PONY.

***

Paco Bezerra (ur. 1978) - jeden z najbardziej znaczących współczesnych autorów na hiszpańskiej scenie teatralnej. Jego sztuki są wystawiane na całym świecie. Laureat wielu nagród, m.in. Hiszpańskiej Narodowej Nagrody Dramatycznej (2009), Nagrody Pedro Calderóna de la Barki (2007), a także nagrody Eurodram (2014). Dramatopisarz odebrał edukację aktorską w William Layton Theatre Laboratory w Madrycie. Jest również absolwentem studiów teatralnych i dramaturgicznych w Królewskiej Szkole Sztuki Dramatycznej w Madrycie, gdzie obecnie prowadzi zajęcia ze studentami. Do jego najbardziej znaczących sztuk należą: THE LITTLE PONY, GROOMING, INSIDE THE EARTH, MR YE LOVES DRAGONS, LULU, FEDRA, THE HOLIDAYS START NOW, THE SCHOOL OF DISOBEDIENCE AND VENTAQUEMADA.