Kontrowersje po wypowiedzi Ewy Wójciak o papieżu

22-03-2013
02-08-2016
Poznań. Ewa Wójciak docenia papieża Franciszka
Trzy lata temu nazwała go "ch..., który donosił na lewicujących księży". Dzisiaj aktorka Ewa Wójciak przyznaje, że jest pod wrażeniem postawy papieża Franciszka.
23-02-2016
Poznań. Ewa Wójciak nie znieważyła papieża
Poznański sąd odrzucił prywatny akt oskarżenia w sprawie znieważenia papieża Franciszka przez Ewę Wójciak, byłą dyrektorkę Teatru Ósmego Dnia. Jej ukarania chciał przedstawiciel Komitetu w Obronie Praw Ludzi Wierzących.
22-01-2016
Poznań. Prokuratura ponownie umorzyła sprawę Ewy Wójciak
Prokuratura stwierdziła, że wypowiedź Ewy Wójciak o papieżu Franciszku "miała ewidentnie znieważający charakter". Mimo tego śledztwo dotyczące zachowania byłej dyrektor Teatru Ósmego Dnia umorzono i to już po raz drugi. Na tym jednak sprawa się nie skończyła, bo przynajmniej jeden z kilku pokrzywdzonych złożył zażalenie do sądu.
18-12-2015
Poznań. Kolejna odsłona procesu ws. odszkodowania dla Ewy Wójciak
Ewa Wójciak, była dyrektorka Teatru Ósmego Dnia walczy w sądzie o 30 tys. złotych odszkodowania za odwołanie jej, jak twierdzi, z powodu jej przekonań politycznych. W czwartek zeznawała nowa dyrektorka "Ósemek", Magorzata Grupińska-Bis, wcześniej wiceszefowa.
19-11-2015
Poznań. Ewa Wójciak nie złamała prawa
Podtrzymuję opinię o papieżu Franciszku, ale dziś pewnie bym się powstrzymała od używania ostatecznych określeń - powiedziała PAP b. dyrektorka Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu Ewa Wójciak. Prokuratura umorzyła postępowanie ws. znieważenia przez nią papieża.
09-09-2015
Poznań. Nowa dyrektor "Ósemek" o zwolnieniu poprzedniczki
- Ewa zawsze publicznie demonstrowała swoje poglądy. Taka jest również rola Teatru Ósmego Dnia - powiedziała podczas wczorajszej rozprawy w sądzie pracy Małgorzata Grupińska-Bis, obecny dyrektor poznańskiego teatru "Ósemki".
17-02-2015
Poznań. Sprawa komentarza Ewy Wójciak ws. papieża wraca do prokuratury
Poznańska prokuratura ponownie zbada sprawę znieważenia papieża Franciszka przez b. dyrektorkę Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu Ewę Wójciak poprzez wpis na portalu społecznościowym. Taką decyzję podjął w poniedziałek sąd.
01-12-2014
Poznań. Helsińska Fundacja Praw Człowieka pomoże Ewie Wójciak
Zwolnioną dyrektorkę Teatru Ósmego Dnia wesprze w sądzie Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Fundacja jest także obserwatorem procesu, który dotyczy naruszeń praw pracowniczych.
01-12-2014
Poznań. Wójciak oskarża miasto Poznań o dyskryminację
Odwołana szefowa Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu domaga się 30 tys. zł odszkodowania. Ewa Wójciak dowodzi, że została zwolniona z powodów politycznych, informuje "Gazeta Wyborcza".
10-10-2014
Jesteście konformistami
- Każdy musi negocjować ze sobą, jaki jest poziom własnych kompromisów. Ile rzeczy robi się dla świętego spokoju, finansowej gratyfikacji, obrony stanowiska, pozycji, władzy - rozmowa z Joanną Krakowską w Gazecie Wyborczej - Dużym Formacie.
29-07-2014
Ewa, dlaczego?
Teatr Ósmego Dnia sam pisał scenariusze. Zawsze o sprawach ważnych. Już do końca życia będziemy oglądać "Przecenę". My z wtedy. Bo taki teatr, a także ten teatr był dla nas najważniejszy na świecie. A teraz? - felieton Aleksander Nasalkowskiego w tygodniku W Sieci.
16-07-2014
Poznań. Ewa Wójciak nie znieważyła papieża Franciszka
Prokuratura umorzyła sprawę znieważenia papieża przez szefową poznańskiego Teatru Ósmego Dnia. W jej wpisie na Facebooku nie dopatrzono się przestępstwa.
01-07-2014
Poznań. Wójciak bez zarzutów za słowa o papieżu?
Prokuratura prawdopodobnie umorzy sprawę znieważenia papieża przez szefową poznańskiego Teatru Ósmego Dnia.
13-05-2014
Poznań chce się pozbyć Ewy Wójciak. Co dalej z Teatrem Ósmego Dnia?
