powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Opera Rara EDU

Opera Rara Edu - 6, 13 grudnia 2018 / CC / Cricoteka 6 i 13 grudnia o godz. 18.00 Cricoteka i Capella Cracoviensis zppraszają na wydarzenie stanowiące zapowiedź zbliżającej się kolejnej edycji Opera Rara 2019 pod nazwą "Opera Rara EDU".

Słowo "edukacja" raczej odstrasza, bo zakłada pewien wysiłek i istnienie bariery, którą trzeba pokonać. To termin chłodny, kojarzący się z biurokracją, normami, programem do zrealizowanie, testami i ocenami. Stąd pewnie też strach przed koncertami, które nazywa się "edukacyjnymi".

W przeciwieństwie do koncertów "nieedukacyjnych", na które chodzi się po prostu dla przyjemności, te każą myśleć o obowiązku i sugerują, że mamy do czynienia z czyś, czego sami bez objaśniania nie damy rady zrozumieć.

Pora może zatem odczarować formę koncertu edukacyjnego i zaproponować coś, co z jednej strony nie będzie infantylizowało muzyki i słuchaczy, ale nie będzie też sztampowym wykładem zilustrowanym ogranymi przykładami. Warto się przekonać, że nauka muzyki nie musi być ani boleśnie nudna, ani żenująca. Muzyki można po prostu słuchać - i to jest już świetna forma edukacji - ale kompetentny przewodnik po jej świecie może nam dostarczyć informacji, które pozwolą nam się nią cieszyć jeszcze bardziej, zrozumieć konteksty i znaczenia, przyswoić sobie podstawowe pojęcia, a później rozmawiać o tym co słyszeliśmy, nie szukając słów na oślep.

**

6 grudnia 2018, czwartek, 18.00

Kraków, Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4

OPERA RARA EDU

Wagner ex post Wagner ex ante

Ryszard Wagner:

Wotans Abschied

Wesendonck Lieder

wykonawcy:

Marzena Lubaszka sopran

Jacek Ozimkowski bas

Wioletta Fluda fortepian

*

13 grudnia 2018, czwartek, 18.00

Kraków, Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4

OPERA RARA EDU

Rameau i jego czasy

Jean Philippe Rameau

wykonawcy:

Justyna Młynarczyk, Piotr Młynarczyk viola da gamba

Marcin Świątkiewicz klawesyn

bilety w miejscu koncertu na godzinę przed rozpoczęciem oraz na eBilet

informacje / rezerwacje 721620833 (9.00 - 14.00)