powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Studenci i doktoranci otrzymali stypendia ministra kultury

86 studentów i 9 doktorantów uczelni artystycznych otrzymało stypendium ministra MKiDN. W przypadku studentów stypendium wynosi 14,5 tys. zł, a doktorantów - 19 tys. zł. Stypendia wręczono w poniedziałek, w Warszawie.

Gala wręczenia stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego studentom i doktorantom uczelni artystycznych za wybitne osiągnięcia odbyła się w poniedziałek w Zamku Królewskim w Warszawie. Dyplomy stypendialne wręczyła wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

- To jest niepospolite wyróżnienie. I korzystam z tej okazji, by zaraz na początku wszystkim stypendystom złożyć serdeczne gratulacje, dlatego że znajdują się państwo w bardzo wąskiej, można powiedzieć elitarnej grupie. Regulacje prawne przewidują przyznanie tylko 90 takich stypendiów dla studentów i 9 dla doktorantów, a zatem, w proporcji do całego naszego środowiska akademickiego, uczelni artystycznych, to jest grupa niewielka, grupa wybrańców - podkreśliła wiceminister kultury.

Wskazała, że siłą uczelni artystycznych, jest "ich specyfika, oryginalność i wysoka jakość kształcenia". - Chciałabym przy tej uroczystej okazji złożyć szczególne podziękowania pedagogom, rektorom i profesorom wszystkich tych uczelni dlatego, że sukcesy studentów, sukcesy naszej młodzieży są w znacznym stopniu zasługą ich talentów i pracy, ale nie byłyby możliwe bez państwa wytężonej pracy pedagogicznej i osobistego zaangażowania w rozwój tych talentów, zdolności i karier - powiedziała Zwinogrodzka.

Oceniła, że ten rok akademicki jest "istotny dla uczelni polskich, oczywiście nie tylko artystycznych, w związku z faktem, że wprowadzane jest nowe prawo o szkolnictwie wyższym". - Zawiera ono wiele nowych rozwiązań, wszyscy państwo z tym zadaniem przestawienia uczelni na te nowe warunki działania, teraz się mocują. Chciałam wyrazić nadzieję, że będą te nowe rozwiązania dobrze służyć dalszemu rozwojowi naszego szkolnictwa artystycznego - podkreśliła.

Zwracając się do studentów i doktorantów powiedziała, że ma nadzieję, że to oni będą tymi, którzy "wytyczą nowe kierunki rozwoju sztuki i kultury europejskiej, to wy pracujecie na horyzont przyszłości nas wszystkich i horyzont przyszłości naszej twórczości artystycznej".

W imieniu nagrodzonych głos zabrał Kuba Więcek, saksofonista i kompozytor, który ocenił, że "droga artystyczna jest dosyć interesującą drogą, jest często bardzo pięknie, ale bywają również bardzo ciężkie chwile; pracujemy nad czymś, ale nie jesteśmy do końca pewni, czy jest to to. Czy jest to ta ścieżka, którą powinniśmy obrać".

Zaznaczył, że najważniejszym jest to, żeby w tym wszystkim "nigdy nie utracić siebie". - Właśnie takie nagrody, jak te pokazują nam, że ścieżka, którą wybraliśmy czy wybieramy jest tą właściwą - podkreślił.

Weronika Wojtach z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie powiedziała PAP, że stypendium jest dla niej "bardzo dużym wyróżnieniem". Dodała, że pieniądze ze stypendium planuje przeznaczyć na "wszelkie materiały plastyczne". - Nasze studia są bardzo wymagające pod tym kątem, żeby coś stworzyć musimy posiadać materiały i możliwości - wyjaśniła.

Pianista Michał Dziewior, który jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, podkreślił, że otrzymanie stypendium jest dla niego bardzo dużym zaszczytem, ponieważ niewiele osób otrzymuje takie wyróżnienie.

Doktorantka na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu Jana Shostak powiedziała PAP, że pieniądze ze stypendium przeznaczy na to by "zostać Miss Polonią", ponieważ korzystając z medialnej uwagi towarzyszącej konkursowi, chce opowiedzieć o rzeczach, które są dla niej ważne - a przede wszystkim o zastąpieniu słowem "nowak" wyrazu "uchodźca". Jak wyjaśniła, "sama jest >>nowaczką<< z Białorusi".

Uroczystość uświetniły występy muzyczne studentów uczelni artystycznych.

W 19 uczelniach artystycznych nadzorowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego kształci się około 15 tys. studentów, co stanowi ok. 1 proc. wszystkich studentów w Polsce. Grono stypendystów ministra to około 0,5 proc. studentów uczelni artystycznych.

Stypendia wypłacane są jednorazowo.