Władze Poznania nie rozumieją lub nie chcą rozumieć, że międzynarodowy rozgłos Ósemek pracuje na wizerunek miasta. Traktują zespół Wójciak tak, jakby pasożytował na miejskiej instytucji. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie: to miejski teatr zawdzięcza swoje istnienie założonej ponad 40 lat temu nieformalnej grupie teatralnej pod nazwą Teatr Ósmego Dnia - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
13-05-2014
Poznań. Prezydent chce odwołać szefową Ósemek
Czy Ewa Wójciak straci stanowisko dyrektora Teatru Ósmego Dnia? Prezydent Ryszard Grobelny wysłał cztery pisma z pytaniem o opinię w sprawie jej odwołania, m.in. do ministra kultury.
12-05-2014
Poznań. Ewa Wójciak straci "Ósemki"?
Jak nieoficjalnie dowiedział się dziennik Polska Głos Wielkopolski, w toku jest już procedura odwołania ze stanowiska Ewy Wójciak - pisze Agnieszka Świderska.
23-04-2014
Poznań. Ugoda Ewy Wójciak i prezydenta Grobelnego
Prezydent Poznania cofnął naganę dla Ewy Wójciak za słowa obrażające papieża Franciszka. Wójciak nie musi się publicznie kajać i w zamian wycofuje pozew z sądu pracy - dowiedziała się "Wyborcza".
17-03-2014
Poznań. Wójciak może być ścigana za znieważenie papieża
Szefowej Teatru Ósmego Dnia można postawić zarzuty za znieważenie papieża - uznał ekspert prawa watykańskiego.
30-10-2013
Poznań. Czy Ewa Wójciak może być ścigana?
Prokuratura nie wie, czy szefowej poznańskiego Teatru Ósmego Dnia można postawić zarzuty za znieważenie papieża. Szuka odpowiedzi wśród ekspertów od prawa watykańskiego.
23-10-2013
Poznań. Czy Ewa Wójciak pokaja się za obrażenie papieża?
Czy prezydent Poznania cofnie naganę dla Ewy Wójciak, a szefowa Teatru Ósmego Dnia pokaja się za komentarz obrażający papieża Franciszka? Taką ugodę zaproponował we wtorek poznański sąd.
07-10-2013
Poznań. Ewa Wójciak na kongresie partii Palikota
Wczoraj odbyło się nowe otwarcie u Janusza Palikota. Partia zmienia nazwę z Ruch Palikota na Twój Ruch. Na kongresie pojawiła się i przemówiła szefowa poznańskiego Teatru Ósmego Dnia Ewa Wójciak.
07-08-2013
Poznań. Wójciak poszła do sądu
Komentarz Ewy Wójciak obrażający papieża Franciszka prezydent Poznania uznał za "naruszenie porządku i organizacji pracy". Wójciak się nie zgadza, poszła do sądu i chce uchylenia nagany. - Przecież to była prywatna opinia, wygłoszona poza godzinami i miejscem pracy, miałam do niej prawo.
29-07-2013
W klimacie Genderowej rewolucji
Przestrzeń stricte artystyczna w przedstawieniach najczęściej zdominowana jest przestrzenią ideologiczną gender, dla niepoznaki ubraną w kostium teatralny. By nie szukać daleko, wystarczą przykłady z zakończonego właśnie sezonu teatralnego - pisze Temida Stankiewicz-Podhorecka w Naszym Dzienniku.
23-07-2013
Poznań. Prokuratura męczy się z Facebookiem
Śledztwo w sprawie internetowego komentarza Ewy Wójciak stanęło w miejscu. Bo przedstawiciele polskiego i irlandzkiego Facebooka zbywają prośby poznańskiej prokuratury o pomoc.
22-07-2013
Poznań. Barańczak nie wystąpił w obronie Ewy Wójciak?
"Jak informuje Małgorzata Musierowicz, siostra poety, Stanisław Barańczak nie podpisał listu 200 intelektualistów popierającego Ewę Wójciak, dyrektor Teatru Dnia Ósmego. Dopisano go, bez jego wiedzy i zgody, wykorzystując jego chorobę" - poinformował portal wPolityce.pl powołując się na oświadczenie znanej poznańskiej pisarki.
09-07-2013
Poznań. Facebook nie pomógł w sprawie Ewy Wójciak
Polskie biuro Facebooka nie udzieliło prokuraturze informacji na temat skandalicznego wpisu Ewy Wójciak o papieżu Franciszku. Dyrektor Teatru Ósmego Dnia pozwała przed sąd prezydenta Poznania.
15-05-2013
Poznań. Nagana dla Wójciak podtrzymana
Nagana dla Ewy Wójciak podtrzymana. Prezydent Ryszard Grobelny nie uwzględnił odwołania Wójciak w sprawie jej obraźliwej wypowiedzi na temat papieża Franciszka.
