powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Katowice. List poparcia dla Doroty Buchwald

W związku z rozstrzygającym się w najbliższych chwilach konkursem na stanowisko dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, pragniemy - jako dyrekcja i zespół Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach - wyrazić swoje poparcie dla kandydatury Doroty Buchwald, dotychczasowej dyrektor Instytutu.

Prowadzona przez nią instytucja przez lata była przestrzenią otwartego dialogu, w której swoje miejsce odnaleźć mogli zarówno artyści związani z teatrem instytucjonalnym, jak i offowym, a także badacze akademiccy czy pasjonaci sztuki teatralnej. Instytut Teatralny kierowany przez Dorotę Buchwald stał się miejscem, którego rzetelność i kompetencje, jak również poczucie odpowiedzialności za kształt polskiej sceny teatralnej oraz świadomość wagi teatralnego dziedzictwa naszego kraju, nie podlegają żadnym wątpliwościom. Zainicjowane podczas jej kadencji projekty związane z rozwojem kompetencji młodszej publiczności pokazują, że jako szefowa tak ważnej instytucji kultury potrafi patrzeć nie tylko na przeszłość, ale też myśleć z troską o przyszłości polskiego teatru.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie to niewątpliwie instytucja, której istnienie stanowi rodzaj wsparcia nie tylko dla teatrów o mniej lub bardziej zinstytucjonalizowanym charakterze, ale też dla samych artystów szeroko rozumianej sztuki teatralnej, badających ją akademików czy wreszcie poszukującej drogowskazów w szybko zmieniającym się świecie teatru publiczności. Jesteśmy przekonani, że Dorota Buchwald jest właściwą osobą do powierzenia jej dyrekcji Instytutu na kolejną kadencję, a jej dotychczasowy dorobek świadczy o tym, że swoją pracę wykonywać będzie na najwyższym możliwym poziomie.

Dyrekcja i Zespół Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach

Robert Talarczyk

Dyrektor