powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Rzeszów. List intencyjny ws. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej jest wzmocnieniem poświęconym polskiej muzyce, często mało znanej - powiedział minister kultury Piotr Gliński podczas podpisania listu intencyjnego ws. organizacji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie.

- Polska muzyka jest bardzo silną stroną naszej kultury. (...) Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki jest współorganizowany przez Filharmonię Podkarpacką, która też od pewnego czasu jest współprowadzona przez ministerstwo. Wspieramy tę bardzo dobrą instytucje kultury z budżetu centralnego, żeby mogła jeszcze lepszą ofertę kulturalną prezentować - mówił.

- Razem z Instytutem Muzyki i Tańca wymyślili państwo wspaniały Konkurs Muzyki Polskiej imienia Stanisława Moniuszki. Mamy rok moniuszkowski, 200 lat od urodzin wspaniałego polskiego kompozytora. Moniuszko urodził się 5 Maja 1819 r. i my ten przyszły Rok Moniuszkowski będziemy bardzo godnie obchodzili. Jest powołany pełnomocnik do obchodów roku moniuszkowskiego i bardzo wiele instytucji kultury weźmie udział w obchodach - poinformował Gliński.

- Konkurs, o którym mówię, wpisuje się doskonale w promocję muzyki Moniuszki, ale nie tylko Moniuszki, bo to jest promocja polskiej muzyki tej, która częściowo XIX-wieczna, także XX-wieczna nie w pełni jest znana na świecie - mówił.

Przypomniał, że projekt "Dziedzictwo Muzyki Polskiej" organizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina jest rozwijany." To jest co roku dobrych kilka milionów, które przeznaczamy na te działania. Przypominam: to jest wyszukiwanie, odszukiwanie, wydawanie na nowo, promocja, wykonywanie polskiej muzyki, tej która często bywała zapomniana czy jest zapomniana, bo naprawdę mamy co prezentować" - dodał.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki "jest wzmocnieniem tego kierunku działań, to jest coś jeszcze dodatkowego. Konkurs międzynarodowy, który jest poświęcony polskiej muzyce, często muzyce mało znanej" - zaznaczył Gliński.