Kontrowersyjna wypowiedź Joanny Szczepkowskiej o gejowskim lobby w teatrze

29-03-2013
14-09-2018
Warszawa. TVN ma przeprosić Szczepkowską za homofobię
Zgodnie z prawomocnym wyrokiem stołecznego Sądu Apelacyjnego telewizja ma przeprosić aktorkę i publicystkę Rzeczpospolitej.
12-02-2018
Warszawa. Szczepkowska wygrywa z telewizją TVN
Przypisując aktorce poglądy dyskryminujące osoby orientacji homoseksualnej, stacja poważnie naruszyła jej godność i dobre imię.
18-01-2016
Koło i tłum
Gdyby 20 lat temu jasnowidz powiedział mi, że w moim kraju odbędzie się demonstracja na rzecz demokracji, a ja zostanę w domu, uznałabym go za wariata. Tyle tylko, że gdybym demonstrowała razem z innymi, musiałabym zaakceptować słowa przemawiających. Na przykład Krzysztofa Mieszkowskiego, który podczas manifestacji domagał się wolności słowa. A przecież, kiedy - korzystając z tej wolności - użyłam słowa "homolobby", to właśnie on publicznie określił mnie jako osobę "odklejoną od rzeczywistości", czyli niepoczytalną - pisze Joanna Szczepkowska w Rzeczpospolitej.
10-10-2014
Jesteście konformistami
- Każdy musi negocjować ze sobą, jaki jest poziom własnych kompromisów. Ile rzeczy robi się dla świętego spokoju, finansowej gratyfikacji, obrony stanowiska, pozycji, władzy - rozmowa z Joanną Krakowską w Gazecie Wyborczej - Dużym Formacie.
26-08-2014
Warszawa. Joanna Szczepkowska pozywa TVN
Najpierw był tekst aktorki o homoseksualistach. Potem awantura w mediach. A teraz będzie pozew o to, jak sprawę komentował w materiałach TVN.
02-06-2014
Zawadzałam "Wyborczej"
- Czy powtórzyłabym, że o taką Polskę walczyliśmy? Dzisiaj powiedziałabym raczej, że nadal o Polskę walczymy. Spieramy się o jej kształt, o miejsce w Europie, o stopień niezależności i o cenę zależności. Tyle tylko, że poczułam na własnej skórze, jak nietolerancyjni są ludzie mówiący o tolerancji i jak bezwzględnymi metodami operują - mówi Joanna Szczepkowska w rozmowie z Kamilą Baranowską z Do Rzeczy.
17-04-2014
"Gazeta Wyborcza" cenzuruje
- Przez pewien czas udawało mi się łączyć (podobno byłam jedyną taką osobą w Polsce) pisanie felietonów dla "Rzeczpospolitej" i "Wyborczej". Dwa skrajne bieguny. W pewnym sensie świadczyło to możliwości prowadzenia dialogu, przynajmniej ja tak to rozumiałam. "Wyborcza" tę możliwość zlikwidowała - Joanna Szczepkowska, aktorka, felietonistka mówi o zakończeniu współpracy z "Wysokimi Obcasami" - dodatkiem "Gazety Wyborczej".
17-04-2014
Joanna Szczepkowska brzydko się chwyta. Dlaczego rozstaliśmy się z felietonistką "Wysokich Obcasów"?
Problemem jest nie to, że Joanna Szczepkowska pisze felietony do innej gazety. Wszystkie felietonistki "WO" - Hanna Samson, Monika Płatek, Agnieszka Graff i Agata Bielik-Robson - publikują w innych gazetach. Problemem jest to, co Szczepkowska pisze. Po 15 latach współpracy "Wysokie Obcasy" - dodatek do "Gazety Wyborczej" - rozstały się z Joanną Szczepkowską.