10-05-2013
Warszawa. "Co wolno w internecie?" Debata w Gazecie
Ostatnia awantura wokół ostrej wypowiedzi szefowej Teatru Ósmego Dnia Ewy Wójciak na Facebooku wywołała falę komentarzy. To jak w końcu? Co wolno w internecie? Zapraszamy na debatę "Gazety". Poniedziałek, 13 maja, godz. 18.00
09-05-2013
Wolność słowa czy wolność władzy
Muszę uspokoić Szczepkowską: nie ma w Polsce homodyktatu. Jest natomiast dyktat kościelny. Dlatego biskupi mogą obrażać ludzi cierpiących na niepłodność, domagać się ograniczenia ich praw, stygmatyzować ich dzieci. Ciekawi mnie, co by się stało, gdyby Ewa Wójciak nie użyła brzydkiego słowa i napisała grzecznie acz dobitnie: "No i wybrali niegodziwca, który donosił wojskowym na lewicujących księży". Nie chodzi o to, czy jest to pogląd słuszny. Chodzi o to, czy w Polsce wolno krytykować papieża. Otóż odnoszę wrażenie, że nie wolno - pisze Agnieszka Graff w Gazecie Wyborczej - Wysokich Obcasach.
09-05-2013
Kropiwnicki znów chce wyciąć Brzozę?
Rozumiem, że Jerzy Kropiwnicki jako katolik może czuć się urażony opinią Ewy Wójciak. Nie jest jednak najlepszą osobą do zabierania głosu w sprawie programu tegorocznego festiwalu - o liście byłego prezydenta Łodzi ws. występu Teatru Ósmego dnia na festiwalu Łódź Czterech Kultur pisze Jędrzej Słodkowski w Gazecie Wyborczej - Łódź.
08-05-2013
Łódź. Jerzy Kropiwnicki przeciw Teatrowi Ósmego Dnia na Festiwalu Czterech Kultur
List otwarty w sprawie udziału Teatru Ósmego Dnia w Festiwalu Łódź Czterech Kultur do p. Hanny Zdanowskiej, Prezydent m. Łodzi wystosował Jerzy Kropiwnicki, były prezydent miasta.
23-04-2013
Warszawa. Redakcja "Teatru" do Ewy Wójciak
Zaskoczyła nas Pani kolejna reakcja, bowiem redakcja korzysta z przysługującego mediom prawa do komentowania wydarzeń.
23-04-2013
Poznań. Ewa Wójciak ws. odpowiedzi redakcji "Teatru"
Chciałam uniknąć tej korespondencji - gdyż "jaki koń jest, każdy widzi". Zostałam jednak ponownie wprawiona w osłupienie.
22-04-2013
Poznań. List Ewy Wójciak ws. nieopublikowanego wywiadu
W kwietniowym numerze pisma miała ukazać się moja rozmowa z Adamem Drozdowskim - rozmowa o teatrze, w dużej części o młodym alternatywnym teatrze polskim i o ostatnich pracach Teatru Ósmego Dnia. Tekst został wycofany po tym jak zrobiono sprawę publiczną z mego prywatnego wpisu na Facebooku - pisze w liście do pisma "Teatr" dyrektor Ewa Wójciak.
22-04-2013
Warszawa. Redakcja "Teatru" odpowiada Ewie Wójciak
19-04-2013
Poznań. Prokuratura chce ścigać Ewę Wójciak
Prokuratura chce ścigać szefową Teatru Ósmego Dnia za internetowy komentarz. Wszczęto w tej sprawie śledztwo - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza".
19-04-2013
Poznań. Śledztwo w sprawie znieważenia papieża Franciszka
Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie znieważenia papieża Franciszka poprzez obelżywy wpis na jednym z portali społecznościowych - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus.
18-04-2013
Dominikanin broni Wójciak
- Jej wypowiedź była wulgarna, jej słowa obraźliwe. (...) Tylko na Boga, niech prawda broni się siłą argumentów, a nie mocą prokuratorskich paragrafów za obrazę głowy obcego państwa - napisał o. Kozacki. Pochodzący z Poznania zakonnik w tekście dla stacja7.pl podkreśla, że ceni szefową Ósemek, a Teatrowi Ósmego Dnia wiele zawdzięcza. Spektakle Ósemek oglądał jeszcze jako licealista.
17-04-2013
Lublin. Bez dyskusji o rezygnacji prof. Kolbuszewskiej
Nie będzie dyskusji nad rezygnacją z funkcji prof. Kolbuszewskiej, byłej prodziekan Wydziału Nauk Humanistycznych KUL, której podpis pod listem przeciwko odwołaniu z funkcji dyrektorki teatru z Poznania wywołał na nią gwałtowny atak.
15-04-2013
Ewa Wójciak odwołała się od nagany od prezydenta
- Łączenie wpisu na portalu z prowadzeniem teatru to absurd. Zwłaszcza, że teatr to miejsce sztuki, która bywa wyrażana w różnych formach. W sztuce teatralnej "Napis", słowo, które mamy na myśli, zostaje użyte kilkadziesiąt razy. Też publicznie - Armand Ryfiński, poseł Ruchu Palikota z Radomia broni dyrektor Ewy Wójciak.
13-04-2013
Poznań. Ewa Wójciak się odwołała. Za "ch..."
Szefowa Teatru Ósmego Dnia Ewa Wójciak odwołała się od nagany, jaką dostała od władz miasta za nazwanie papieża "ch...".
11-04-2013
TVP Kultura. O debacie publicznej w Polsce w Hali odlotów
Niewygodne tematy w debacie publicznej. Jak wygląda debata publiczna w Polsce, czy w ogóle istnieje? Rozmawiamy w najbliższym wydaniu Hali odlotów z Ewą Wójciak, Joanną Szczepkowską i Grzegorzem Jarzyną. W tym wydaniu Hali odlotów rozmawiamy o jakości debaty publicznej w Polsce.
