powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Akademia Muzyczna zyskała cenne instrumentarium za ponad 20 mln zł

O cenne instrumentarium wartości ponad 20 mln zł - m.in. fortepiany, pianina, barokowe organy, kopie instrumentów dawnych i instrumenty orkiestrowe - wzbogaciła się Akademia Muzyczna w Łodzi dzięki dotacji z UE oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

We wtorek Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi po raz pierwszy zaprezentowała kilka szczególnie cennych instrumentów spośród 250, które zakupiono w ramach realizowanego od 2016 r. projektu współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz ze środków MKiDN.

- Projekt ma ogromne znaczenie nie tylko dla społeczności naszej uczelni, ale dla mieszkańców Łodzi, regionu, kraju. Dzięki tym instrumentom nasi studenci będą mogli przygotowywać znakomitą ofertę kulturalną, w której uczestniczyć będzie szeroka publiczność - podkreśliła kanclerz Akademii Muzycznej Agnieszka Grochulska.

Uczelnia wzbogaciła się o instrumenty przeznaczone do wykonywania muzyki z różnych epok i w różnych stylach. Zakupiono m.in. 38 fortepianów, w tym osiem koncertowych, z czego każdy z czterech najcenniejszych kosztował 700 tys. zł, a także 15 pianin oraz barokowe organy za 4 mln zł.

Jak zaznaczyła rzeczniczka Akademii Aleksandra Bęben organy, które stanowią obiekt unikatowy, ponieważ są pierwszym w historii polskiego szkolnictwa muzycznego tego typu instrumentem nowo wybudowanym i wzorowanym na organach z okresu I Rzeczypospolitej, znajdują się w siedzibie uczelni przy ul. 1 Maja; publiczność usłyszy je po raz pierwszy na początku przyszłego roku.

Brzmienie nowych instrumentów uczestnicy konferencji prasowej poznali dzięki studentom AM, którzy dali na nich krótki koncert w Sali Koncertowej przy ul. Żubardzkiej. Zaprezentowano m.in. jeden z dwóch zakupionych dla uczelni klawesynów, wiolonczelę barokową oraz violę da gamba - to tylko kilka spośród wielu kopii instrumentów dawnych, wykonanych specjalnie dla uczelni. Znalazły się wśród nich skrzypce barokowe i renesansowe, lutnia, teorba, barokowe skrzypce czy violino piccolo.

Jak podała prodziekan Wydziału Fortepianu, Organów, Klawesynu, Muzyki Dawnej i Jazzu dr Anna Liszewska, główka violi da gamba, która - zgodnie z tradycją - zwieńczona jest rzeźbioną głową kobiecą, tym razem została ozdobiona podobizną prof. Franciszka Wesołowskiego - znakomitego kompozytora, organisty, pedagoga i znawcy muzyki dawnej, a także doktora honoris causa łódzkiej uczelni. - To szczególny sposób uczczenia zasłużonego dla naszej uczelni profesora - dodała.

Z kolei prodziekan Wydziału Instrumentalnego AM dr Maciej Straszewski zwrócił uwagę na bogatą kolekcję instrumentów perkusyjnych, o którą wzbogaciła się uczelnia. Jej wartość to 950 tys. zł, a złożyły się na nią m.in. bębny japońskie, dzwony i kotły symfoniczne, wibrafon, marimba, 12 tom tomów koncertowych i wiele egzotycznych instrumentów z Karaibów i Tajlandii.

Zebrani wysłuchali też utworu zagranego na kontrafagocie zakupionym za 180 tys. zł, będącym częścią zbioru instrumentów orkiestrowych, wśród których najcenniejsze są trzy harfy - każda kosztowała 200 tys. zł.

Na jednym z koncertowych fortepianów Steinway Poloneza As-dur op. 53 Chopina zagrał student Cezary Karwowski. Kilka dni wcześniej z instrumentu tego - podczas organizowanego przez łódzką uczelnię AŻ Festiwalu - korzystał światowej sławy pianista Kevin Kenner.

- To wielka radość dla studentów i ludzi związanych z Akademią, że mogą usłyszeć instrument tej klasy i w dodatku z niego korzystać. Ten fortepian na pewno posłuży wiele lat" - podkreślił student.

Projekt o wartości ponad 20 mln zł jest dopełnieniem szeregu inwestycji, jakie Akademia przeprowadziła w ostatnich latach, wzbogacając się o nowoczesne przestrzenie dydaktyczne i koncertowe. Instrumenty już są wykorzystywane w Regionalnym Ośrodku Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej przy ul. 1 Maja oraz w Sali Koncertowej przy ul. Żubardzkiej.