17-02-2014
Do Magdaleny Środy
Przeżyłam okres komunizmu i całkiem niedawno dobrze mi się przypomniał. W latach 70. zaprzyjaźniłam się z Haliną Mikołajską i dołączyłam do sympatyków KOR. Niedługo potem zostałam wezwana do gabinetu dyrektora, gdzie siedział też przewodniczący komórki partyjnej PZPR. Powiedział, że wraca z zebrania, gdzie przekazano mu zaniepokojenie młodą aktorką. Znalazła się w towarzystwie wichrzycieli, a jej poglądy mogą być zgubne dla niej i dla teatru. Pokazano mi partyjny list w tej sprawie. Kilkadziesiąt lat potem w wolnym już kraju, kiedy z nadspodziewaną siłą wybuchła sprawa "homolobby", zostałam poproszona do gabinetu dyrektora teatru. W gabinecie siedziały osoby z dyrekcji i konsultantka artystyczna. Ta ostatnia wróciła właśnie ze spotkania, z - jak to określiła - "dziewczynami". "Dziewczyny" są zaniepokojone tym, co napisałam. "Dziewczyny" to Ty, Magdaleno, Kazimiera Szczuka. Magda Żakowska i wiele innych - pisze Joanna Szczepkowska w Rzeczpospolitej.
03-01-2014
Takie piękne samobójstwa
Kto zwariował - ja czy świat - raz po raz pyta samą siebie Joanna Szczepkowska. Czytając jej nową książkę "Wygrasz jak przegrasz", cały czas szukamy odpowiedzi na to pytanie, na koniec pozostając z niczym - pisze Jacek Wakar w Dzienniku Gazecie Prawnej.
18-12-2013
Teatr sporu o mur graniczny - hity, kity i skandale 2013
To był rok zawirowań, demonstracji, skandali. Wydarzenia artystyczne trafiały się jak rodzynki - podsumowanie Jacka Cieślaka w Rzeczpospolitej.
08-11-2013
Jestem odporna na szyderstwa
O tym jak rozmawiać o "lobby gejowskim w teatrze" w kraju bez legalnych związków partnerskich i o "molestowaniu w konfesjonale" w kraju Popiełuszki mówi JOANNA SZCZEPKOWSKA, aktorka Teatru Studio w Warszawie.
01-10-2013
Odpowiedź na listy
Ponieważ korespondencja do mnie na e-teatrze zawiera już dwa listy otwarte, zostałam też zaczepiona w kilku artykułach, więc jeśli można, odpowiem na wszystkie za jednym razem - pisze Joanna Szczepkowska.
23-09-2013
List otwarty do pani Joanny
Pani Joanna Szczepkowska jest osobą wrażliwą. Wiem o tym, gdyż jestem zaciekłym wielbicielem jej prozy, króciutkich historii z życia wziętych, w których bohaterami są uczucia przypadkowo napotkanych ludzi - pisze Andrzej Urbański w Uważam Rze.
17-09-2013
List do Joanny Szczepkowskiej na jej sześćdziesiąte urodziny
Pani Joanno, od wielu tygodni śledzę to, co się dzieje w związku z Pani opinią o lobby gejowskim. Ton obrony osób homoseksualnych, które Pani rzekomo atakuje, zdradza taką pewność siebie osób wypowiadających się, że budzą strach - pisze Elżbieta Baniewicz w Twórczości.
16-09-2013
Martwa i niepotrzebna
- Będę dziko walczyć o swoje miejsce, od procesu sądowego poczynając, po konsekwentne szukanie miejsca dla moich sztuk, filmów i wszystkiego, co powinno ujrzeć światło dzienne i bawić ludzi - mówi Joanna Szczepkowska.
14-09-2013
Warszawa. Szczepkowska pozywa TVN
Joanna Szczepkowska zdecydowała się na pozew sądowy przeciw stacji TVN o "naruszenie godności osobistej i naruszenie dóbr osobistych". - Czuję się zgorszona poziomem manipulacji i znieważona - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
10-05-2013
Teatr pod lupą
Opada medialny pył wzniecony tezą, że polskim teatrem rządzi lobby gejowskie. Ale zachowuje aktualność pytanie, kto nim rządzi naprawdę - pyta Aneta Kyzioł w Polityce.
