powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gniezno. Festiwal słuchowisk w Teatrze Fredry

Już po raz drugi w gnieźnieńskim Teatrze coś dla miłośników słuchowisk, ale nie tylko. Bo Festiwal Słuchowisk, organizowany przez Fundację Ludzi z Pasją i Fundację Axis Cactus to wydarzenie prezentujące nowe, oryginalne podejście do formy słuchowiska.

Dzięki współpracy dramatopisarzy, dźwiękowców, kompozytorów, reżyserów i aktorów powstał cykl projektów, które czerpią z tradycji słuchowisk radiowych, poszerzając sposoby ich odbioru i podejmując przy tym współczesną tematykę. Tym razem do udziału Teatr Fredry zaprasza zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych.

W ramach Festiwalu Słuchowisk w Teatrze Fredry w Gnieźnie 16 grudnia o g. 16:00 i 18:00 kolejno zaprezentowane zostaną dwa słuchowiska - "Wnuczka słońca" dla dzieci i młodzieży i "Honorowy obywatel miasta" dla dorosłych.

Główną bohaterką słuchowiska "Wnuczka Słońca" jest Kari, która zauważa, że wyraźnie różni się od innych. Podczas przyjęcia urodzinowego w złości mówi, że chce zniknąć. Jej życzenie spełnia się, dziewczynka znika, ale niezupełnie Przenosi się na drugi brzeg, gdzie odkrywa jakby to było, gdyby nie istniała. Dzięki tej wyprawie Kari przekona się, że każdy ma na świecie swoje miejsce.

"Honorowy obywatel miasta" z kolei opowiada o Zrembach Wielkich, małym miasteczku w centralnej Polsce. Bez specjalnych właściwości, bez tradycji, wielkiej historii i wybitnych mieszkańców ale z ambicjami, by zaistnieć na polskiej mapie miejsc ważnych, godnych i z tradycjami. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności były mieszkaniec tego miasta (dziś obywatel świata) zdobywa Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Oto szansa na fantastyczną promocję miasta, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Trzeba więc uczynić z noblisty - naszego noblisty - Honorowego Obywatela Miasta. Niestety, z różnych względów, nie jest to łatwa decyzja dla wpływowych miejskich notabli.

Wstęp na wszystkie słuchowiska jest bezpłatny, dlatego gnieźnieński Teatr wszystkich zainteresowanych serdecznie zaprasza do uczestnictwa. Słuchowiska odbywać się będą w nowej sali wielofunkcyjnej.