powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Finał projektu "Sąsiedztwo - granice bliskości"

Fundacja Strefa WolnoSłowa zaprasza na finał projektu Sąsiedztwo - granice bliskości, który odbędzie się 8 i 9 grudnia w godz. 12.00-18.00 w Stole Powszechnym i Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera.

Podczas dwóch dni można będzie zobaczyć 8 prac młodych artystów z pogranicza sztuk performatywnych i wizualnych. 8 grudnia o 19.00 odbędzie się także performatywne oprowadzanie po instalacji z udziałem twórców i twórczyń. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

"Sąsiedztwo - granice bliskości" to zaproszenie początkujących twórców, artystek i animatorów kultury o różnym pochodzeniu do artystycznej pracy z grupami migranckimi oraz refleksji nad tym, jaka jest nasza społeczna odpowiedzialność za bycie razem. Dwunastoosobowa grupa migrantów i Polaków od września uczestniczyła w Akademii Sąsiedztwa, która była przestrzenią spotkania z uznanymi kuratorkami sztuki, animatorami kultury i artystkami. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się: Alicja Borkowska, Karolina Kubik, Kris Łukomski, Marta Maliszewska, Michał Mioduszewski, Igor Stokfiszewski, Agnieszka Różyńska, Jaśmina Wójcik. Poza zdobyciem cennej wiedzy z zakresu realizacji projektów artystycznych, początkujący twórcy z Rosji, Iranu, Serbii, Węgier, Białorusi i Polski pracowali nad swoimi pomysłami, które zostaną zaprezentowane publiczności podczas Forum Przyszłości Kultury w Stole Powszechnym i Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera.

Projekt "Sąsiedztwo - granice bliskości" to bycie razem w procesie i działaniu, wspólne budowanie doświadczeń intymnych na pograniczu tego co performatywno-artystyczne i dokumentalno-społeczne, tworzenie oparte o małe i osobiste gesty wrażliwości czy historie, a przede wszystkim badanie własnych i cudzych tożsamości oraz odkrywanie empatii względem tego, kto uobecnia się w naszym życiu, jako inny.

Adam Durjasz (HU) / Ivana Drenjanin (SRB) / Kseniya Homel (BY) / Pavlo Lukowy (UA) / Agnieszka Nasierowska (PL) / Mohammadreza Rezazadeh (IR) / Inga Shemaeva (RU) / Daniel Sadr (IR) / Michał Salwiński (PL) / Izabela Stolarska (PL) / Ada Tymińska (PL) / Dorian Widawski (PL)

Kuratorka programu: Agnieszka Różyńska

***

Opis prac:

Ksenia Homel / Daniel Sadr

"I'mbalanced: czym jest dom?"

Przestrzeń otwartej komunikacji, gdzie biorąc pod uwagę rozmaite perspektywy tworzymy połączenia pomiędzy różnorodnymi wizjami domu.

*

Inga Antarktinga / Adam Durjasz

"Karta (nie) zapisana"

O tłumaczeniu człowieka na język urzędowy i o tym, jak nie musi być.

*

Ada Tymińska

"Hortus clandestinus / Tajemniczy ogród"

Wielkim słowom-hasłom z dyskursu publicznego przeciwstawiam obrazy migracji stworzone przez dzieci, które nie miały jeszcze okazji ubrać swoich myśli w "poważne", "dorosłe" koncepcje. Opowieści małych migrantów i migrantek zestawiam z narracjami tych, którzy przybyli do dużych miast z małych miast i wsi.

*

Michał Salwiński

"Praca Osobista / Instalacja dwukanałowa"

Praca opowiada historię spotkania Polaka z Hindusem w miejscu ich wspólnej pracy tj. jednej z warszawskich restauracji. Opowiadana historia to wgląd w doświadczenie ich relacji. Twórca w osobistym przekazie opowiada o spotkaniu na terenie miasta.Oddaje miastu to, co od niego dostał.

*

Iza Stolarska

"Nombre Mujer"

Analiza roli kobiety w środowisku zdominowanym przez mężczyzn. To próba skonfrontowania Widzów z ich własnym doświadczeniem i szansa na odkrycie wspólnego mianownika z osobami, od których odgradzają nas tysiące kilometrów. To w końcu czas na zastanowienie się - czy latynoski "macho" to naprawdę wymarzony typ mężczyzny.

*

Ivana Drenjanin

"Zmieniam 1 paszport na 6, 7..."

Zdjęcia i historie ludzi z różnych krajów bałkańskich, które w przeszłości tworzyły jedno państwo. Niezależnie od pochodzenia i konfliktów mieszkańcy byłej Jugosławii mają podobne problemy, tęsknoty, marzenia.

*

Dorian Widawski

"przestrzeń miejska"

Czy wybrane przez nas miejsce do życia i pracy jest najlepszym z możliwych? Co tracimy tworząc miasto, jak wiele pomijamy wymyślając wieś, gdzie docieramy wymykając się tym kategoriom?

*

Michał Rezazadeh

"Gdzie są moje buty?"

Czuję się Polakiem, mówię po polsku, identyfikuję się z tym krajem. A ciągle pytają mnie, skąd jestem.

To film o tym, jak się z tym czuję.

***

Projekt "Sąsiedztwo - granice bliskości" realizowany jest przez Strefę WolnoSłową oraz spółfinansowany przez m.st. Warszawa.

Partnerzy: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Scena Robocza - Centrum Rezydencji Teatralnej