10-05-2013
Polska, czyli normalny kraj
W Neesweek Polska pojawił się artykuł Jacka Tomczuka pt. "Do kogo należy przyszłość", a w nim rozmowa z reżyserem Warlikowskim i aktorami grającymi w jego nowej premierze. Kilkakrotnie pojawia się tam moje nazwisko, ale nie dlatego artykuł zwrócił moją uwagę. Na ten tekst po prostu trzeba reagować. Coraz częściej zaczyna przenikać do prasy sugestia, że Polska faszyzuje, że narodzi się tu drugi Hitler. Te hasła nie są bez znaczenia. To jest podsuwanie demonicznych idei i klimatów - pisze Joanna Szczepkowska.
09-05-2013
Wolność słowa czy wolność władzy
Muszę uspokoić Szczepkowską: nie ma w Polsce homodyktatu. Jest natomiast dyktat kościelny. Dlatego biskupi mogą obrażać ludzi cierpiących na niepłodność, domagać się ograniczenia ich praw, stygmatyzować ich dzieci. Ciekawi mnie, co by się stało, gdyby Ewa Wójciak nie użyła brzydkiego słowa i napisała grzecznie acz dobitnie: "No i wybrali niegodziwca, który donosił wojskowym na lewicujących księży". Nie chodzi o to, czy jest to pogląd słuszny. Chodzi o to, czy w Polsce wolno krytykować papieża. Otóż odnoszę wrażenie, że nie wolno - pisze Agnieszka Graff w Gazecie Wyborczej - Wysokich Obcasach.
06-05-2013
Obrona własna na sześćdziesiąte urodziny - Joanna Szczepkowska
W związku z moim tekstem "homo dzieciństwo" pojawiło się wiele komentarzy a wśród nich takie, które sumują mój artystyczny dorobek. Trudno się oprzeć wrażeniu, że ktoś postronny, kto je przeczyta zrozumie, że moim jedynym zajęciem jest wycofywanie się i oprotestowywanie dokonań innych - pisze do e-teatru Joanna Szczepkowska.
15-04-2013
Nic o nas bez nas
Wielki aktor Jan Świderski rzucił niegdyś w SPATIF-ie śledziem w śmietanie w nie mniej wielkiego krytyka teatralnego Jana Kotta. Grzegorz Małecki, po tym jak Maciej Nowak skrytykował go w felietonie opublikowanym na naszych łamach, chciał rzucać w delikwenta karpiem lub jesiotrem. Tak przynajmniej twierdzi w rozmowie z... samym Nowakiem. Przeczytajcie wywiad z Przekroju, który jest mądrą puentą głupiej dyskusji o homolobby w polskim teatrze.
15-04-2013
Teatr czyli ludzka praca
"Spór idzie o tworzenie sztucznych guru w warunkach bezpiecznych umów państwowych. O cyniczne życie na koszt państwa" - z tekstu Joanny Szczepkowskiej z marca 2010 r. "Ze względu na liczne nieporozumienia dotyczące niedopuszczenia do druku przez Gazetę Wyborczą mojego artykułu o stanie teatru w Polsce, decyduję się na publikację jego treści" - pisze dziś autorka.
12-04-2013
Co opóźnia wiosnę...
