powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Białystok. Jest już płyta "Tribute to Musical"

Płyta "Tribute To Musical" z nagraniami zeszłorocznego koncertu Opery i Filharmonii Podlaskiej jest już do kupienia w kasach OiFP (35 zł), a od stycznia będzie dostępna w sklepach muzycznych.

W styczniu 2017 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbyły się dwa niezwykłe koncerty pod tytułem "Tribute to Musical". Zorganizowane z inicjatywy Damiana Aleksandra, prezentowały najpiękniejsze, najbardziej znane, najbardziej wzruszające hity musicalowe w historii. Do współpracy artysta zaprosił niesamowitych gości: królową opery Małgorzatę Walewską, gwiazdę muzyki pop Kayah, niekwestionowaną mistrzynię musicalu Edytę Krzemień i wspaniałą aktorkę kabaretową Joannę Kołaczkowską, a także dyrygenta, aranżera i pianistę Krzysztofa Herdzina, który poprowadził Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej. Całości dopełniły głosy Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, przygotowanego przez Violettę Bielecką. Teraz tym fantastycznym muzycznym wydarzeniem Opera i Filharmonia Podlaska dzieli się z szerszą publicznością, prezentując nagranie live z koncertu.

- Minęło 20 lat, odkąd musical na dobre zagościł w moim życiu - mówi Damian Aleksander. - W czasie tej artystycznej drogi wydarzyło się wiele pięknych, niezapomnianych, choć czasem trudnych doświadczeń, dzięki którym niezmiennie kocham swoją pracę. Wyrazem tej miłości jest właśnie ta płyta - hołd, który razem ze wspaniałymi gośćmi oddałem jednemu z najbardziej rozwijających się gatunków teatru. Parafrazując słowa przeboju Johna Milesa: "Music(al) was my first love. And it will be my last".

- Damian Aleksander przygotował autorski koncert, w którym oddaje hołd ulubionemu gatunkowi - mówi Daniel Wyszogrodzki. - Samodzielnie wybrał repertuar, aranżera oraz specjalnych gości. Koncert został wykonany na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku, instytucji, która łączy działalność opery, filharmonii, teatru i sceny estradowej. Tylko tu mógł odbyć się recital tak zróżnicowany, jak zróżnicowana jest muzyka z musicali. Nowych aranżacji materiału muzycznego na orkiestrę symfoniczną podjął się Krzysztof Herdzin, twórca działający na scenie jazzowej, ale także popularnej i poważnej (jest kompozytorem muzyki współczesnej). A zarazem tradycyjnie już wybierany "najlepszym aranżerem" w dorocznym plebiscycie magazynu "Jazz Forum". Pracując przy koncercie "Tribute to Musical", Krzysztof Herdzin zmierzył się z materią uskrzydlającą, ale nie zapominajmy, że on sam skomponował musical "Cyrano" (2015) i o teatrze muzycznym wie wszystko.

Goście Damiana Aleksandra to artystki reprezentujące zupełnie inne muzyczne światy, ale łączy je jedno: są absolutnymi perfekcjonistkami w tym, co robią, każda z nich jest gwiazdą pierwszej wielkości na swojej scenie: operowej, musicalowej, kabaretowej, popularnej. Role, jakie przydzielił im gospodarz wieczoru, nie tylko pokazują talent wokalistek, ale umożliwiają jemu samemu szersze możliwości interpretacyjne. Damian Aleksander nie wyobraża sobie musicalu bez duetów czy scen zbiorowych, nie ma bowiem teatru bez iskrzenia pomiędzy aktorami.