09-04-2013
Dyrektorka na barykadach
Był czas, kiedy strony sporu spotykały się w kościelnych salach. Dziś mają ze sobą na pieńku. Bo w poznańskiej wojnie o słowo "ch..." najmniej chodzi o papieża - pisze Aleksandra Krzyżaniak-Gumowska w tygodniku Newsweek Polska.
09-04-2013
Kto może obrażać papieża
Obrońcy Ewy Wójciak cenią sobie wolność słowa. Pod warunkiem, że to ich wolność i ich słowa - uważa Krzysztof Feusette w Sieciach.
06-04-2013
Ewa Wójciak o naganie prezydenta Poznania
- Ta nagana specjalnie mnie nie dotyka, byłam przygotowana na każdy możliwy scenariusz. Wiem, że władze miasta działały pod presją radnych, którzy chcieli mojego odwołania, a nawet likwidacji Teatru - mówi Ewa Wójciak o decyzji prezydenta Poznania.
06-04-2013
Ewa Wójciak po ukaraniu: Nie mam za co przepraszać
- Zamierzam złożyć od niej sprzeciw, a jeśli nie zostanie on uwzględniony przez prezydenta - wystąpię do sądu - o ukaraniu naganą mówi Ewa Wójciak, dyrektor Teatru Ósmego Dnia, w rozmowie z Polską Głosem Wielkopolskim.
06-04-2013
Nagana dla Wójciak, za nazwanie papieża "ch..." Słusznie?
Wiceprezydent Dariusz Jaworski wręczył w piątek szefowej Teatru Ósmego Dnia naganę za nazwanie papieża "ch...". Ewa Wójciak: - Odwołam się!- pisze Michał Wybieralski w Gazecie Wyborczej - Poznań.
05-04-2013
Poznań. Prezydent Poznania ukarał naganą Ewę Wójciak
Prezydent Poznania Ryszard Grobelny podjął w piątek decyzję o ukaraniu naganą Ewy Wójciak, dyrektor finansowanego przez samorząd poznańskiego Teatru Ósmego Dnia - poinformował rzecznik prasowy prezydenta Paweł Marciniak. Wójciak zapowiada odwołanie się od tej decyzji.
05-04-2013
Poznań. "To manifestacja nienawiści" - piszą o Wójciak do prezydenta
Odwołanie Ewy Wójciak ze stanowiska dyrektora Teatru Ósmego Dnia nie będzie zamachem na wolność słowa, ale dbałością o standardy w komunikacji publicznej i kulturze - napisało w liście do prezydenta Poznania 51 ludzi nauki, kultury i sztuki spoza Poznania w odpowiedzi na list 200 intelektualistów i artystów broniących Wójciak.
04-04-2013
Małgorzata Braunek: Homoseksualiści wspierają się siłą rzeczy. Co w tym dziwnego?
- Tak się zdarzyło, że rzeczywiście, dwóch absolutnie największych reżyserów, jest akurat odmiennej orientacji. Ale co ma piernik do wiatraka? - Małgorzata Braunek o homolobby w teatrze. Jej zdaniem wcale nie to zjawisko jest w Polsce największym problemem. Jako buddystkę, zdecydowanie bardziej irytuje ją rola Kościoła Katolickiego, który "rażąco konserwatywnie hamuje rozwój społeczny". Aktorka nie pozostawia też suchej nitki na współczesnych mediach, które jej zdaniem "schlebiają niskim gustom".
04-04-2013
Poznań. Ewa Wójciak u wiceprezydenta
Dyrektorka Teatru Ósmego Dnia Ewa Wójciak wróciła ze zwolnienia lekarskiego do pracy i w środę była w Urzędzie Miasta na rozmowie wyjaśniającej u odpowiedzialnego za kulturę wiceprezydenta Dariusza Jaworskiego.
02-04-2013
Nikt nie miał do nas pretensji o przekleństwa
- W Argentynie Kościół katolicki w 100 procentach poparł juntę i współpracował z nią. Wszyscy przedstawiciele hierarchii, którzy nie byli na wygnaniu, byli tym samym odpowiedzialni za to, co działo się w tym kraju. A dochodziło tam do rzeczy strasznych, w okrutny sposób zamordowano 30 tysięcy osób - mówi Ewa Wójciak, dyrektor Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu, w rozmowie z Krzysztofem M. Kaźmierczakiem z Polski Głosu Wielkopolskiego.
02-04-2013
Poznań. Wójciak w prokuraturze
Poseł Solidarnej Polski Tomasz Górski złożył doniesienie w sprawie domniemanego znieważenia papieża przez szefową Teatru Ósmego Dnia Ewę Wójciak. Górski złożył doniesienie do Prokuratury Generalnej, ta przekazała sprawę Prokuraturze Apelacyjnej w Poznaniu.