Zastanawiałem się przez święta, z czego w oczach statystycznego Polaka słynie dziś Joanna Szczepkowska. Na pewno z tego, że przed laty ogłosiła w telewizji koniec komunizmu. Z tego, że w proteście przeciwko nieznośnemu reżyserowi zdjęła podczas spektaklu majtki i wypięła gołą .... Również z tego, że niedawno pozwoliła się wybrać na stanowisko szefa ZASP-u, po czym wkrótce - abdykowała. Wreszcie z tego, że co pewien czas jak czkawką odbija się jej rzekoma rywalizacja ze znaną powszechnie wybitną aktorką. Z jednym tylko statystyczny Polak ma kłopot, myśląc o aktorce Joannie Szczepkowskiej. Mianowicie z wymienieniem jej znaczących lub choćby tylko interesujących ról teatralnych, które ostatnio zagrała albo gdziekolwiek gra je obecnie - pisze Sławomir Pietras w Tygodniku Angora.
11-04-2013
TVP Kultura. O debacie publicznej w Polsce w Hali odlotów
Niewygodne tematy w debacie publicznej. Jak wygląda debata publiczna w Polsce, czy w ogóle istnieje? Rozmawiamy w najbliższym wydaniu Hali odlotów z Ewą Wójciak, Joanną Szczepkowską i Grzegorzem Jarzyną. W tym wydaniu Hali odlotów rozmawiamy o jakości debaty publicznej w Polsce.
09-04-2013
List otwarty do Joanny Szczepkowskiej
Kochana Joasiu, w słowniku prof. Bralczyka słowo weredyk oznacza człowieka, który mówi to, co myśli, bez względu na konsekwencje. Za to, że jesteś weredykiem, dziękuję Ci, mnie już nie zawsze się chce. Ale wciąż jeszcze mam ambicję zachowywać się jak - płci żeńskiej! - dżentelmen, co znaczy stawać po stronie tego, którego biją po twarzy lub plują mu w twarz. A obecnie w światku teatralnym nie widzę nikogo, kto by Cię wspierał, może ktoś i chciałby, i boi się - pisze Anna Schiller.
05-04-2013
Znaj proporcje, mocium geju!
- W jednym z miasteczek Wielkopolski usłyszałem taki tekst: "O, z Warszawy przyjechaliście... Panie, jest 15 proc. bezrobocia w kraju, moje córki po studiach nie mogą znaleźć pracy, my nie możemy kredytów dostać na naszą działalność, a wy z tej stolicy ciągle o pedałach tylko!". To jest więc dyskusja zastępcza, zastępująca dyskusję o rzeczach trudnych... - mówi MACIEJ NOWAK, dyrektor Instytutu Teatralnego.
04-04-2013
Joanna Szczepkowska odpowiada na list Teatru Studio
Nie ma czegoś takiego jak dyktat większości. To się nazywa demokracja - pisze m.in. Joanna Szczepkowska.
04-04-2013
List Teatru Studio ws. Joanny Szczepkowskiej
Joanna Szczepkowska jest wybitną artystką i ważnym członkiem odnowionego zespołu Teatru Studio. Jako zespół szanujemy prawo każdej osoby do posiadania i publicznego wygłaszania swoich poglądów, nawet kontrowersyjnych. Jednak użyte przez Joasię sformułowanie, że jako społeczeństwo "zdaliśmy egzamin z tolerancji", w obecnej, szczególnej sytuacji społecznej i politycznej, kiedy ustawy o związkach partnerskich zostały odrzucone przez Sejm i w ogóle, gdy społeczność LGBT jest w Polsce ciągle marginalizowaną mniejszością, budzi nasz głęboki sprzeciw - czytamy w liście.
04-04-2013
Małgorzata Braunek: Homoseksualiści wspierają się siłą rzeczy. Co w tym dziwnego?
- Tak się zdarzyło, że rzeczywiście, dwóch absolutnie największych reżyserów, jest akurat odmiennej orientacji. Ale co ma piernik do wiatraka? - Małgorzata Braunek o homolobby w teatrze. Jej zdaniem wcale nie to zjawisko jest w Polsce największym problemem. Jako buddystkę, zdecydowanie bardziej irytuje ją rola Kościoła Katolickiego, który "rażąco konserwatywnie hamuje rozwój społeczny". Aktorka nie pozostawia też suchej nitki na współczesnych mediach, które jej zdaniem "schlebiają niskim gustom".
