powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Teatranki. Nasze wybory

Teatranki to warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 lat i ich opiekunów, podczas których dzieci i dorośli współpracują, stając się dla siebie wzajemnie przewodnikami i doświadczają teatru poprzez różnorodne działania twórcze.

Na warsztatach uruchamiamy ciało, głos i wyobraźnię. Bawimy się prostymi materiałami, z których często tworzymy instalacje, obiekty artystyczne, które często służą nam do budowania teatralnych etiud. Działamy indywidualnie, w parach, w grupach. Przełamujemy schematy myślenia i tworzenia. Szukamy nietypowych sposobów rozmowy na poważne tematy poprzez świetną zabawę z drugim człowiekiem i z przedmiotem.

Teatranki są przestrzenią wymiany doświadczeń i punktów widzenia, zdobywania nowych doświadczeń artystycznych i społecznych, przełamywania barier, stwarzają możliwość poznania siebie i innych, podjecia nowej roli i sprawdzenia się w niej, rozwijają twórczą wyobraźnię i wrażliwość oraz wzmacniają sprawczość uczestników, stawiając na partnerskie relacje dzieci i dorosłych.

Mali i duzi warsztatowicze twórczo poruszają na Teatrankach rozmaite tematy: czasami podążamy szlakami dziecięcej wyobraźni, innym razem zastanawiamy się nad znaczeniami i dekonstruujemy kluczowe pojęcia teatralne takie jak: aktor, scena, dramaturgia, czy performans, niekiedy też proponujemy cykle spotkań inspirowane aktualnościami współczesnego świata.

I tym właśnie tropem podążymy wspólnie na kolejne teatralne poszukiwania!

Zapraszamy Was na "Teatranki. Nasze wybory" - cykl warsztatów zachęcających do odważnego myślenia o otaczającym nas świecie.

A co, gdyby w kolejnych wyborach wystartował nasz rodzinny komitet teatrankowy? Jak wyglądałby nasz program? Co chcielibyśmy zmienić i jak urządzić otaczającą nas rzeczywistość? Czy te same rzeczy byłyby dla nas ważne? Czy nasze postulaty przypominałyby hasła polityków, czy skonstruowalibyśmy zupełnie inny przekaz?

Na każdym warsztacie zajmiemy się innym obszarem tematycznym, tak, by w finale cyklu zaprezentować pełny program teatrankowego komitetu wyborczego.

***

18 listopada, godz. 11.00-12.30

ŚRODOWISKO

Troszcząc się o swoje najbliższe środowisko, wpływamy na świat. Ale jak to? Na warsztatach pomyślimy nad mikro i makro skalą naszych codziennych wyborów oraz spróbujemy na wiele twórczych sposobów zagospodarować przestrzeń - rozbierzemy na czynniki pierwsze nasze środowisko i ułożymy je na nowo tak, aby działało jak najlepiej dla wszystkich jego użytkowników.

prowadzenie: Wiktoria Rutkowska i Iga Dzięgielewska

*

25 listopada, godz. 11.00-12.30

EKONOMIA

Pieniądze. Każdy o nich wie, każdy ich używa, ale kto właściwie zastanawiał się kiedyś nad ich wartością? Kto bawił się w przeliczanie działań na pieniądze, czasu na pieniądze, lenistwa na pieniądze, zabawy na pieniądze itd.? I czy pieniądze to jedyny sposób płacenia? Za jakie rzeczy nie dostajemy pieniędzy? Gdybyśmy nie płacili pieniędzmi to czym, jaka byłaby nasza waluta? O oszczędzaniu też pewnie wszyscy już słyszeli. Jakie są zatem najlepsze sposoby oszczędzania pieniędzy i po co to robić? A gdybyśmy mieli ich dużo i mogli zainwestować w przyszłość to z pewnością zainwestowalibyśmy w...?

prowadzenie: Dominika Szulc i Joanna Krukowska

*

2 grudnia, godz. 11.00-12.30

EDUKACJA

Uczymy się czegoś niemal na każdym kroku. Nie zawsze zdając sobie z tego sprawę. Uczymy się, ale uczymy też i innych. W tym przypadku także nie zawsze świadomie. Wszystko to sprawia, że edukacja jest jednym z najważniejszych obszarów, nad którym powinien się zastanowić teatrankowy komitet. W działaniu i w zabawie oczywiście! Jakiej edukacji chcemy, o jakiej marzymy? W jaki system ją ubrać? W domu? W szkole? Na podwórku? Czy przestrzeń ma znaczenie? Jaki powinien być nauczyciel, a jaki uczeń?

Poeksperymentujemy! I kto wie, może wymyślimy zupełnie nowy system edukacji...

prowadzenie: Iga Dzięgielewska i Dominika Szulc

*

9 grudnia, godz. 11.00-12.30

KULTURA

Każdy komitet wyborczy powinien opracować kilka postulatów dotyczących kultury. Jednak, by móc to zrobić, potrzebujemy doprecyzować, co właściwie rozumiemy pod tym szerokim pojęciem? Czym kultura jest, a czym nie jest? Czy jest jedna, czy jest ich wiele? Gdzie się zaczyna, a gdzie kończy? Być może, odpowiadając na tak fundamentalne pytania, będziemy w stanie przygotować nasz projekt kultury wymarzonej i rozwiązania, które zaspokoją wszystkie potrzeby? Właśnie... Ale czy to w ogóle jest możliwe? dla nas jest

to zaproponujemy jakieś punkty do programu naszej partii

prowadzenie: Paulina Andruczyk i Wiktoria Rutkowska

*

16 grudnia, godz. 11.00-12.30

PRAWO

Czy zdarza się Wam zastanawiać nad tym, jakie prawa kierują naszym życiem? Jeśli nie - zrobimy to razem na ostatnich Teatrankach z cyklu Nasze wybory;. Działania twórcze napędzane będą pytaniami, takimi jak: które prawo jest najważniejsze i gdzie w tym zbiorze plasuje się Konstytucja? Prawo daje nam wolność, czy może ogranicza? Prawa dzieci vs prawa rodziców; Co się rządzi prawem narzuconym a co własnym? I czy można się obejść bez prawa? Jak wyglądałby świat bez prawa? Jaką formę ubierze prawo przygotowane przez teatrankowy komitet wyborczy?

prowadzenie: Paulina Andruczyk i Małgorzata Skoczelas

***

Bilety: dobrowolna cegiełka na rozwój LUB/LABu

Rezerwacje: pedagodzyteatru@gmail.com

Miejsce: LUB/LAB | ul. Lubelska 30/32, II piętro

Termin: niedziele od 18.11 do 16.12 w godzinach 11.00-12.30

Prowadzenie - Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

***

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków m.st. Warszawy w ramach projektu Centrum działań kulturalno-społecznych Lubelska 30/32 (L 30/32).