powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Premiera "27 grudnia" w Teatrze Polskim

28 grudnia w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się premiera spektaklu "27 grudnia" w reż. Jakuba Skrzywanka. To uniwersalna baśń dla młodzieży związana z Powstaniem Wielkopolskim, która zaprezentowana zostanie w setna rocznice obchodów zwycięskiego zrywu.

27 grudnia nad Poznaniem pojawiły się kłębiaste chmury, z których prószyły pierwsze płatki śniegu. Mimo mrozu i chłodu na rumianych twarzach mieszkańców gościło szczęście, gdyż do Poznania zawitał znany kompozytor Ignacy Jan Paderewski wraz z małżonką Heleną Paderewską...

Myślicie, że znacie tę historię? A co, jeśli zamiast Paderewskiego na balkonie hotelu Bazar w Poznaniu pojawi się "wiatr historii", który przeniesie widzów do przełomu lat 1918-1919, podając w wątpliwość historię Powstania Wielkopolskiego? Jaka będzie ta opowieść, kiedy wysłuchamy jej na nowo, opowiedzianej przez poznańską młodzież - sztab generalny? - opowiada dramaturg spektaklu, Daria Kubisiak. - Co wydarzy się, gdy Ignacy Jan Paderewski nie wyjdzie przywitać poznańskich dzieci? Jak zaradzić historii, która już się wydarzyła? Czy wystarczy opowiedzieć ją na nowo? Być może tak, ale należy pamiętać, że każde ingerowanie w przeszłość może zbudzić niechciane potwory, które są w stanie pożreć wszystkich i wszystko wokół...

- Opierając się na realnych dokumentach i archiwach dotyczących grudniowego buntu, chcemy zastanowić się: czym jest wspólnota, jak wpływa na nią strach, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa, ale tez czym są wzajemna uczciwość i odpowiedzialność? - mówi Jakub Skrzywanek, reżyser spektaklu.

Spektakl "27 grudnia" - jak mówią jego twórcy - jest również próba odpowiedzenia na pytania. Jak dziś opowiadać w teatrze o ważnych wydarzeniach historycznych? Jak - nie manipulując narracja historyczna - stworzyć przestrzeń dialogu, w której widzowie na równych prawach z twórcami mogą przyjrzeć się zjawiskom, które zdecydowały o kształcie naszego społeczeństwa?

- To, co będzie wyróżniać nasz spektakl, to fakt, że o tych wszystkich kwestiach nie opowiemy tylko my, ale również dzieci żyjące dziś w Wielkopolsce - mówi Jakub Skrzywanek.

Spektakl jest koprodukcją Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru Animacji w Poznaniu i Fundacji Mili Ludzie.