02-04-2013
Skandalistka nosi chrust na własny stos
Jest ikoną legendarnego teatru. Bezpardonowo atakowała komunę, a jednocześnie wieszała nad łóżkiem portrety lewackich bojówkarzy. Grywała po kościołach, co nie przeszkadza jej lżyć papieża. Przeciwnicy mówią, że przestała uprawiać teatr, a zaczęła propagandę. Zawsze może jednak liczyć na oddane grono sympatyków. Czy wybronią ją z kolejnej awantury, w którą się wdała? - pyta Łukasz Zalesiński w tygodniku Do Rzeczy.
29-03-2013
Poznań. Ewą Wojciak zajmie się prokuratura
Prokuratura zajmie się sprawą znieważania przez dyrektor Teatru Ósmego Dnia głowy państwa watykańskiego, papieża Franciszka.
29-03-2013
Redbad Klijnstra: Olbrychski? To dopiero jest bolszewizm!
- Dziś każda partia polityczna w równym stopniu traktuje kulturę zbyt doraźnie i użytkowo. Dla polityków obszar kultury i sztuki jest na szarym końcu. To wielki błąd, bo w obszarze kultury wyrabiany jest spory procent PKB - mówi Redbad Klijnstra w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem z Rzeczpospolitej.
29-03-2013
Wiele hałasu o chuja
Ja się patrzę i miarkuję. Tak bogata jest nasza polska mowa, czy nie można było czegoś lepszego użyć, w miejsce do cna wytartego "chuja"? Choćby gnida, wesz, podlec, zaprzaniec, albo (poczciwa) świnia czy (elegancka) kanalia? - pisze Anna Schiller w felietonie dla e-teatru.
28-03-2013
List (jawnie) otwarty do Pani Ewy W.
A teraz sobie Pani wyobrazi, że nazwę Panią ,,komunistyczną sprzedawczynią", dyrektora warszawskiego Nowego ,,pedałem", a prezydenta jednego z najsilniejszych państw na świecie ,,czarnuchem". Za takie określenia jako osoba pełniąca ważną funkcję w publicznej instytucji zostałbym wyrzucony na łeb, na szyję. Niestety po raz kolejny okazuje się, że możliwość bezkarnego wyzywania jest dostępna tylko dla wybranych - pisze Szymon Spichalski w portalu teatrdlawas.pl.
27-03-2013
Europoseł protestuje przeciwko próbie odwołania Ewy Wójciak
- Wierzę, że jej odejście zaszkodziłoby tej ważnej instytucji, która cieszy się wielką renomą w kraju i na świecie, rozbudza kulturalny potencjał Poznania i służy promocji miasta - pisze o Ewie Wójciak, dyrektorce Teatru Ósmego Dnia, europoseł Marek Siwiec. I apeluje do prezydenta Poznania, by nie odwoływał dyrektorki legendarnego teatru z piastowanego przez nią stanowiska.
27-03-2013
Lublin. Prodziekan KUL rezygnuje z funkcji w zw. ze sprawą Wójciak
Prodziekan Wydziału Nauk Humanistycznych KUL prof. Zofia Kolbuszewska złożyła rezygnację ze stanowiska. To skutek krytyki, jaka ją spotkała, gdy podpisała list w obronie szefowej Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu, Ewy Wójciak.
27-03-2013
Zasmucająca dyskusja
- W ciągu ostatnich 25 lat praktycznie przestała istnieć krytyka teatralna i teatr został wyeliminowany z mainstreamowych mediów. Jest też narastająca frustracja w środowisku - nasze premiery, nasze osiągnięcia artystyczne właściwie nie znajdują żadnego oddźwięku. Znamy dzisiejszą rzeczywistość: jeśli nie ma nas w mediach, nie istniejemy. I tu powstają bardzo mocne napięcia i niestety w sposób niemądry zostało to skanalizowane: znów wszystkiemu winne są pedały. Oczywiście to wytłumaczenie jest za proste, bo to tak nie działa - opowiada Maciej Nowak, dyrektor Instytutu Teatralnego w rozmowie z Patrycją Wanat z TOK FM.
26-03-2013
Ewa Wójciak jak Krystyna Pawłowicz? I tak, i nie
Za wcześnie na ferowanie wyroków, a takim jest użycie słowa na "ch". Było do przewidzenia, że to słowo-tabu uniemożliwi rzeczową dyskusję o kolaboracji Kościoła katolickiego z prawicowymi dyktaturami w Ameryce Południowej - pisze w liście do "Gazety" prof. Krzysztof Podemski, socjolog z UAM.
26-03-2013
Olsztyn. Olsztyńscy artyści też bronią Ewy Wójciak
Kilkadziesiąt osób ze świata kultury podpisało list otwarty do prezydenta Poznania. Sprzeciwiają się odwołaniu Ewy Wójciak ze stanowiska dyrektorki Teatru Dnia Ósmego oskarżanej o obrazę papieża. Popierają ją również artyści z Warmii i Mazur.
26-03-2013
Poznań. Solidarna Polska żąda odwołania Ewy Wójciak
"Nie dla Ewy Wójciak" - pod takim hasłem Solidarna Polska z Poznania zbiera podpisy pod petycją o odwołanie dyrektor Teatru Ósmego Dnia ze stanowiska. Do dziś podpisy pod nią złożyło ponad 200 osób, m.in. radna Lidia Dudziak z PiS i Tomasz Górski, poseł Solidarnej Polski.