04-04-2013
Przytul geja
Nie ma co się martwić lobby gejowskim w polskim teatrze. O wiele groźniejsze jest lobby lesbijskie. Groźniejsze, bo nieujawnione. Nie ma już teatru. Jest homoteatr - pisze Marzena Sadocha dla e-teatru.
04-04-2013
Homosanhedryn
Wczoraj w godzinach wieczornych w jednej z willi na Starym Mokotowie zebrał się Homosenhedryn. Głównym tematem obrad było zdecydowanie o losach polskiego teatru na najbliższy kwartał - pisze Mike Urbaniak na swoim blogu panodkultury.wordpress.com.
03-04-2013
Szczepkowska czy Olbrychski?
Średnia inteligencji, talentu i wdzięku aktorów i reżyserów gejowskich jest dzisiaj wyższa niż heteryków z powodów, o których długo i ciekawie można by dyskutować, gdyby nie głupkowate zaperzenie w tej sprawie po obu stronach. W moim środowisku operowo-baletowym widać to jeszcze wyraźniej, ale działa też tu sporo utalentowanych ludzi heteroseksualnych i jakoś sobie radzą, pod warunkiem, że nie czytają recenzji. Te są rzeczywiście zdominowane przez miłośników tak zwanej kultury gejowskiej - pisze Marek Weiss na swoim blogu.
03-04-2013
Test na homofobię
- To, że jestem wariatką, słyszę bardzo często. Sfrustrowaną. I żałosną. To słowo pojawia się przy moim imieniu tak często, że aż je polubiłam - mówi JOANNA SZCZEPKOWSKA, aktorka Teatru Studio w Warszawie.
03-04-2013
Dlaczego przerwałem wywiad z Joanną Szczepkowską
Z panią Joanną Szczepkowską chciałem przeprowadzić wywiad na temat tak zwanego "lobby homoseksualnego". Niestety, podczas naszej rozmowy emocje wzięły górę po obu stronach i po 20 minutach zdecydowałem się przerwać wywiad w poczuciu, że nie wyjaśnimy tego sporu, a tylko go zaognimy - pisze do e-teatru Roman Pawłowski.
03-04-2013
Przerwany wywiad Romana Pawłowskiego z Joanną Szczepkowską
Roman Pawłowski zaproponował mi wywiad do Gazety Wyborczej na temat, który poruszyłam w moim tekście "Homo dzieciństwo". Z dwóch dróg, jakie rysują się teraz przede mną, między milczeniem a próbami wyjaśnienia sytuacji, wybieram to drugie, mimo, że każdego dnia coraz bardziej zdaję sobie sprawę z konsekwencji manipulacji moimi wypowiedziami - pisze Joanna Szczepkowska.
02-04-2013
Gej teatralny, gej psychiczny
W tym tygodniu wypadał Międzynarodowy Dzień Teatru. Może dlatego afera rozkręcona na początku miesiąca absurdalnie homofobiczną wypowiedzią Lecha Wałęsy o "gejach za murem", która trochę już przygasała, wystrzeliła z hukiem godnym strzelby Czechowa. Strzelbę naładowała w piątek Joanna Szczepkowska, domagając się napiętnowania dyktatu lobby homoseksualnego w polskim teatrze - pisze Wojciech Orliński w Gazecie Wyborczej.
02-04-2013
Między nepotyzmem i homofobią
Wskazując tajemniczy gejowski dyktat, Szczepkowska poruszyła społeczną czułą strunę, przeważnie blokowaną ograniczeniami politycznej poprawności. Zwłaszcza że sygnał wyszedł od uznanej aktorki z inteligenckiego salonu, a nie od posłanki Pawłowicz z PiS czy kogoś równie obciachowego - pisze Rafał Kalukin w Newsweek Polska.
