powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Szczecin. Koncert pieśni adwentowych w Teatrze Kana

1 grudnia o godzinie 18.00 w Teatrze Kana - WOKÓŁ TRADYCJI: "Głos wdzięczny z nieba wychodzi", spotkanie z pieśniami adwentowymi. Koncert oraz pokaz powarsztatowy.

Po raz pierwszy w ramach projektu "Wokół Tradycji" organizowaliśmy odrębne warsztaty poświęcone w całości tematyce pieśni adwentowych. O ile stare, wykonywane dawniej kolędy są dość mocno obecne w świadomości osób zajmujących się muzyką tradycyjną, to wydaje się, że repertuar adwentowy pozostaje ciągle stosunkowo słabo rozpoznany.

Spotkanie prowadzili wybitni muzycy, badacze i znawcy tradycji Kaja i Janusz Prusinowscy, którzy mówią o sobie: "Wierzymy, że wrażliwość muzyczna to podstawowy dar dostępny każdemu, że jest to uniwersalny język pozwalający na porozumiewanie się młodszych i starszych, także ponad i pomiędzy słowami".

W repertuarze znalazły się pieśni teologiczne, pochodzące z baroku i napisane prawdopodobnie w środowiskach klasztornych oraz obrazy ludowej pobożności, parafrazy ewangelicznych opowieści, złączone z dawnymi, być może przedchrześcijańskimi, intuicjami duchowymi. Towarzyszyły nam instrumenty, które z dawien dawna wzbogacały domowe, staropolskie śpiewy - lira korbowa, fisharmonia i cymbały. Chcemy zaprezentować to wszystko podczas adwentowego koncertu powarsztatowego w Teatrze Kana.

Wspólne śpiewanie to dla Kai i Janusza Prusinowskich odpowiedź na przeróżne sytuacje życiowe. Szukają więc w starych śpiewnikach, w archiwach, spotykają się z wiejskimi śpiewaczkami i wreszcie: tworzą pieśni, by móc je śpiewać sobie i innym. Są autorami i wykonawcami kołysanek do wierszy Joanny Papuzińskiej, śpiewają pieśni świeckie i religijne na różne okoliczności życia i roku liturgicznego. Towarzyszą im instrumenty: lira korbowa, fisharmonia, skrzypce, cymbały i wiele innych. Prowadzą również wspólnie teatr dla dzieci "Słuchaj Uchem".

Kaja Prusinowska śpiewaczka, malarka, autorka scenariuszy, melodii i scenografii, pedagog i mama piątki dzieci. Kolekcjonerka dawnych zabaw i wszelkich przejawów folkloru dziecięcego, zbierająca bajkowe wątki i powiązania zabaw z różnych stron świata z pokrewnymi wątkami dawnej Rzeczpospolitej. Kieruje dziecięcą częścią Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, czyli Małymi Mazurkami. W 2017 roku Kaja i cały teatr SU zostali wyróżnieni udziałem w niezwykłej wystawie "Patrioci codzienności", w Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Laureatka Grand Prix nagrody krytyków muzycznych "Kropka" za najlepszy tekst o muzyce w 2016 r. Nagrodzonym tekstem był esej o kołysankach "Mama ma, trochę dobra, trochę zła".

Janusz Prusinowski skrzypek, lirnik, harmonista, śpiewak, kompozytor i organizator. Uczeń wiejskich muzykantów - Jana Lewandowskiego, Piotra i Jana Gaców, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Jana Ciarkowskiego. Promotor odrodzenia wiejskiej tradycji muzycznej w Polsce. Muzyk Bractwa Ubogich, Kapeli Domu Tańca, inicjator i współzałożyciel Stowarzyszenia Dom Tańca.Koncertował w większości krajów Europy, w Afryce, Azji i Ameryce Północnej, "ograł" setki zabaw tanecznych, śpiewał na wielu odpustach. Jako muzyk i kompozytor współpracował z Teatrem Polskiego Radia (spektakle " Janosik", "Chłopi", "Krakowiacy i Górale"), z Teatrem Narodowym ("Umowa czyli łajdak ukarany") oraz Teatrem Scena Lubelska 30/32 ("Kaleva", "Dawid", "Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim", "Oberki do końca świata"). Jest autorem programu edukacyjnego "Janko Muzykant" i pomysłodawcą projektu edukacyjnego "Mały Kolberg", prowadzi warsztaty śpiewu i gry na skrzypcach. Lider "Janusz Prusinowski Kompania", dyrektor artystyczny festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata".

Projekt "Wokół tradycji 2018" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Teatr Kana

wstęp: 15 zł