26-03-2013
Prof. Jan Hartman: Od karania jest sąd, a nie radni miejscy
- W liście tych 200 osób nie chodzi o ocenę słów pani Wójciak. Nie jest to wyraz solidarności z nią. Chodzi o protest przeciwko czemuś znacznie groźniejszemu niż obraźliwa prywatna wypowiedź, niechcący upubliczniona. Tą sprawą jest skandaliczne nadużycie władzy przez radę miasta i prezydenta Poznania, którzy uzurpują sobie prawo do karania obywatela za jego wypowiedź - mówi prof. Jan Hartman w rozmowie z Super Expressem.
26-03-2013
U Lisa o Ewie Wójciak. Za publiczne pieniądze wara od katolików?
- Wyobraźmy sobie ten proces Ewy Wójciak, gdzie deliberujemy, czy "ch..." jest obraźliwe. Dojdzie do groteskowego procesu - mówił w poniedziałek wieczorem publicysta Piotr Najsztub w programie "Tomasz Lis na żywo" w TVP 2. Wraz z pisarką Manuelą Gretkowską i prawicowym publicystą Tomaszem Terlikowskim dyskutował o głośnej sprawie dyrektorki Teatru Ósmego Dnia z Poznania - pisze Piotr Żytnicki w Gazecie Wyborczej - Poznań.
26-03-2013
W obronie dobrych manier
Włodarzom Poznania dedykuję słowa papieża Franciszka, którego czci tak bezkompromisowo bronią. "Nie bójcie się dobroci i wrażliwości" - mówił w inauguracyjnej homilii; i pewnie te słowa staną się mottem jego pontyfikatu. Nie bójcie się więc, państwo, dobroci wobec tych, którzy myślą inaczej. Dajcie spokój z karaniem i nie bójcie się okazywać wrażliwości i miłosierdzia. Bądźcie bardziej ludźmi niż urzędnikami - pisze Katarzyna Kolenda-Zaleska w Gazecie Wyborczej.
26-03-2013
W obronie Ewy Wójciak
Agata Siwiak z UAM, kulturoznawczyni, kuratorka i producentka projektów teatralnych, przypomina, że Teatr Ósmego Dnia wyrósł właśnie na gruncie buntu. - Artyści zawsze byli sumieniem większości. Nie można pozwolić na to, żeby teraz ścigano ich za poglądy.
26-03-2013
Wróbel o Wójciak: "Nie można być czteroletnim dzieckiem..."
- Sam o Ewie Wójciak wiem niewiele, w związku z tym ważę słowa, którymi miałbym zareagować na wybór jej na np. ministra kultury. Może nawet bym pomyślał: o psia krew! Ale prawdopodobnie nie usiadłbym zaraz do Facebooka, żeby to napisać - komentował głośny wpis dyrektorki "Ósemek" o papieżu Jan Wróbel w TOK FM.
25-03-2013
Bronią Ewy Wójciak. Apelują do Grobelnego, aby jej nie zwalniał
- To wyraz myślenia totalitarnego i nieuprawniona ingerencja władzy w sferę prywatności. To także łamanie praw gwarantowanych przez konstytucję - uważają sygnatariusze listu otwartego w sprawie dyrektorki Teatru Ósmego Dnia. List podpisało 200 osób - artystów, naukowców, dziennikarzy. Są wśród nich poeci Stanisław Barańczak i Ryszard Krynicki, malarz Honza Zamojski i piosenkarz Jacek Kleyff.
25-03-2013
Hartman pisze do Grobelnego ws. Wójciak
Uzależnianie przez władze publiczne sytuacji zawodowej pracownika od jego prywatnych wypowiedzi nosi znamiona bezprawnej szykany. Nie wolno Panu w roli prezydenta komentować prywatnych wypowiedzi pani Wójciak a podejmowanie jakichkolwiek działań przeciwko niej jest bezpośrednim naruszeniem przez organ władzy publicznej konstytucyjnych gwarancji ochrony prywatności i wolności słowa - pisze w liście do prezydenta Poznania filozof i publicysta Jan Hartman.
23-03-2013
Dorwać Wójciak
Nagonka na Ewę Wójciak, która w ostrych słowach na Facebooku skrytykowała wybór Jorge Maria Bergoglia na papieża, nie jest pierwszą tego rodzaju awanturą wokół aktorki i dyrektorki poznańskiego Teatru Ósmego Dnia. To kolejny epizod w trwającym od kilku lat konflikcie między prawicowymi władzami Poznania a lewicowym teatrem finansowanym z miejskiej kasy - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
23-03-2013
Rzuciłam ciastkiem w papieża. Nie przeproszę
- Nienawidzę popadania w stan zgorszenia, jakie widzę w społeczeństwie, w waszej gazecie, a nawet w ulubionym TOK FM. Tak mnie to drażni, że jestem w stanie poprzeć każdego skandalistę, by poczuć ten dreszcz gdy widzę świętoszkowate wzburzenie - mówi Ewa Wójciak, aktorka, dyrektorka Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu.
