powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kielce. Wystawa fotografii w Galerii Brama

Teatr Lalki i Aktora Kubuś, Instytut Dizajnu oraz Stowarzyszenie Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej - Region Świętokrzyski zapraszają na Wystawę Fotografii Artystycznej w ramach projektu "Teatr Mama Tata i Ja". Wernisaż odbędzie się 6 grudnia o godz. 13 w Galerii Brama Instytutu Dizajnu w Kielcach, ul. Zamkowa 3. Wystawę będzie można oglądać bezpłatnie do końca roku.

Program TEATR MAMA TATA i JA to międzypokoleniowy projekt, skierowany do dzieci oraz ich rodziców, którzy odbywają karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym w Kielcach. Za nami jego czwarta edycja. Rokrocznie zamyka go wystawa fotograficzna, która już po raz drugi odbędzie się na Wzgórzu Zamkowym, terenie niegdysiejszego więzienia. Ekspozycja prezentowana w Galerii Brama została przygotowana przez zespół z Instytutu Dizajnu. Kuratorem wystawy jest Krzysztof Kucharczyk, do niedawna Dyrektor ID. Motywem przewodnim wystawy są zawiłości ludzkich dróg życiowych, które nigdy nie biegną prosto lecz często są kręte i zawiłe. Znajduje to odzwierciedlenie w przestrzennej aranżacji wystawy oraz w wybranych zdjęciach wykonanych przez Annę Kaletę, Luizę Miszczyk, Marcina Jarosława Białka, Ilonę Brożynę oraz Alicję Obarę.

Podczas wernisażu zostanie zaprezentowany spot społeczny w reżyserii Krzysztofa Kiziewicza. Celem filmu jest uwrażliwienie opinii społecznej na losy dzieci, cierpiących z powodu rozłąki z rodzicami, którzy odbywają karę pozbawienia wolności w jednostkach penitencjarnych. W krajach Rady Europejskiej, każdego dnia około 2,1 miliona dzieci jest oddzielonych od uwięzionych rodziców, w Polsce ponad 47 tysięcy. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z dramatycznego wpływu, jaki może mieć na dziecko fakt, iż jego rodzic jest więźniem. Dzieci, których rodzice odbywają karę pozbawienia wolności, często napotykają na trudności społeczne, ekonomiczne i emocjonalne. Dlatego tak istotne jest podnoszenie świadomości społecznej na temat sytuacji, praw i potrzeb dzieci dotkniętych problemem uwięzienia rodzica.

Program TEATR, MAMA, TATA i JA jest realizowany od 2015 roku i finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Miasta Kielce. Jest realizowany pod honorowym patronatem Prezydenta Kielc.