powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wilno. Rozpoczęły się Dni Polskiego Teatru

Z inicjatywy polskiej Fundacji Zatrzymać Czas w piątek na Wileńszczyźnie rozpoczęły się Dni Polskiego Teatru na Litwie, wydarzenie niekomercyjne, stworzone w celu promocji kultury polskiej wśród społeczności polskiej mieszkającej na Wileńszczyźnie.

Dni zainaugurował w piątek przed południem Teatr Lalki i Aktora z Łomży sztuką dla dzieci "Miś Tymoteusz" na scenie Centrum Kultury w Solecznikach. Wieczorem w piątek w Solecznikach wystąpi krakowski kabaret Piwnica pod Baranami.

- W ramach tego przedsięwzięcia teatralnego chcemy prezentować spektakle polskich twórców oparte na polskiej literaturze - powiedziała PAP koordynatorka projektu Anna Muszyńska z Fundacji Zatrzymać Czas.

W ciągu następnych czterech dni w Solecznikach, Ejszyszkach, Jaszunach i w Wilnie zostanie zaprezentowany spektakl "Podróż z Pchłą Szachrajką" w reżyserii Anny Seniuk, a także wydarzenie słowno-muzyczne "Ścieżka obok drogi" Kazimiery Iłłakowiczówny - literackie wspomnienie poetki o marszałku Józefie Piłsudskim. Teatr Miejski w Lesznie przedstawi spektakl "Pogodzić się ze światem", opowiadający o poecie i pisarzu Edwardzie Stachurze. Zostaną też zaprezentowane "Sceny niemalże małżeńskie Stefanii Grodzieńskiej" według scenariusza Grażyny Barszczewskiej.

Dni Polskiego Teatru na Litwie zakończy w przyszły wtorek na scenie Domu Kultury Polskiej w Wilnie wydarzenie słowno-muzyczne "Piosenka to forma magiczna według Wojciecha Młynarskiego".

- Przyjeżdżaliśmy tutaj turystycznie. Widzieliśmy, ilu tu mieszka Polaków, i wyczuliśmy, że istnieje duża potrzeba organizacji takiego wydarzenia, jak Dni Teatru Polskiego, wydarzenia bezpłatnego - mówi Anna Muszyńska.

W ubiegłym roku odbyła się pierwsza edycja Dni Polskiego Teatru na Litwie. Zostały wówczas zaprezentowane tylko spektakle dla dzieci, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Dlatego w tym roku oferta została rozszerzona. - Mamy nadzieję, że z roku na rok będziemy wzbogacali wydarzenie na przykład o panele dyskusyjne - powiedziała Muszyńska.

W ocenie dyrektor Centrum Kultury w Solecznikach Grażyny Zabarauskaite "ta inicjatywa jest bardzo ważna, gdyż jest to promocja polskiej kultury, edukacja artystyczna".

- Edukacja artystyczna jest istotnym elementem naszej działalności - podkreśliła Zabarauskaite.

Organizatorami Dni Polskiego Teatru na Litwie są Fundacja Zatrzymać Czas, Dom Kultury Polskiej w Wilnie oraz Centrum Kultury Samorządu Rejonu Solecznickiego. Dzięki wsparciu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (w ramach opieki nad Polonią i Polakami za granicą) wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Organizatorzy podkreślają, że wszystkie spektakle w ramach tego przedsięwzięcia, szczególnie te dla dzieci, cieszą się dużym zainteresowaniem. "Wejściówki na imprezy dla dzieci rozeszły się w ciągu dwóch dni" - powiedział Zabarauskaite.