22-03-2013
Ewa Wójciak
Ewo, trzymaj się! Zbyt dużo dla nas znaczysz, by dziennikarze mieszali Cię z błotem. Zbyt dużo dla nas wywalczyłaś, by po jednej wpadce odwoływać Cię z funkcji dyrektora Teatru Ósmego Dnia. To jest ta... właściwa chwila, by powiedzieć, Ewo, jesteśmy z Tobą! - pisze Bartłomiej Miernik.
22-03-2013
Poznań. Dwie demonstracje ws. Ewy Wójciak
- Ewa Wójciak musi odejść ze stanowiska dyrektora, ale teatr może zostać - mówiła radna PiS Lidia Dudziak podczas pikiety pod siedzibą Teatru Ósmego Dnia, którą zorganizowała. Kilkadziesiąt metrów dalej anarchiści i artyści krzyczeli: "Wójciak zostaje, radni odchodzą! Dość represji za poglądy!".
22-03-2013
Raczak o Wójciak: Sacrum i obscenum
Jak bym dziś nie oceniał Ewy Wójciak i jej najbliższych współpracowników, będę bronił ich praw do wolności wypowiedzi. Nawet jeśli ekspresji w nich więcej niż mądrości i prawdy. Bo nie jest to kwestia uprawnień aktorów - pracowników miejskiej instytucji. Chodzi o święte prawa nas wszystkich - obywateli RP. Wolność ekspresji, nawet wulgarnej, jest święta. Jedyną karą za nadużycie jest głos opinii publicznej - pisze Lech Raczak, współtwórca Teatru Ósmego Dnia, na blogu Towarzystwa Kontrrewolucyjnego Tu Jest Teatr!
21-03-2013
Ja jestem tylko pretekstem, drobną iskrą
- Nie uczestniczę w celebrze dyrektorów, nie pławię w "dyrektorskiej świetności". Pracuję. By coś dobrego, mądrego działo się w Poznaniu. Myślę, że tak się dzieje. Jeden wpis, nawet z brzydkim wyrazem, nie może tego zaprzepaścić - mówi EWA WÓJCIAK, dyrektorka Teatru 8 Dnia, która wywołała burzę swoją oceną nowego papieża.
21-03-2013
Lincz na Ewie Wójciak
Nagonka na dyrektorkę Teatru Ósmego Dnia przybrała monstrualne rozmiary. Grożą jej politycy, potępiają publicyści, a nawet satyrycy ze "Szkła kontaktowego". Poznańscy radni domagają się jej odwołania ze stanowiska. Gdyby przeprowadzić referendum, to Ewa stanęłaby przed plutonem egzekucyjnym - pisze Sergiusz Wróblewski w liście do Gazety Wyborczej.
21-03-2013
Ludzie kultury klną jak szewcy? "Wójciak powinna przeprosić za formę"
- Internet jest przestrzenią publiczną i trzeba liczyć się z tym, co, jak i do kogo się mówi. Wójciak jest ofiarą powszechnego niezrozumienia medium - o kontrowersjach wokół internetowego wpisu Ewy Wójciak mówiła w TOK FM Beata Chmiel, działaczka Obywateli Kultury.
21-03-2013
O aferze wokół Ewy Wójciak
Nie pojmuję, naprawdę nie pojmuję, po co Ewa Wójciak tak się podłożyła. Przecież toczy nieustanne boje z lokalnymi politykami, którzy chcą ją odwoływać co i rusz. Mam nadzieję, że - mimo wszystko - przetrwa i tę awanturę, choć bez wątpienia tym razem sama sobie nagrabiła - pisze Mike Urbaniak na swoim blogu panodkultury.
21-03-2013
Porzućmy animozje, opamiętajmy się wszyscy. Co dalej z Teatrem Ósmego Dnia
Jakkolwiek by nie oceniać ostatniej wypowiedzi Ewy Wójciak o kardynale Jorge Mario Bergoglio, część radnych i urzędników wykorzystuje ją do kolejnego polowania na Ósemki. Jest pretekst, to korzystają z niego, ile sił. Zamiast rzetelnej debaty o tym, jaką rolę powinien dziś pełnić w Poznaniu Teatr Ósmego Dnia, obserwujemy niszczenie legendy, która powinna być skarbem miasta - pisze Michał Wybieralski w Gazecie Wyborczej - Poznań.
21-03-2013
Poznań na skraju wojny domowej, bo na Facebooku pojawiło się słowo na "ch"
Ewa Wójciak od dziesiątek lat (bez wypominania wieku oczywiście) z tego jest znana, że ma paskudny charakter, niewyparzoną gębę i jest skrajnie niegrzeczna - zawsze taka była. I Ewa w tej chwili szefuje teatrowi, który zawsze był niegrzeczny i zawsze był przeciw. Ustrój się zmienił, ale powodów do buntu i niezgody nie brakuje. I tego nas, czyli tzw. dzieci Teatru Ósmego Dnia i wszystkich swoich widzów ten teatr uczył - nie zgadzaj się na rzeczywistość, mów co myślisz, buntuj się - pisze Ewa Wanat w natemat.pl
20-03-2013
Ósemki bez Ewy Wójciak?
