powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Premiera "Piotrusia Pana" powstałego dzięki budżetowi obywatelskiemu

- Przymierzałem się do realizacji Piotrusia Pana, ale myślałem o przyszłym sezonie. Kiedy dostaliśmy szansę w postaci Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego uznałem, że to jest ten moment, żeby zmierzyć się z realizacją. Przeczytałem powieść w oryginale i był to rodzaj olśnienia, niczego nie ujmując autorom dotychczasowych przekładów, bo każdy jest świetny - powiedział Andrzej Bartnikowski, reżyser przedstawienia w Olsztyńskim Teatrze Lalek.

Historię Piotrusia Pana na motywach powieści Jamesa Matthew Barrie, który przenosi widzów na wyspę wyobraźni poznają widzowie Olsztyńskiego Teatru Lalek. Spektakl, który powstał dzięki sfinansowaniu z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, będzie miał premierę w sobotę.

Przedstawienie "Piotruś Pan" wyreżyserował dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek Andrzej Bartnikowski.

Jak wyjaśnił powieść jest przepojona ostrym, ironicznym humorem autora.

- Urzekło mnie to, że mimo, iż jest to książka dla dzieci to jej treść nie jest infantylna i sentymentalna. Autor traktuje dziecko jako równorzędnego partnera do rozmowy, partnera, który posiada wyczucie ironii i z którym można pożartować na subtelnym poziomie - dodał reżyser.

Jak mówił, głównym tematem spektaklu jest wyobraźnia.

- Powieść zaczyna się od wątku mapy dziecięcego umysłu. To genialny traktat na temat wyobraźni. Postać Piotrusia Pana wiecznego młodzieńca, z funkcją psychiczną, która odpowiada za to co jest twórcze, nie poddaje się formom, co jest żywe, zmienne, inne, nieskrępowane. Taka postawa może jednak prowadzić do braku dojrzałości - wyjaśnił reżyser.

Jak dodał, obecna rzeczywistość raczej zabija wyobraźnię. - To co nas otacza jest dopowiedziane, dosłowne i gotowe, nie ma miejsca by budować w niej coś własnego, uruchamiając wyobrażenia - ocenił.

Według twórców, Piotruś Pan to spektakl familijny, w którym dzieci będą poznawać przygody Piotrusia Pana, dostrzegać kwestie przyjaźni i lojalności oraz trudne wybory, ale jest także warstwa kierowana do rodzica dotycząca trudnych relacji męsko - damskich, jakie można dostrzec między Piotrusiem Panem, Panną Wendy a wróżką Dzwoneczkiem.

Scenografię do spektaklu przygotowała Monika Wójcik a muzykę skomponowali Maria i Marcin Rumińscy.

Spektakl początkowo będzie grany w siedzibie Olsztyńskiego Teatru Lalek przy ulicy Głowackiego, a później w sali Auditorium Maximum przy alei Wojska Polskiego.