powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Pikieta pracowników Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod MKiDN

Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej zorganizowała w środę pikietę pod siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pracownicy teatru domagali się podwyżek wynagrodzeń.

"Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostrzega i rozumie oczekiwania pracowników, dlatego od wielu miesięcy podejmuje intensywne działania na rzecz rozwiązania sporu pomiędzy dyrekcją TW - ON a jej pracownikami" - poinformował resort kultury.

"Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" przy Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie od ponad roku prowadzi spór zbiorowy z Pracodawcą, aby doprowadzić do zapewnienia pracownikom godziwych wynagrodzeń" - napisano w petycji skierowanej do ministra kultury Piotra Glińskiego odczytanej przez przewodniczącą KZ Ewę Djaczenko podczas pikiety przed siedzibą MKiDN.

W liście zwrócono uwagę, że to czy "spór zbiorowy w Teatru Wielkiego - Opery Narodowej będzie zmierzał w kierunku referendum strajkowego i akcji strajkowej albo porozumienia, zależy przede wszystkim od stanowiska Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie projektu planu finansowego TW - ON na rok 2019".

"Oczekujemy od ministerstwa szczegółowej analizy planu finansowego na rok 2019 przedstawionego przez Dyrekcję Teatru i dopuszczenia nas do konsultacji tego projektu" - napisano.

Przewodnicząca i wiceprzewodniczący KZ NSZZ "Solidarność" Ewa Djaczenko i Wojciech Ślęzak oraz mecenas Zbigniew Jackiewicz udali się na rozmowę z wiceminister kultury Wandą Zwinogrodzką.

Protestujący trzymali transparenty z hasłami: "Nie chcemy krzyczeć i rozrabiać, chcemy po prostu godziwie zarabiać", "Po długich latach pracy w kulturze starczy na pomnik w tanim marmurze", "Czy my artyści i rzemieślnicy musimy żebrać na ulicy?"

Djaczenko poinformowała PAP, że podczas spotkania ustalono, że "w przyszłym tygodniu zostanie podany termin kolejnego spotkania mediacyjnego z pracodawcą, w którym weźmie udział doradca minister Zwingrodzkiej Maksymilian Bylicki (dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca - PAP)" Jak mówiła, "podczas tego spotkania będziemy dążyć do podpisania protokołu porozumienia i zakończenia w ten sposób sporu zbiorowego".

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w komunikacie przesłanym PAP w środę wieczorem poinformowało, że "problem z wysokością wynagrodzeń w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej nie pojawił się nagle, ale jest efektem wieloletnich zaniedbań w tej materii".

Jak podano, "Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostrzega i rozumie oczekiwania pracowników, dlatego od wielu miesięcy podejmuje intensywne działania na rzecz rozwiązania sporu pomiędzy dyrekcją TW - ON a jej pracownikami, dążąc do usprawnienia komunikacji pomiędzy stronami i wypracowania mechanizmów wdrożenia etapowego podnoszenia wynagrodzeń i stworzenia bardziej elastycznego, motywacyjnego systemu płacowego dla pracowników".