- Jeśli zostałabym zwolniona z powodu prywatnej opinii, odwołałabym się od tego. Taka dymisja byłaby bezzasadna i niesprawiedliwa. Jest grupa radnych, która od lat nienawidzi tego teatru i czeka na pretekst, by nas zaatakować. Teatr Ósmego Dnia przetrwał niejedno takie stanowisko, jak to przyjęte przez radnych. Wyrzucono nas z Polski i wtedy też przetrwaliśmy. Przetrwamy więc i teraz - mówi Ewa Wójciak Gazecie Wyborczej - Poznań.
19-03-2013
Grobelny: Chętnie odwołałbym Wójciak
- Chętnie odwołałbym panią dyrektor, ale nie wiem czy jest to możliwe. Przekażę tę sprawę prawnikom do przeanalizowania - twierdzi prezydent Ryszard Grobelny. - Takie wypowiedzi budzą moje oburzenie, przynoszą wstyd poznańskiej kulturze. To odpowiedź na oświadczenie radnej Lidii Dudziak oburzonej słowami Ewy Wójciak o papieżu Franciszku - pisze Bogna Kisiel w Polsce Głosie Wielkopolskim.
19-03-2013
Palikot: Słowa szefowej Teatru Ósmego Dnia o papieżu to gest artystyczny
Spór między dziennikarką TVN24 a liderem Ruchu Palikota zaczął się od dyskusji na temat wypowiedzi szefowej Teatru Ósmego Dnia Ewy Wójciak, opublikowanej na Facebooku wkrótce po wyborze Jorge Maria Bergoglia na papieża. Według Olejnik wypowiedź Wójciak była "chamska". Zdaniem Palikota był to "gest artystyczny" - po poniedziałkowym programie "Kropka nad i" w TVN24 pisze gaw w Gazecie Wyborczej.
19-03-2013
Poznań. Oświadczenie wiceprezydenta ws. Ewy Wójciak
Wiceprezydent Dariusz Jaworski, odpowiedzialny m.in. za kulturę w mieście, wydał oświadczenie w sprawie Ewy Wójciak, dyrektor Teatru Ósmego Dnia.
19-03-2013
Poznań. Radni chcą odwołania Ewy Wójciak
Rada Miasta Poznania w przyjętym we wtorek stanowisku chce odwołania Ewy Wójciak ze stanowiska dyrektora Teatru Ósmego Dnia, za używanie słów obelżywych wobec papieża Franciszka.
19-03-2013
Poznań. Radni głosowali za i przeciw Ewie Wójciak
Na wtorkowej sesji radni przegłosowali stanowisko, w którym apelują do prezydenta Ryszarda Grobelnego o odsunięcie Ewy Wójciak od kierowania miejskim teatrem. Którzy z radnych poparli to stanowisko, a kto był przeciw?
19-03-2013
Poznań. Szefowa Ósemek straci pracę?
Prezydent w rozmowie z dziennikarzami zasugerował, że chciałby ją odwołać. - Apelujemy do prezydenta miasta Poznania o wyciągnięcie konsekwencji służbowych wobec Ewy Wójciak oraz odwołanie jej z funkcji kierownika miejskiej instytucji kultury - takie stanowisko z kolei przegłosowali radni podczas trwającej sesji rady miasta.
18-03-2013
Argentyna to nie Polska
- Nie widzę analogii między polskimi sporami o lustrację a moją oceną kardynała Bergoglia. To jest człowiek, który robił karierę w czasach zbrodniczej dyktatury, nie odciął się od niej, nie działał przeciwko generałom. Historia uwikłania Kościoła argentyńskiego w zbrodnie junty jest powszechnie znana, a zarzuty wobec nowego papieża są bardzo poważne. Więc swojego zdania o nim nie zmieniam. Paralela z lustracją jest według mnie również o tyle nietrafiona, że to jest po prostu moja prywatna opinia o tym panu - mówi Ewa Wójciak, dyrektorka Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu.
18-03-2013
Poznań. Pikieta pod Teatrem Ósmego Dnia
Radna Lidia Dudziak organizuje pikietę protestacyjną w związku z wulgarną wypowiedzią Ewy Wójciak, dyrektor Teatru Ósmego Dnia, na temat papieża Franciszka.
16-03-2013
Facebook usuwa konto Ewy Wójciak
- Prywatne wpisy na prywatnym Facebooku w zasadzie nie powinny być przedmiotem dyskusji w takich sytuacjach. Nie zamierzałam tego ogłaszać publicznie, to był moja wypowiedź skierowana do grona znajomych - argumentowała Wójciak w czwartek późnym wieczorem na antenie telewizji WTK, która jako pierwsza wywołała aktorkę do odpowiedzi w sprawie kontrowersyjnej wypowiedzi.
15-03-2013
Poznań. Ewa Wójciak o wyborze kardynała Bergoglio na papieża
Ewa Wójciak, Dyrektor Teatru Ósmego Dnia, na swoim profilu na Facebooku napisała: "no i wybrali ch..., który donosił wojskowym na lewicujących księży".