powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. "Ludzie" Strefy WolnoSłowej w Scenie Roboczej

29 listopada o godz. 19, po raz pierwszy po pokazie premierowym, na Scenie Roboczej obejrzeć będzie można spektakl "Ludzie" Strefy WolnoSłowej.

Spektakl jest drugą częścią teatralnego tryptyku o prawach wszystkich istot Strefy WolnoSłowej Zwierzęta-Ludzie-Bogowie.

Już dawno wyparliśmy to, kim naprawdę jesteśmy. Powołaliśmy do istnienia zupełnie fałszywą opozycję między człowiekiem a zwierzęciem. To jakby pszczoła nie chciała być więcej owadem, a drzewo zabraniało innym nazywania go rośliną. Stawiamy się nie tylko obok innych zwierząt, ale też, a może przede wszystkim, ponad nimi. Tworzymy fabryki mięsa, nie dostrzegając w zwierzętach istot. Dajemy sobie prawo do zabijania ich dla czystej przyjemności. Mało tego, również w ramach własnego gatunku dokonujemy podziałów na tych, których traktujemy "po ludzku", oraz na tych, którzy są "zezwierzęceni".

W spektaklu przyjrzymy się opisom, obrazom i językowi, jakiego człowiek używa odnosząc się do kontroli i zabijania ludzi i zwierząt. Skonfrontujemy ze sobą słownik myśliwych, aktywistów praw ludzi i zwierząt oraz język świata komercji i polityki. Wywiady i autorskie materiały dokumentalne z polowań, rzeźni i transportów zwierząt staną się inspiracją dla działania scenicznego.

Spektakl jest realizowany w ramach współpracy Sceny Roboczej, Strefy WolnoSłowej i Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie.

***

Reżyseria: Alicja Borkowska

Tekst: Przemysław Pilarski

Występują: Cristina Ferreira, Hacen Sahraoui

Choreografia: Łukasz Wójcicki

Wizualizacje: Adrien Cognac

Muzyka: Ray Dickaty

Scenografia: Piotr Szczygielski

Grafika: Katarzyna Muranty-Sawicka

Produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA

Premiera: 16 VI 2018