29-03-2013
Gej zajął miejsce Żyda
- Pani Szczepkowska wyartykułowała to, co niedawno pojawiło się w debacie publicznej, mianowicie mówienie o jakimś "lobby gejowskim", o "środowisku", które naciska, knuje i spiskuje. To jest niepokojące, bo świadczy o tym, co w dyskusji o dyskryminacji nazywa się judaizacją geja. Dziś już nie bardzo można powiedzieć, że Żyd to ten, który jest winny wszystkiemu, więc jego miejsce zajmuje gej - mówi dr Marzanna Pogorzelska, laureatka m.in Nagrody im. Ireny Sendlerowej.
29-03-2013
Homolobby i Homofobia
Joanna Szczepkowska ogłosiła koniec taryfy ulgowej dla gejów. Twierdzi, że skoro już jesteśmy tolerancyjnym krajem, to przyszedł czas na rozliczenie gejów z ich grzechów. Aktorka uważa, że teatrem rządzi homolobby. Podaje przykład, jak to homoseksualny reżyser każe się rozebrać młodemu heteroseksualnemu aktorowi, bo "w tym właśnie jest smaczek" - pisze Monika Olejnik w Gazecie Wyborczej.
29-03-2013
Lobby gejowskie w teatrze? Kuriozum. Lobby niezdolnych to jest problem!
Jacek Żakowski przyznał, że dawno nic go tak nie zaskoczyło, jak słynna wypowiedź Joanny Szczepkowskiej o lobby gejowskim w teatrze. - Co się tej artystce dzieje? - pytał w TOK FM. Zdaniem dziennikarza nie tylko polskiemu teatrowi, ale całej kulturze zagraża inne, znacznie groźniejsze lobby. - Najbardziej boję się mafii nieutalentowanych. Mało która instytucja kultury nie pada jej ofiarą. Lobby niezdolnych to jest problem.
28-03-2013
Joanna Szczepkowska do Jacka Poniedziałka
Jacek Poniedziałek w swoim tekście "Szczepkowska, opamiętaj się! " zadał mi kilka pytań. Odpowiadam.
28-03-2013
Pierwsza homofobka III RP
W prawdziwej demokracji wszystko powinno podlegać krytyce. Mniejszości seksualne w Polsce skutecznie walczą jednak o to, by ich to nie dotyczyło. Dowodzą tego przypadki Lecha Wałęsy i Joanny Szczepkowskiej - pisze Mariusz Cieślik w Rzeczpospolitej.
28-03-2013
Straszna homoprawda
No i mamy ważny temat na Dzień Teatru. Nie są to cięcia budżetowe skutkujące coraz mniejszą liczbą coraz tańszych premier, nie jest to wymuszona komercjalizacja repertuarów ani polityka kulturalna państwa czy miast. Wszystkie te problemy bledną w obliczu przerażającego faktu, że oto polski teatr najechali geje, wzięli w jasyr bezbronną heteroseksualną większość i każą jej się rozbierać - pisze Aneta Kyzioł w portalu polityka.pl.
27-03-2013
Gejowskie lobby wśród prawników..?
Jolanta Szczepkowska wywołała falę dyskusji o gejowskim lobby w środowisku teatralnym. Niewątpliwie zwróciła na siebie uwagę. Czy dzięki temu dostanie się do kręgu zainteresowania reżyserów i dostanie jakąś rolę? Jakąkolwiek? Czy tak jak Wałęsa odmawiający godności mniejszościom seksualnym, które według niego prześladują większość, przyzna, że stała się ofiarą gejowskiego lobby w natarciu i znajdzie usprawiedliwienie dla swojego bytu lub niebytu na scenie? - pyta Artur Sikorski w natemat.pl
27-03-2013
Ratunku, geje nas biją!
