powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. "Antoniusz i Kleopatra" na żywo z Londynu

Jako prezent mikołajkowy 6 grudnia cykl "NT Live" przygotował kolejną, po prezentowanych w ostatnich latach "Hamlecie", "Makbecie" czy "Juliuszu Cezarze", pozycję Szekspirowską. W role królewskich kochanków w "Antoniuszu i Kleopatrze" wcielą się Ralph Fiennes i Sophie Okonedo.

Ralph Fiennes i Sophie Okonedo tworzą w Antoniuszu i Kleopatrze" w reżyserii Simona Godwina gwiazdorską parę Szekspirowskich bohaterów. Za swoje role w tym spektaklu otrzymali właśnie Evening Standard Theatre Awards, najstarsze brytyjskie nagrody teatralne.

Wielka miłość i wielka polityka to splatające się wątki tego dzieła Williama Szekspira. Dramatopisarz zachował podstawowe fakty historyczne, opierając się prawdopodobnie na źródłach starożytnych tłumaczonych na angielski, m.in. "Żywotach sławnych mężów" Plutarcha. Jak zwykle jednak miały one posłużyć do pokazania ludzkich namiętności i ich wpływu na losy jednostek i całych narodów. Kluczową postacią okaże się piękna królowa Kleopatra.

Cezar i jego zabójcy nie żyją (tę część historii Rzymu odmalował Szekspir w dramacie "Juliusz Cezar"). Rządy sprawuje jedyny ocalały, generał Marek Antoniusz, ale o władzę upomina się spadkobierca Cezara - Oktawian, wnuk siostry Juliusza i jego adoptowany syn. Tymczasem na pograniczu cesarstwa, w Egipcie, rozkwita romans Antoniusza i Kleopatry, który u Szekspira przybiera postać chorobliwego uzależnienia wojownika od miłości namiętnej królowej. W tragicznej walce między oddaniem i obowiązkiem obsesja staje się katalizatorem wojny. Chłodny Oktawian ma przewagę nad kochankami, w których wcielają się Ralph Fiennes i Sophie Okonedo.

Spektakl reżyseruje Simon Godwin, który w poprzednich latach stworzył transmitowane do kin inscenizacje "Człowieka i nadczłowieka" (również z Ralphem Fiennesem), "Strategii gołych kawalerów" i "Wieczoru Trzech Króli".

Rozpowszechnianiem cyklu "National Theatre Live" na terenie Polski zajął się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka NAZYWOWKINACH.PL została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów. "The Metropolitan Opera: Live in HD", "Bolshoi Ballet Live", "National Theatre Live", "Exhibition on Screen", "Art Beats", "Comédie-Française Live" czy "The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas" to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje w samej tylko Polsce ponad 130.000 biletów.

***

Transmisja HD Live: 6 grudnia 2018 godz. 20.00 Czechowice-Dziedzice kino Świt, Częstochowa OKF Iluzja, Elbląg kino Światowid, Katowice kino Kosmos, Konin kino Centrum, Kraków kino Kijów.Centrum, Rzeszów kino Zorza, Wrocław kino Nowe Horyzonty, Warszawa kino Praha