powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Szczecin. Nowe wydawnictwa Teatru Pleciuga

Teatr Lalek Pleciuga przygotował dwa wydawnictwa, które z powodzeniem mogą odegrać rolę świątecznych upominków: karty "Opowiedz mnie" oraz przewodnik po emocjach "Nie taki wilk straszny... czyli w świecie baśniowych emocji".

Obie publikacje zostały wydane w ramach drugiej edycji projektu Teatralny Ty-Dzień Dziecka, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przewodnik po emocjach

"Nie taki wilk straszny... czyli w świecie baśniowych emocji" to kompilacja tematów, które podjęliśmy w trakcie realizacji projektu.

Jednym z punktów programu były warsztaty "W świecie baśniowych emocji", skierowane do dzieci od lat 4 oraz ich rodziców lub opiekunów.

Celem tych spotkań było zapoznanie rodziców z wpływem baśni na rozwój emocjonalny dzieci oraz twórcza praca manualna najmłodszych, której efektem były prace przedstawiające poszczególne emocje.

Zajęcia w grupie dzieci prowadziła graficzka Kaja Depta-Kleśta, z dorosłymi zaś pracowały studentki z Psychologicznego Koła Naukowego "Psyche", działającego w Wyższej Szkole Humanistycznej TWP w Szczecinie.

Publikacja to swoisty przewodnik po emocjach. To próba uchwycenia tego, co każda z emocji oznacza i jaką wartość za sobą niesie. To również propozycje ćwiczeń, które można wykonać wspólnie z dzieckiem.

Karty "Opowiedz mnie"

Komplet składa się z dziewięciu obrazków, opisanych trzema słowami. Punktem wyjścia do stworzenia tych ilustracji była historia o "Czerwonym Kapturku", ale idea kart polega na tym, aby za pomocą obrazków opowiadać różne historie.

Z młodszymi dziećmi można bawić się, wykorzystując tylko ilustracje. Starsze dzieci możemy poprosić o odczytanie wyrazów na danej karcie - słowa wplatamy w opowieść, można też bawić się w skojarzenia. Jeśli na obrazku jest słońce, co nam się z nim kojarzy?

Wydawca kart ma nadzieję, że karty "Opowiedz mnie" zainspirują rodziców, opiekunów, starsze rodzeństwo do twórczego spędzania czasu z dziećmi.

Oba wydawnictwa można bezpłatnie otrzymać w siedzibie Pleciugi i księgarni FiKa; będą także dystrybuowane w przedszkolach, szkołach, bibliotekach.