Najpierw pobili Wałęsę, a może i ząb wybili - za wolność, panie, za wolność i demokrację. Ale żeby pobić też kobietę? I to taką, która całe dzieciństwo spędziła wśród osób homoseksualnych i jest zwolenniczką małżeństw jednopłciowych? To już naprawdę skandal. Ale Joanna Szczepkowska też, jak się okazuje, jest ofiarą lobby gejowskiego - pisze Kinga Dunin w Krytyce Politycznej.
27-03-2013
Warszawa. Sprostowanie Joanny Szczepkowskiej
Wczoraj pan Morozowski w programie "Tak jest" wrzucił do jednego worka moją wypowiedź i wypowiedź Lecha Wałęsy.
27-03-2013
Zasmucająca dyskusja
- W ciągu ostatnich 25 lat praktycznie przestała istnieć krytyka teatralna i teatr został wyeliminowany z mainstreamowych mediów. Jest też narastająca frustracja w środowisku - nasze premiery, nasze osiągnięcia artystyczne właściwie nie znajdują żadnego oddźwięku. Znamy dzisiejszą rzeczywistość: jeśli nie ma nas w mediach, nie istniejemy. I tu powstają bardzo mocne napięcia i niestety w sposób niemądry zostało to skanalizowane: znów wszystkiemu winne są pedały. Oczywiście to wytłumaczenie jest za proste, bo to tak nie działa - opowiada Maciej Nowak, dyrektor Instytutu Teatralnego w rozmowie z Patrycją Wanat z TOK FM.
26-03-2013
Geje trzęsą teatrem?
"W środowisku teatralnym działa silne lobby homoseksualne. Geje, mimo braku talentu, są faworyzowani w wyborze do roli, a heteroseksualiści zmuszani do nagości, by przyciągnąć homoseksualną widownię" - twierdzi aktorka Joanna Szczepkowska. Ile jest prawdy w tej wizji? Koledzy i koleżanki po fachu, nawet ci o prawicowych poglądach, twierdzą, że niewiele... - pisze Michał Gąsior w Natemat.pl.
26-03-2013
Szczepkowska, opamiętaj się!
Pani Szczepkowska powiedziała: "Dosyć już TARYFY ULGOWEJ dla gejów!" (Gdzie jest taka taryfa, Szanowna Pani?). I że młodzi aktorzy rozpaczają, że tylko bycie gejem gwarantuje dziś sukces w teatrze. Że muszą się na żądanie gejów-reżyserów obnażać na scenie i robią to, żeby nie stracić pracy. Pytam publicznie, który reżyser i pytam aktorów, kto miał taką sytuację, kto tego doświadczył??? - pyta Jacek Poniedziałek na swoim blogu w portalu natemat.pl.
22-03-2013
Homo dzieciństwo
Jeśli mamy szczerze rozmawiać o prawach gejów do normalnego życia, to zachowujmy się jak w normalnym kraju i dajmy prawo do oceniania gejów też. Dyktat środowisk homoseksualnych musi się spotykać z odporem tak jak pary gejowskie muszą się doczekać praw małżeńskich - pisze Joanna Szczepkowska na marginesie polemiki wokół wywiadu z Grzegorzem Małeckim.
16-03-2013
List otwarty Grzegorza Małeckiego do Macieja Nowaka
12-03-2013
Szczęściem pederasta
Grzegorz Małecki dał się ponieść emocjom i myślowemu frazesowi. Ale to nie dziwne, bo frazes i błazeństwo rządzi środowiskiem teatralnym od wieków. Opowiadają o nim Weronika Szczawińska i Agnieszka Jakimiak w "Artystach prowincjonalnych" - pisze Maciej Nowak w Przekroju.
25-02-2013
Na scenie ma być mokro i czerwono
- Szkoła aktorska to zawodówka, teoria jest tylko dodatkiem, ozdobą, do której nikt nie przywiązuje specjalnej wagi. Co roku wypuszczamy w świat kilkadziesiąt osób z wyższym wykształceniem, którzy potrafią tylko grać - mówi GRZEGORZ MAŁECKI, aktor Teatru Narodowego Warszawie.