Łódź. Krakowski Salon Poezji w Teatrze Nowym

Teatr Nowy i Dom Literatury zapraszają do Krakowskiego Salonu Poezji na niezwykłe spotkanie z Ewą Lipską i jej poezją.

9 grudnia o godz. 12.30 w Małej Sali Teatru, ul. Zachodnia 93, poezje czytać będą: Ewa Lipska i Maria Gładkowska. Rozmowę z gościem Salonu - Ewą Lipską poprowadzi Jerzy Jarniewicz. Oprawę muzyczną zapewni student Akademii Muzycznej w Łodzi DARIUSZ STANISŁAWSKI - saksofon. Opiekę artystyczną nad Krakowskim Salonem Poezji w Łodzi sprawuje Bronisław Maj.

27 stycznia o godz. 12.30 w Małej Sali, Teatr Nowy zaprasza na Salon z poezją polską okresu 20-lecia międzywojennego. Na spotkania zaprasza jak zawsze Maria Gładkowska - gospodyni Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie Teatru Nowego, ul. Zachodnia 93.

Krakowski Salon Poezji w Łodzi zainaugurowany został w październiku 2017 r. Otwarcie salonu uświetniła swoją obecnością Anna Dymna, która wspólnie z Dariuszem Kowalskim - aktorem Teatru Nowego, przeczytała poezje ks. Jana Twardowskiego. W Salonie spotykają się zarówno aktorzy Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi jak i innych łódzkich teatrów oraz wybitne postaci sceny z całej Polski. Czytaniu poezji towarzyszy muzyka w wykonaniu studentów i wykładowców Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Łódzki Salon zagościł w różnych miejscach, m.in. w Muzeum Sztuki, w Muzeum Miasta Łodzi, w Akademii Muzycznej, w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych oraz w Radiu Łódź, które nagrywa i retransmituje Salony na antenie w poniedziałkowe wieczory następujące po spotkaniach.

Do czerwca 2018 r. Salon współorganizowany był wspólnie z Fundacją Instytut Teatralny im. Mieczysława Hertza, a opiekę reżyserską sprawował Jacek Orłowski. Wraz z nowym sezonem, otworzonym we wrześniu Salonem z Poezją Czterech Kultur z udziałem Anny Dymnej i Jerzego Treli (Teatr Stary), Marii Gładkowskiej i Piotra Seweryńskiego (Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi) i oprawą wokalną Izy Połońskiej, opiekę artystyczną nad Salonem objął Bronisław Maj - wybitny poeta, eseista, scenarzysta, krytyk literacki, tłumacz, współtwórca Krakowskiego Salonu Poezji Anny Dymnej. Łodzianin z urodzenia i zamiłowania związany od lat 70-tych z Krakowem.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego